مادران مازندرانی با حضرت رباب(س) همنوا شدند

سوگواره‌ای در عزای طفل شیرخوار کربلا/زیباترین جلوه معرفت

تاریخ انتشارجمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳
کد مطلب : ۴۰۲۵۴۳
مویه‎های مادرانه عاشقان مکتب حسینی در رثای شهادت شش‌ماهه کربلا در مازندران طنین‌انداز شد.
۰
plusresetminus
سوگواره‌ای در عزای طفل شیرخوار کربلا/زیباترین جلوه معرفت
به گزارش بلاغ، امروز جای‌جای استان مازندران رنگ و بوی عشق به شش‌ماهه کربلا گرفته است، سوگواره علی‌اصغر حسین(ع) هم‌زمان با سراسر کشور در شهرهای استان برگزار شده و مادران فرزندان خود را با سربندهای سبز، لباس‌های سفید و مشکی آورده‌اند تا دل خود را به دل داغ‌دیده رباب گره بزنند.

امروز صحبت از آبروداری است، صحبت از دستان کوچکی که قرار است گره‌های بزرگی را باز کنند، دردانه‌هایی که قرار است نذر علی‌اصغر(ع) شوند؛ امروز مادران با نجواهای غم‌بار خود فرزندانشان را واسطه کرده‌اند تا حضرت رباب(س) نیم‌نگاهی به آنان داشته باشد.

زیباترین جلوه معرفت

مادران مازندرانی کودکان خردسالشان را بر روی دست گرفته و نوای "یا حسین" سر می‌دهند، امروز همه جمع شده‌اند و در سوگ شهادت کم سن و سال‌ترین شهید تاریخ اشک ماتم می‌ریزند، قطرات اشک مادران همچون شبنمی چشم‌نواز همه‌جا را پر از عطر بندگی کرده است و زیباترین جلوه معرفت و عشق را رقم می‌زند.

نوای "لالا مادرم بخواب ای کودکم"، "لالا لالا اصغر بخواب گل مادر" در رثای شهادت شش‌ماهه کربلا بر زبان مادران جاری است، مادران شیرخوارگان حسینی چه خوب می‌دانند زخم گلوی علی‌اصغر(ع) چه دردی بر دل رباب(س) و چه داغی بر دل حسین(ع) گذاشته است و نوای لالایی مادرانه‌شان را در سوگ سرباز کوچک کربلا بالاتر می‌برند و هم‌زمان سیل اشک از چشمانشان جاری می‌شود.

طنین مادرانه « لالا علی‌اصغر» در دیار علویان

به‌راستی چه پیامی دارد شهادت مظلومانه امام حسین(ع) و اهل‌بیتش که پس از هزار سال از این حرارت شهادت شهدای دشت کربلا کاسته نشده است همان‌گونه که پیامبر اکرم(ص) سال‌ها پیش از وقوع حادثه کربلا فرمودند حرارت عزای حسین(ع) تا ابد ماندگار و سوزان خواهد بود؛ امروز همه مسلمانان جهان و عاشقان اباعبدالله(ع) در غم شهادت مظلومانه شهدای کربلا اشک ماتم می‌ریزند.

امروز در این میدان عشق هر کس به طریقی دل درگرو معبود و مولای خود می‌نهد، به هر گوشه که می‌نگری مادران با چشمان گریان و فریاد یا حسین(ع ) سعی دارند طفل شیرخوار خود را نذر علی‌اصغر(ع) کند و گونه‌های پراشک خود را بر صورت فرزندان کوچکشان می‌گذارند و زمزمه‌کنان دعا می‌کنند تا فرزندانشان در مسیر مکتب سرخ حسینی حرکت کنند.

همدردی مادران باغم حضرت رباب(س)

گهواره‌‌ای خالی بر روی دوش زنان سفیدپوش حمل می‌شود و مادران بیشتر دم برمی‌آوردند و می‌ایستند و جگرگوشه‌هایشان را که سربند یا علی‌اصغر(ع)، یا زهرا(س) و یا حسین(ع) بر پیشانی‌شان نقش بسته است بر روی دستان پرمهر خود می‌گیرند و آرام‌آرام تکان می‌دهند و به یاد علی‌اصغر حسین(ع) و حضرت رباب(س) ناله سر می‌دهند و با قرائت نذر نامه‌ فرزندشان را نذر قیام جهانی امام زمان(عج) می‌کنند.

لالایی‎های مادرانه با چشمانی پر از اشک تابلویی از لحظه وداع تلخ مادر با فرزند شش‌ماهه‎اش را برای همگان به تصویر می‌کشد؛ مادران همه می‌ایستند تا همه با هم نذر نامه را بخوانند و یک‌صدا می‌گویند یا صاحب‌الزمان(عج) فرزندم را نذر یاری قیام تو می‌کنم پس او را برای ظهور نزدیکت برگزین و حفظ کن.

امروز همه آمده‌اند تا بار دیگر با سالار شهیدان تجدید میثاق ببندند و با نوحه‌سرایی مداحان برای حاضران و مادران داغدار مکتب حسین(ع) دل‌ها روانه کربلا می‌شود، روضه خوانی برای طفل شیرخوار رباب(س) حزن و اندوه مجلس مصیبت شهادت شش‌ماهه کربلا را دوچندان کرده است.

شور حسینی شیعیان در عزای سرباز کوچک کربلا

مراسم شیرخوارگان حسینی بازخوانی حماسه‌ دردناک دشت پربلا است، طفلی خشکیده لب در میان یک لشگر که جرعه‌ای آب به او ندادند و با تیر جفای حرمله غرق در خون شد؛ شهادت اهل‌بیت امام حسین(ع) از شش‌ماهه تا بزرگ‌سال و اسارت بازماندگان این واقعه، یزیدیان را رسوا و اهداف قیام امام حسین(ع) را ماندگار کرد.

شور و غوغای حسینی شیعیان هرساله در عزای طفل شیرخوار رباب وصف‌نشدنی است، امروز جهانی سیاه‌پوش گل نورس رباب است و هنوز هم عطش و شهادت کودک شش‌ماهه رباب(س) دل تمام مادران را به درد می‌آورد، شیرخواره‌ای کوچک اما تأثیرگذار در تاریخ اسلام که شوری در دل‌ها به پا کرده و هنوز هم فوران دارد و سرد نمی‌شود.

همایش شیرخوارگان حسینی با هدف گرامیداشت یاد و نام کوچک‌ترین سرباز حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، امروز جمعه ۱۵ شهریورماه در مساجد، حسینیه‌ها و اماکن مذهبی و زیارتی شهر‌های مازندران با حضور پرشور مادران و فرزندان خردسال آنان در فضای معنوی و باشکوهی برگزار شد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما