تاریخ انتشارسه شنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۴۰۳۵۵۴
سمن یا همان NGO نهادهایی مردمی است که بدون وابستگی به دولت به فعالیت اجتماعی می‌پردازند، تشکیلاتی که اگرچه ظرفیت‌های بالایی دارند اما مسؤولان کمتر از آن‌‌ها استفاده می‌کنند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،در این باره که انسان مدنی بالطبع است یا مدنی‌البلاختیار و یا حتی مدنی بالاضطرار بین فلاسفه اختلاف نظر وجود دارد اما هر کدام از این دیدگاه‌ها را که بپذیریم امروز در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که ادامه حیات بدون تعامل با سایر انسان‌ها معنایی ندارد.
تشکیل نهادهایی غیردولتی برای نقش‌آفرینی مردم در عرصه‌های اجتماعی یکی از ظرفیت‌های قانونی در اکثر کشورها است و افراد دغدغه‌مند برای طرح دیدگاه‌های خودشان و جلب حمایت‌های مردمی اقدام به تأسیس سازمان‌های غیردولتی (Non-Governmental Organization) یا همان NGO می‌کنند.
سابقه سازمان‌های مردم‌نهاد در ایران
سابقه تشکیل سازمان‌های مردم نهاد سنتی در ایران را می‌توان از زمان تشکیل هیأت‌‎های مذهبی و قرض‌الحسنه‌ها دانست اما تشکیل این نهادها در ایران (به آن معنا که امروز می‌شناسیم) از سال 1384 با تصویب آیین نامه اجرایی تأسیس و فعالیت سازمان‌های غیردولتی قانونی شد.
مطابق آخرین ویرایش آیین‌نامه تشکل‌های مردم نهاد، «سازمان مردم نهاد (سمن) نهاد غیرسیاسی و غیرانتفاعی بوده و با رویکردی اجتماعی توسط جمعی از اشخاص حقیقی به شکل داوطلبانه فعالیت می‌کند.» همان‌طور که در آیین‌نامه آورده شده سه رکن غیرسیاسی، غیرانتفاعی و داوطلبانه اصول سمن‌ها را تشکیل می‌دهد.

داوطبانه بودن فعالیت‌ از اصول سمن‌ها است
اگرچه تعریف کارکردی سمن‌ها در میان مردم به خیریه‌ها محدود شده اما حوزه‌ فعالیت سمن‌ها عرصه‌های مختلفی از سلامت و بهداشت تا گردشگری و ترویج علم را دربرمی‌گیرد. (برای اطلاع بیشتر از جزئیات این حوزه‌ها به اینجا مراجعه کنید.)
سجاد: آمار دقیقی از تعداد سازمان‌های مردم نهاد نداریم
برای پیگیری آخرین وضعیت سمن‌های استان اصفهان با سیدمحسن سجاد مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری اصفهان به گفت‌وگو نشستیم، وی اظهار کرد: آمار دقیقی از تعداد سمن‌های استان اصفهان نداریم اگرچه در حال ایجاد بانک اطلاعاتی هستیم و باید تا زمان تکمیل این بانک اطلاعاتی صبر کرد، اما هنر این نیست که بگوییم 5 هزار سمن داریم، بلکه هنر آن‌جاست که 500 سمن داشته باشیم که فعالیت خودشان را به درستی انجام دهند.
یکی از مشکلاتی که باعث شده افراد کمتر به دنبال ثبت سمن و قانونی کردن فعالیتشان بروند فرآیند طولانی اخذ مجوز فعالیت به خصوص در مرحله استعلامات است، سجاد در این رابطه عنوان کرد: بر اساس ضوابط و قوانین حاکم بر صدور مجوز نمی‌توانیم زمانی را برای صدور مجوز تعیین کنیم، اگر هیأت مؤسس بتوانند مدارک مورد نیاز را در اسرع وقت فراهم کنند و مسؤولان به این نتیجه برسند که افراد آموزش‌های لازم را دیده‌اند و قصد دارند پل ارتباطی بین مردم و مسؤولان باشند از سوی اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی محدودیتی وجود ندارد.
مدیرکل دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری اصفهان افزود: برای اجرای هر طرحی در جامعه باید فرهنگ‌سازی کرد و آموزش از مهم‌ترین ارکان فرهنگ‌سازی است، آموزش‌های مختلفی با هدف به‌روزرسانی دانش سمن‌ها در طول سال برای اعضای هیأت مدیره سازمان‌های مردم نهاد برگزار می‌کنیم.
باید با کار فرهنگی مانع امنیتی شدن معضلات اجتماعی شد
سجاد با اشاره به این که سابقه فعالیت در هر سه حوزه سیاسی، اجتماعی و امنیتی را دارد، تصریح کرد: هنر آن است که با کار فرهنگی توسط سازمان‌های مردم نهاد مانع از تبدیل مسائل اجتماعی به معضل‌های امنیتی تبدیل شوند و این نشان‌دهنده جایگاه اثرگذار این تشکل‎ها است.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از فعالیت سمن‌ها در حوزه خیریه است، یکی دیگر از عرصه‌های فعالیت این نهادها در زمینه توانمندسازی، امدادرسانی در حوادث غیرمترقبه، ارائه مشاوره و محیط زیست است اما اولویت دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اصفهان کارآفرینی برای افراد تحت پوشش است که سمن‌ها را به آن تشویق می‌کنیم.
سجاد یادآور شد: روزهای دوشنبه به دیدار با مسؤولان سمن‌ها اختصاص دارد و فعالان در سمن‌ها می‌توانند برای ارائه پیشنهادات و انتقادات خودشان به دفتر امور فرهنگی و اجتماعی استانداری مراجعه کنند.
سازمان‌های مردم نهاد زمانی جایگاه اصلی خودشان را پیدا می‌کنند که مسؤولان قدرت این نهادهای مردمی را باور کنند و با شناسایی دقیق ظرفیت‌های هر کدام از این سمن‌ها بستر مناسب را فراهم و بدون ترس اختیارات کافی به آن‌ها بدهند، این همان چیزی است که به نظر می‌رسد استانداری اصفهان باید بیش از پیش به آن توجه کند تا صحبت‌های سجاد از حرف به مرحله عمل برسد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما