تاریخ انتشاردوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۰
کد مطلب : ۴۰۳۹۶۵
جهان اسلام توانسته است، شرایط را به‌گونه‌ای مدیریت نماید که با کم‌ترین هزینه و امکانات، بیشترین موفقیت را کسب و با عنایت الهی، حماسه‌های بزرگی مانند؛ شکست گروه‌های تروریستی مانند داعش و یا راهپیمایی اربعین و در واقع شکست نظام سلطه را خلق نماید.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،«احمدرضا هدایتی» در یادداشتی نوشت:
رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی اخیرشان در جریان دیدار موکب‌داران اربعین با ایشان، از راهپیمایی اربعین به‌عنوان واقعه‌ای که می‌تواند «زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی» باشد یاد کردند و این راهپیمایی را رخدادی بی‌نظیر و بزرگ‌ترین تجمع انسانی در مقیاس جهانی معرفی کردند.
ایشان این راهپیمایی را نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی دانستند و افزودند که راهپیمایی اربعین، روز به روز جهانی‌تر خواهد شد و در ادامه یادآوری کردند که امام حسین (ع) 
فقط مختص شیعیان نیست و متعلق به انسانیت است و به همین علت ما شاهد حضور غیرمسلمان‌ها نیز در راهپیمایی اربعین هستیم.
مقتدای مسلمین جهان با اشاره به تلاش همه‌جانبه دشمنان اسلام برای مقابله با اسلام، فرمودند؛ خداوند متعال راهپیمایی اربعین را ناگهان این‌گونه عظمت می‌دهد و در واقع آن را به عنوان یک آیت عظما و نشانه‌ای بزرگ از پیروزی نهایی جبهه حرکت حسینی بر جبهه کفر و استکبار به نمایش می‌گذارد.
شاید درک عمق مفاهیم مورد استفاده در بیانات رهبر معظم انقلاب برای برخی از افراد جامعه که این رخداد را فقط از نظر مادی مورد ارزیابی قرار می‌دهند، چندان ساده نباشد، اما برای تحلیل درست بیانات رهبری در این زمینه باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.
کلید واژه‌ها و نکات راهبردی در بیانات رهبری
هرساله دستگاه تبلیغاتی نظام سلطه با استفاده از روش‌های مختلف و به‌کارگیری انواع ابزارهای اطلاع‌رسانی، میلیاردها دلار صرف می‌کند تا با سیاه‌نمایی و شبهه‌افکنی در مورد دین مبین اسلام، ضمن مقابه با اسلام و تأثیرگذاری بر افکار عمومی جهان، رفتار ملت‌های جهان را در مسیری هدایت کند که به‌اصطلاح برای ایجاد نظم نوین جهانی و به عبارت دیگر در جهت تأمین منافع خویش طراحی شود.
این در حالی است که، عناد و کینه‌ورزی رسانه‌های استکباری در بسیاری از موارد نه‌تنها نتوانسته اهداف این رسانه‌ها را تأمین نماید، بلکه سبب شده تا سؤالات متعددی در مورد علت دشمنی غرب با اسلام در ذهن افراد آزاده جهان شکل گرفته و ذهن جست‌وجوگر و فطرت پاک آنها را به سمت اسلام ناب محمدی (ص) سوق دهد.
در واقع بخش عمده بیداری ملت‌های دنیا و اثبات حقانیت اسلام، حاصل عداوت‌ها، جنگ‌افروزی‌ها و به‌خصوص انبوه سمپاشی‌هایی است که توسط رسانه‌های مذکور برای ایجاد انحراف در افکار عمومی جهان در جهت مخدوش کردن چهره اسلام عزیز صورت گرفته است.
متقابلا جهان اسلام توانسته است، شرایط را به‌گونه‌ای مدیریت نماید که با کم‌ترین هزینه و امکانات، بیشترین موفقیت را کسب و با عنایت الهی، حماسه‌های بزرگی مانند؛ شکست گروه‌های تروریستی مانند داعش و یا راهپیمایی اربعین و در واقع شکست نظام سلطه را خلق نماید.
با این حال، راهپیمایی اربعین رخدادی است که ویژگی‌های منحصر به فرد آن، سبب شده تا از سایر وقایع مشابه، متمایز باشد.
همانگونه که رهبر معظم انقلاب در این سخنرانی فرمودند؛ یکی از ویژگی‌ انحصاری این راهپیمایی، جنبه بین‌المللی آن است که نه‌تنها مسلمانان نقاط مختلف جهان، بلکه غیرمسلمانان اقصی نقاط دنیا را نیز، جذب مغناطیس امام حسین(ع) و متأثر از واقعه عاشورا نموده است.
همچنین این مراسم باعث تعمیق مودت، برادری، اتحاد، انسجام و وحدت مسلمین شده و همین مسئله ترس و نگرانی دشمنان اسلام و مسلمین را تشدید و تا حدود زیادی آنان را از اندیشه سلطه مجدد بر جهان اسلام ناامید ساخته است. 
شاید اثربخشی معنوی این مراسم، تنها با مراسم حج ابراهیمی قابل قیاس باشد و لذا رهبر معظم انقلاب همواره بر افزایش غنای معنوی راهپیمایی اربعین تأکید دارند و باز شاید به همین دلیل است که بسیاری از علما و مؤمنین، مسئولین ذیربط و موکب‌داران عزیز را از پررنگ کردن جنبه‌های مادی و اسراف و تبذیر و تجمل‌گرایی (به‌ویژه در مورد ایجاد موکب‌های ایرانی) و ارائه خدمات مسرفانه برحذر می‌دارند.
در واقع بعد معنوی توأم با سادگی و بی‌آلایش بودن و در عین حال مردمی بودن این مراسم است که زمینه جذب افراد از نقاط مختلف جهان را فراهم نموده و این فرصتی است که نباید در ارزش‌های الهی و انسانی آن خللی ایجاد شود.
امام خامنه‌ای، مراسم راهپیمایی اربعین را آیت و نشانه‌ای الهی قلمداد کردن و یادآوری کردند که این رخداد می‌تواند با تحکیم بیش از پیش پیوند برادری بین مسلمین جهان و ایجاد ارتباط با سایر ادیان الهی منتهی و زمینه‌های ایجاد تمدن نوین اسلامی یعنی پنجمین گام ازاهداف انقلاب اسلامی شامل؛ انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه یا کشور اسلامی و در نهایت، تمدن نوین اسلامی را تسهیل نماید.
راهپیمایی اربعین اگرچه سابقه دیرینه‌ای دارد و تقریبا از همان سال‌های نخست بعد از واقعه عاشورا آغازشده است، اما در طول تاریخ به علل مختلف از جمله ممانعت حکام ظالم وقت، میزان حضور محبان اهل‌بیت(ع)، پیوسته با فراز و فرود همراه بود و لذا به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب، «عظمت یافتن ناگهانی آن» در این مقطع زمانی و با شرایطی که کشورهای اسلامی در آن قرار دارند، آیتی معجزه‌گونه است و همان‌طور که اشاره شد، در آینده می‌تواند منشأ تحولات عظیم دیگری به نفع جهان اسلام باشد.
منبع: روزنامه رسالت   
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما