تاریخ انتشارشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۳
کد مطلب : ۴۰۲۶۰۸
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متاسفانه ۳۳۱ ماده لایحه اصلاح قانون تجارت در مدت ۱۰ دقیقه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مصوب شده است.
۰
plusresetminus
تصویب ۳۳۱ ماده قانون تجارت در کمیسیون حقوقی ظرف ۱۰ دقیقه!
حسینعلی حاجی دلیگانی در مصاحبه با رادیو با‌اشاره به تصویب 10 دقیقه‌ای 331 ماده لایحه اصلاح قانون تجارت در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس افزود: ضرورت داشت با توجه به اهمیت موضوع، کمیسیون مزبور بند به بند 331 ماده لایحه قرائت و به لحاظ تخصصی بررسی، مصوب و در نهایت برای رای‌گیری به صحن ارسال می‌کرد.
وی اظهار داشت: اگر این مواد بصورت دقیق و جزئی مورد بررسی قرار می‌گرفت یا کمیسیون مشترکی با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و دیگر کمیسیون‌ها در این ارتباط تشکیل می‌شد شاید متن بهتر و جامع تری به صحن ارائه می‌گردید.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار ادامه داد: کلیات لایحه اصلاح قانون تجارت مورد قبول است منتها اهالی خانه ملت معتقدند برخی مواد لایحه دارای ایرادهای جدی است.

حاجی دلیگانی افزود: متاسفانه دررسیدگی صحن مجلس به لایحه مزبور علیرغم طرح پیشنهاداتی از سوی نمایندگان متاسفانه به نحو باید و شاید این پیشنهادات مورد توجه و تامل قرار نگرفت و مجلس در مدت دو ساعت بیش از 100 ماده را قرائت و مصوب کرد که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود.

وی تأکید کرد: کمیسیون حقوقی و قضایی که باید ماده به ماده این لایحه را به لحاظ تخصصی بررسی می‌کرد متاسفانه مبادرت به این کار نکرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: جدا از این قانون مزبور باید به نحوی نوشته می‌شد که قابل فهم برای همگان باشد تا افراد بتوانند معنا و مفهوم واژه‌های بکارگیری شده در متن را به خوبی دریابند و بدانند حق و حقوق آنان در این قانون به چه ترتیب است.

حاجی دلیگانی گفت: نکته دیگر اینکه در لایحه اصلاح قانون تجارت درصد بالایی نسبت به قانون قبلی به عرف تکیه شده در حالی که عرف در هر مسئله ای، در هر موضوعی و در هر منطقه جغرافیایی معنای خاص خود را دارد که باید ساز و کار مشخصی در این زمینه تعریف شود وگرنه مشکلات زیادی در جامعه ایجاد می‌کند.

وی افزود: متاسفانه لایحه اصلاح قانون تجارت جامع نگری لازم را ندارد از این رو اگر این قانون بدین شیوه تصویب و ابلاغ شود مشکلات اقتصادی زیادی برای کشور ایجاد ودر ضمن هرسال نزدیک به پنج تا شش میلیون پرونده به حجم پرونده‌های حقوقی در دادگستری‌های کشور اضافه خواهد کرد.

این نماینده مجلس یادآورشد: قانون تجارت یک قانون مادر وسرنوشت ساز برای کشور است بنابراین نباید در مجلس شورای اسلامی بدین نحو رسیدگی می‌شد بلکه تصویب این قانون نیازمند دقت نظر و وقت بیشتری است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما