تاریخ انتشاريکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
کد مطلب : ۴۰۳۸۵۳
جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی خواستار ورود مجلس به موضوع افزایش فزایش ۲۲ درصدی شهریه رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی شدند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی خواستار ورود مجلس به موضوع افزایش فزایش ۲۲ درصدی شهریه رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی شدند.
در این نامه خطاب به رئیس مجلس آمده است:
« همانگونه که مستحضرید رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی برای سال تحصیلی پیش رو با افزایش ۲۲ درصدی شهریه مواجه شده است. انتشار این خبر، موج گسترده‌ای از نگرانی را در میان دانشجویان این رشته‌ها و خانواده‌های آنان به وجود آورده است.
به نظر می‌رسد این افزایش شهریه بار مالی سنگینی را به دانشجو و خانواده‌هایشان تحمیل می‌کند. افزایش ۲۲ درصدی برای دانشجویانی که شهریه‌ای معادل پنج میلیون تومان و یا بیشتر می‌پردازند مبلغی در حدود یک میلیون تومان است. در حالی که تعداد خانواده‌هایی که با توجه به تمکن مالی نسبت به افزایش شهریه بی تفاوت هستند، کمتر از ۱۰ درصد است.
بارها گفته و شنیده‌ایم که بنیان دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس تحصیل قشر ضعیف جامعه شکل گرفته تا باری از دوش آموزش عالی کشور برداشته شود و هیچ استعدادی نباشد که شرایط تحصیلات عالیه را از دست بدهد. اما با توجه به افزایش نرخ تورم و کاهش درآمد عموم خانواده‌ها و همچنین نبود فرصت‌های شغلی مناسب در کنار تحصیل برای دانشجویان، احتمالاً با این افزایش شدید شهریه‌ها شاهد انصراف تعداد زیادی دانشجو خواهیم بود که برخلاف مصلحت دانشگاه و کشور بوده و موجب کند شدن روند تحول و اصلاح دانشگاه است.
البته ما نیز بر این باوریم که باتوجه به شرایط حاکم بر کشور هزینه‌های آموزش برای دانشگاه‌ها افزایش یافته و مطلع هستیم که به تناسب آن شهریه‌ دانشجویان نیز افزایش می‌یابد اما رشد ۲۲ درصدی بسیار بیشتر از میزان معقول افزایش شهریه بوده و حتی در کوتاه مدت ممکن است روند جذب دانشجویان به دانشگاه را با کندی یا خلل مواجه سازد و با بهم خوردن ترکیب جمعیتی دانشگاه از طریق ورود حداکثری قشر ثروتمند ولو با رتبه‌های علمی پایین‌تر، جایگاه علمی دانشگاه و ترکیب فرهنگی آن با خطرات جدی مواجه شود.
لذا بعد از پیشنهاد غیرقابل قبول رییس محترم دانشگاه آزاد اسلامی دکتر طهرانچی مبنی بر اتخاذ وام شهریه ، پیشنهاد می‌شود با بررسی و پیگیری موضوع به عنوان وکلای دانشجویان در عالی ترین سطح به فریاد دانشجویان و خانواده هایشان برسید.
ان شاءالله با پیگیری و مطالبه گری سریع و به هنگام از شکل گیری حواشی و اعتراضات جدید در فضای رسانه‌ای کشور نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی که به تبع آن از التهاب جامعه پیش‌گیری لازم به عمل آید.
در این راستا خواهشمندیم در موضوع میزان افزایش شهریه‌ دانشجویان علوم پزشکی، با پیگیری وکلای دلسوز و هم صدا شدن با دانشجویان طبق سنوات گذشته نهایتاً افزایش ۱۰ درصدی شهریه‌ها اعمال گردد.
والسلام علیکم و رحمة الله»
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما