تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
کد مطلب : ۴۰۳۶۰۰
بیست و ششمین برنامه «سه‌ شنبه‌‌های فرهنگی» آستان قدس رضوی در ایام ماه محرم و روز شعر و ادب فارسی، با رونمایی و معرفی از یکی قدیم‎ترین نسخه‌های خطی کلیات محتشم کاشانی، موجود در گنجینه رضوی برگزار شد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،به نقل از آستان نیوز، بیست و ششمین برنامه «سه‌ شنبه‌‌های فرهنگی» آستان قدس رضوی در ایام ماه محرم و روز شعر و ادب فارسی، با رونمایی و معرفی از یکی قدیم‎ترین نسخه‌های خطی کلیات محتشم کاشانی، موجود در گنجینه رضوی برگزار شد.
فرهنگ عاشورا هدایت‌کننده جریان انسانی برای تمامی ادیان است
قائم‌مقام خردسرای فردوسی در این جلسه  فرهنگ عاشورا را هدایت‌کننده جریان انسانی برای تمامی ادیان عنوان کرد.
علیرضا قیامتی با اشاره به روایت‌گری فرهنگ عاشورا در اشعار شاعران پارسی، اشعار محتشم کاشانی را پر اقبال‌ترین و بی‌نظیرترین شعر عاشورایی عنوان کرد که دنیای اسلام را زینت داده است.
وی ضمن اشاره به برخی خصوصیات اشعار محتشم در توصیف واقعه کربلا گفت: واژه‌های این ترکیب‌بند، آسمانی است و بر اساس مکاشفه روحی حاصل شده و حماسه و عشق را با هم در آمیخته و بر این اساس بین خواص و عوام علاقه‌مندان بسیاری دارد.
این استاد ادبیات فارسی با اشاره به اعتدال موجود در اشعار محتشم بیان کرد: در اشعار محتشم اغراق بی‌مورد وارد نشده و حماسه، عرفان و عشق بسیار متین و سوزناک به اوج رسانده شده است.
قیامتی تصریح کرد: در دوره حاضر 37 شاعر شناسایی شده مطرح داریم که از ترکیب‌بند عاشورایی محتشم برای سرودن اشعار عاشورایی تقلید کردند اما نتوانستند مانند او به واقعه نزدیک شوند.
وی با اشاره به سخنان برخی بزرگان و رهبران دینی و سیاسی ممالک مختلف در خصوص نهضت امام حسین(ع) عنوان کرد: آنچه صاحب‌نظران ادیان مختلف از مکتب امام حسین(ع) درس گرفته‌اند این است که برای رسیدن به آزادی و آزادگی باید از همه چیز گذشت.
قائم‌مقام خردسرای فردوسی، جوشش شعر عاشورایی در اشعار فارسی را به آغاز رویش شعر فارسی در اواسط قرن 3 مربوط دانست که عاشورا در اشعار شاعران آن دوره نمود پیدا می‌کند.
کسایی مروزی، سنایی غزنوی، قوامی رازی، عطار نیشابوری، سیف فرغانی، سلمان ساوجی، اهلی شیرازی، بابافغانی شیرازی، وحشی بافقی، محتشم کاشانی، صائب تبریزی، واعظ قزوینی، بیدل دهلوی، صباحی بیدگلی از جمله شعرای پارسی‌گویی بودند که وی به آن‌ها اشاره کرد و برخی از اشعار عاشورایی آن‌ها را قرائت کرد و به مقایسه آن با اشعار محتشم کاشانی پرداخت.
نسخه خطی کلیات محتشم کاشانی یکی از آثار نفیس ادبی گنجینه رضوی است
مدیر مخطوطات نیز در این جلسه با اشاره به ترکیب بند معروف به جا مانده از این شاعر پر آوازه قرن 10 که واقعه عاشورا را به تصویر کشیده است، گفت: بسیاری از شاعران بعد از وی با تأسی از اشعار محتشم واقعه کربلا را روایت کردند اما هیچ کدام نتوانست مانند این ترکیب بند در میان مردم جای خود را باز کند.
علی سوزنچی با اشاره به سابقه کهن سرودن مرثیه در بین شعرای زبان و ادب فارسی گفت: بیان حماسه عاشورا و مرثیه‌سرایی درباره امام حسین(ع) و قیام جاودانه ایشان مهم‌ترین و برجسته‌ترین مراثی ادبی ما را تشکیل می‌دهد که عناصر ایمان، اخلاص، مظلومیت، تنهایی، غربت، تشنگی، عشق، ایثار، وفاداری، ادب، عبودیت و شجاعت حادثه عاشورا در این اشعار مشهود و ملموس است.
وی نسخه خطی کلیات محتشم کاشانی، مرثیه‌سرای پرآوازه‌ شیعی را یکی از آثار نفیس ادبی گنجینه رضوی عنوان کرد که شامل مراثی امام حسین(ع) و واقعه کربلا است.
مدیر مخطوطات اظهار کرد: کمال‌الدین علی بن میراحمد محتشم کاشانی ترکیب‌بند معروف خود را در دوازده‌بند در رثای امام حسین(ع) و یاران ایشان سروده و در این راه به چنان موفقیتی دست یافت که مرثیه وی در شمار اشعار معروف زبان فارسی قرار گرفت.
سوزنچی به وجود 44 نسخه خطی از آثار محتشم کاشانی در گنجینه نسخ خطی آستان قدس رضوی اشاره کرد و افزود: آنچه در این برنامه فرهنگی از آن رونمایی شده است یکی از قدیم‌ترین نسخه‌های خطی محتشم کاشانی است که مشتمل بر مراثی ماه محرم، واقعه عاشورا و امام حسین(ع) است که شامل غزلیّات، رساله جلالیه، رساله نقل عشاق، قصاید، ترکیب‌بندها (مراثی و مناقب) و قطعات این شاعر است.
وی افزود: این نسخه در قرن یازده و با فاصله زمانی کوتاهی از وفات محتشم نگاشته شده که از این حیث نسخه ارزشمندی محسوب می‌شود.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما