تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۵
کد مطلب : ۴۰۲۳۲۰
دولت با دورزدن برجام دیگر دستش به‌هیچ جا بند نخواهد بود/ لاپوشانی سخنگوی ارتش اسرائیل درباره موشک‌های فوق‌دقیق حزب‌الله/ زنجموره فرمانده ناو انگلیسی؛ نفتکش ما همچنان در توقیف ایران است/ حامیان مدیران متخلف پاکدستی و امانتداری را چگونه تعریف می‌کنند؟!/ ...
۰
plusresetminus
جزئیات 7 خبر ویژه امروز چهارشنبه 98/6/13

  دولت با دورزدن برجام دیگر دستش به‌هیچ جا بند نخواهد بود
«پیشنهاد فرانسه اختصاص اعتبار ۱۵‌میلیارد یورویی به کانال اینستکس می‌باشد تا این گونه مبادلات تجاری ایران به صورت کانالیزه با کشورهای دیگر برقرار شود. ظاهراً قرار است در ازای این اقدامات جدید، ایران تعهدات کامل خود را برابر با برجام انجام دهد، درباره بندهای غروب توافق هسته‌ای و مسائل منطقه‌ای و موشکی نیز مذاکرات جدیدی صورت گیرد.»

وب‌سایت الف با انتشار این مطلب می‌نویسد: در صورت صحت‌داشتن چنین پیشنهادی و پذیرش آن از سوی ایران، شرایط جدیدی رخ می‌دهد.

- با پذیرش شرایط فرانسه، ترتیبات جدیدی به وجود خواهد آمد که در آینده می‌تواند عملا موجب مشروعیت‌زدایی از توافق هسته‌ای شود؛ سازوکاری انعطاف‌پذیر بدون هیچ پشتوانه و ضمانتی که هر از گاهی می‌تواند با فشار کشورهای اروپایی یا آمریکایی شرط و شروط‌های جدیدی به آن افزوده شود. فراموش نشود برجام که تضمین قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را داشت اما آمریکایی‌ها از آن خارج شدند و به تعهداتشان عمل نکردند؛ بنابراین باید گفت هیچ پشتوانه‌ای برای سازوکار جدید نمی‌توان متصور بود. از بین رفتن برجام خواسته ترامپ بوده که در حال حاضر کارگزاران دستگاه دیپلماسی خود پرچمدار چنین اتفاقی شده‌اند.

- پذیرش سازوکار جدید، ایران را به عنوان یک کشور خاص در تعاملات تجاری دنیا نگه می‌دارد. در صورتی که هدف باید عادی شدن مبادلات تجاری و مالی باشد، اتفاقی که حتی برجام نیز قادر به تامین آن نشد، چراکه دولت باراک اوباما اگر چه تحریم‌ها را تعلیق کرده بود اما با تهدید و ارعاب از نزدیکی شرکت‌ها و کشورهای خارجی به ایران جلوگیری می‌کرد و این گونه ایران را به عنوان یک کشور غیرعادی در دستور کار قرار داده بود. به همین دلیل ایران هرگز نتوانست از منافع برجام منتفع شود و به همین دلیل رئیس سابق بانک مرکزی دستاورد ایران از برجام را «تقریباً هیچ» عنوان کرده بود.

لاپوشانی سخنگوی ارتش اسرائیل درباره موشک‌های فوق‌دقیق حزب‌الله
سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید:‌ حزب‌الله 130 هزار موشک و راکت دارد اما اکنون دنبال آن است که راکت‌های غیرهوشمند را به موشک‌های فوق‌دقیق تبدیل کند.

روزنامه فرانسوی لوریان لوژور در گزارشی نوشت: حزب‌الله لبنان سعی می‌کند به موشک‌های فوق‌دقیق دست یابد.

در گزارش این روزنامه فرانسوی‌زبان آمده است: اسرائیل می‌گوید اطلاعاتی در اختیار دارد که تایید می‌کنند حزب‌الله لبنان تلاش می‌کند راکت‌های غیرهوشمند را به موشک‌های فوق‌دقیق تبدیل کند.

جاناتان کانریکاس سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید: برنامه آنها این است که راکت‌های غیرهوشمند را به موشک‌های فوق‌دقیق تبدیل کنند.

وی تاکید کرد: حزب‌الله هم‌اکنون 130 هزار موشک و راکت در لبنان دارد. این میزان راکت به خودی خود یک تهدید محسوب می‌شود. این راکت‌ها دقیق نیستند اما اگر حزب‌الله قادر باشد موشک‌های هدایت‌شونده تولید کند اوضاع  متفاوت و بسیار خطرناک‌تر خواهد بود. زیرا این موشک‌ها می‌توانند موجب خسارات انسانی و مالی فراوانی در اسرائیل شود.

این اظهارات سخنگوی ارتش اسرائیل البته نوعی آرامش‌بخشی به افکار عمومی وحشت‌زده صهیونیست‌هاست وگرنه مقامات صهیونیست بهتر از هر کسی می‌دانند که حزب‌الله سالهاست از  مرحله برخورداری از راکت‌های غیردقیق عبور کرده است. به‌راستی ناوچه رژیم صهیونیستی که در جنگ 33 روزه سال 2006 (13 سال قبل) هدف حمله دقیق قرار گرفت و منهدم شد، با کدام توانمندی انجام شد؟ جالب اینکه پیش از زدن ناوچه ساعر، سیدحسن نصرالله از صهیونیست‌ها خواست منهدم شدن آن را تماشا کنند.

زنجموره فرمانده ناو انگلیسی؛ نفتکش ما همچنان در توقیف ایران است
فرمانده ناو انگلیسی می‌گوید 115 بار با سپاه پاسداران در تنگه هرمز روبه‌رو شده و سرانجام سپاه پاسداران، نفتکش انگلیسی را توقیف کرده که همچنان در توقیف است.

فرمانده ناو انگلیسی «اچ‌ام‌اس مونتروز» اعلام کرد این ناو از تیرماه در تنگه هرمز، 115 مرتبه با سپاه پاسداران رودررو شده است.

«ویل کینگ» در مصاحبه با روزنامه انگلیسی دیلی میل گفت نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» 19 ژوئیه (25 تیرماه) در خلیج فارس توقیف شد.

وی یادآور شد: (مقام ایرانی مسئول توقیف این نفتکش، پس از توقیف آن در پیامی رادیویی خطاب به ناو اچ‌ام‌اس مونتروز گفت؛ این نفتکش اکنون در اختیار ماست. استنا ایمپرو همچنان در بندرعباس توقیف است).
به گفته مقام‌های انگلیسی، قایق‌های ایرانی تلاش می‌کردند از پیشروی یک سوپرنفتکش انگلیسی در تنگه هرمز جلوگیری کنند.

براساس این گزارش، دو ناوشکن دیگر به نام‌های «اچ‌ام‌اس دیفندر» و «اچ‌ام‌اس کنت» برای ملحق‌شدن به ناو اچ‌ام‌اس مونتروز اعزام شدند تا کشتی‌های تجاری نیروی دریایی انگلیس را اسکورت کنند.
فرمانده ناو اچ‌ام‌اس مونتروز در مصاحبه دیگری به روزنامه انگلیسی «تایمز» گفت سپاه از ماه ژوئیه (تیرماه) هر روز این ناو را با شناورهای تندرو تهاجمی و پهپادها، به‌شدت محک می‌زد.

حامیان مدیران متخلف پاکدستی و امانتداری را چگونه تعریف می‌کنند؟!
دولتمردان در حالی که پرونده پوری‌حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی در قوه قضائیه در حال بررسی است، وی را پاکدست خواندند!

به گزارش جهان‌نيوز؛ پس از افشاگری جنجالی حقوق‌های نجومی بود که برخی از مسئولان دولتی بالاجبار استعفانامه‌شان را تقدیم رئیس‌جمهور کردند و بلافاصله استعفای آنان پذیرفته شد. فیش‌های حقوقی که تنها رقم بالای حقوق‌ها درآن جلوه‌گری نمی‌کرد بلکه تسهیلات و وام‌های قابل توجه چشم هر فردی که این موارد را مشاهده می‌کرد، از شدت تعجب گرد می‌کرد.

یکی از همین افراد «صفدر حسینی» رئیس وقت هیئت عامل صندوق توسعه ملی بود که در فیش حقوقی وی تسهیلاتی چون حق اوقات فراغت فرزندان هم لحاظ شده بود.

پس از استعفای صفدر حسینی و در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید این صندوق، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دبیر هیئت امنای صندوق توسعه ملی، صفدر حسینی را امانتدار و از ذخایر نظام خواند، موضوعی که بسیار جنجالی شد.

حالا باز همین ماجرا درباره مدیر دولتی دیگر که حرف و حدیث‌های زیادی درباره دوران مدیریت وی در سازمان خصوصی‌سازی وجود دارد از سوی دولتمردان تکرار می‌شود.

در همین رابطه، «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهورگفت: «جناب آقای پوری‌حسینی فردی پاکدست و سالم با گذشته بسیار پرافتخار در جبهه و نمایندگی مجلس است. ممکن است برخی تصمیمات مدیریتی با سلیقه برخی سازگار نباشد.»

 سخنگوی دولت نیز به حمایت از این مسئول سابق پرداخته است. ربیعی با‌ اشاره به بازداشت رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: «در مورد سازمان خصوصی‌سازی هیچ گزارشی از نفع شخصی آقای پوری‌حسینی دریافت نکردیم؛ بسیاری معتقدند پوری‌حسینی سالم و نسبت به بیت‌المال بسیارحساس بود.  پیش‌تر در فروردین ماه سال جاری نمایندگان مجلس رأی به بررسی تخلفات سازمان خصوصی‌سازی تحت ریاست پوری‌حسینی داده بودند و برخی از نمایندگان مجلس که 80 نفر می‌شدند سوالی را از رئیس‌جمهور و معاون اول وی طرح کردند که چرا با وجود این تخلفات از عزل پوری‌حسینی ممانعت به عمل می‌آورند.

پرونده تخلفات متعدد رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی به قوه قضائیه رفته و حالا بایستی این موارد بررسی شود. وی متهم به موارد مختلفی شده اما اینکه دولتمردان به جای صبر درخصوص بررسی و رای دادگاه وی را فردی پاکدست می‌خوانند بسیار قابل تأمل است.

یادآور می‌شود تخلفات عدیده در واگذاری ماشین‌سازی اراک، آلومینیوم اراک، پتروشیمی اراک، نیشکر هفت‌تپه، جزو اتهامات پوری‌حسینی است.

کوتاهی نسبت به توزیع عادلانه افزایش مستمر ضریب جینی در دولت روحانی
با وجود این که دولت از رشد اقتصادی می‌گوید، آمارها از افزایش ضریب جینی و بیشتر شدن شکاف طبقاتی در 5 سال دولت روحانی حکایت می‌کند.

روزنامه جام جم با انتشار این مطلب نوشت: ضریب جینی در طول سال‌های گذشته افزایش زیادی داشته است. ضریب جینی به معنای توزیع درآمد است که در دو دهه اخیر تحت تأثیر سیاست‌هایی که دولت‌ها اتخاذ کرده‌اند فراز و فرود داشته است. مثلاً در طول سال‌های 84 تا 90 به دلیل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و توزیع یکسان ثروت بین مردم ضریب جینی به شدت کاهش یافت.

البته عدد ضریب جینی قبل از انقلاب اسلامی ایران حدود نیم بود اما با شروع انقلاب اسلامی توزیع درآمد وضعیت بهتری پیدا کرد. یکی از راه‌های بهبود نرخ ضریب جینی توسعه روستاهاست.

سیاستی که در پنج سال گذشته مورد توجه مسئولان اجرایی کشور قرار گرفت، آزادسازی قیمت بدون در نظر گرفتن شکاف طبقاتی بود. به این معنا که معتقد بودند نرخ ارز آزادسازی شود تا صادرات افزایش یابد در حالی که تجربه ثابت کرده با افزایش نرخ ارزصادرات رشد زیادی نخواهد داشت.

درباره سیاست‌های نادرست دیگر در راستای افزایش نرخ ضریب جینی می‌توان به خصوصی‌سازی نادرست اشاره کرد. واگذاری و خصوصی‌سازی‌های نامناسب به افرادی که زمین کارخانه برایشان اهمیت داشت نه کارگر و تولید آن باعث افزایش بیکاری در کشور شد که این موضوع هم دوباره به شکاف طبقاتی دامن می‌زند.
جام‌جم همچنین می‌نویسد: بر اساس گزارش مرکز آمار، شاخص ضریب جینی در سال 97 به بدترین وضعیت خود در دهه 90 رسید.

شاخص ضریب جینی در سال گذشته 0/409 اعلام شده است که بالاترین رقم نسبت به سال‌های قبل بوده است.

از ابتدای دولت یازدهم تاکنون هر سال ضریب جینی بالاتر رفته که بیانگر افزایش نابرابری درآمدی و شکاف طبقاتی میان اقشار مختلف جامعه است. سال 92 در ابتدای دولت یازدهم شاخص ضریب جینی 0/365 بود که پایین‌ترین رقم در دو دهه اخیر محسوب می‌شد؛ اما به گفته اقتصاددانان، سیاست‌های اقتصادی اخیر موجب افزایش ضریب جینی شده است.

آمارهای منتشر شده بیانگر آن است که حتی سال 95 که رشد اقتصادی دو رقمی اعلام شد، ضریب جینی افزایش یافت. این نشان می‌دهد رشد اقتصادی در سال‌های اخیر به ضرر اقشار فقیر و به سود ثروتمندان بوده است.

این در حالی است که بر اساس گزارش مرکز آمار، از اواسط دهه 80 تا سال 1392 ضریب جینی به‌طور متوسط رو به کاهش بوده و به عبارتی، توزیع درآمد به سمت عادلانه‌تر شدن حرکت کرده است.
آنچه به گزارش روزنامه جام‌جم باید افزود این است که افزایش ضریب جینی در 5 سال گذشته با وجود افزایش فروش نفت - به ادعای آقای روحانی در پسابرجام- اتفاق افتاده است یعنی بالا و پایین شدن درآمدها، تاثیری در کاهش ضریب جینی در دولت روحانی نداشته و به اعتبار عدم اولویت‌گذاری این مهم، شکاف طبقاتی در این دوره افزایش یافته است.

همکاری انگلیس، فرانسه و آلمان در خرابکاری علیه برنامه هسته‌ای ایران
یک گزارش مستند و منتشر شده در غرب نشان می‌دهد غیر از آمریکا و اسرائیل، کشورهای هلند، فرانسه و انگلیس هم در خرابکاری علیه برنامه هسته‌ای ایران مشارکت داشته‌اند.

وب‌سایت یاهونیوز گزارش مبسوطی به قلم دو خبرنگار و کارشناس به نام‌های کیم ستر و هویب مودرکولک منتشر کرد که نشان می‌دهد سیا و موساد چگونه در واردکردن ویروس استاکس‌نت به سامانه نرم‌افزاری تاسیسات هسته‌ای نطنز و خرابکاری در این تاسیسات، از کمک برخی کشورهای اروپایی استفاده کردند.

نویسندگان در این گزارش به نقش سازمان اطلاعات هلند AIVD اشاره کرده‌اند. بر اساس این گزارش، ماموران سازمان اطلاعات هلند از سال ۲۰۰۴ کار خود را با سازمان سیا وموساد در این باره آغاز کرده بودند. گفته شده‌است که دیدارهایی بین ماموران اطلاعاتی این سه کشور در لاهه برگزار شده است.

افزون بر آن، گفته شده است که آلمان، فرانسه و بریتانیا نیز در تامین اطلاعات ضروری سازمان سیا و موساد برای تولید این ویروس همکاری داشته‌اند. از جمله شرکت زیمنس اطلاعاتی فنی درباره این سانتریفیوژ در اختیار این سازمان‌ها قرار داده است.

سازمان اطلاعات هلند موفق می‌شود با یک مهندس ایرانی تماس برقرار کند. این فرد در دو مرحله در تولید و نصب این ویروس با سازمان اطلاعات هلند و از آن طریق با موساد و سیا همکاری داشته است.

این مهندس ایرانی تا سال ۲۰۰۷ وظیفه گردآوری و اطلاعات لازمه برای موساد و سیا را برعهده داشته و پس از آن، وظیفه انتقال این ویروس را از طریق یک فلش‌درایو یو‌اس‌بی برعهده گرفته است.

تاسیسات اتمی نطنز از کنترل و نظارت امنیتی بسیار بالایی برخوردار بوده است. چون این سیستم به شبکه جهانی اینترنت متصل نبوده، امکان رخنه از بیرون به نر‌م‌افزارهای آن وجود نداشته است. از این رو، تنها راه ممکن دسترسی مستقیم به دستگاه‌های این تاسیسات بوده است.

عملیات گردآوری و نصب ویروس استاکس‌نت با نام «بازی‌های المپیک» اجرا شد. هدف از این عملیات در گام نخست، خرابکاری در سیستم این تاسیسات اتمی بوده است. سیا و موساد بر آن بوده‌اند تا با خرابکاری در این تاسیسات کار نصب سانتریفیوژها را به تاخیر اندازند.

خرابکاری‌ها در دو مرحله صورت گرفته است. در مرحله نخست، از طریق عملکرد استاکس‌نت فعالیت لوله‌های انتقال گاز به سانتریفیوژها مختل شده بود و در مرحله دوم، سرعت گردش و دوران سانتریفیوژها کاهش یافته و از این طریق سیستم آسیب دیده است.

بر اساس اطلاعاتی که در این گزارش منتشر شده است عملیات «بازی‌های المپیک» عملیات مشترک سازمان اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل بوده است.

به گزارش دویچه‌وله، اما آنچه تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است، نقش سازمان اطلاعات هلند بوده است. سازمان اطلاعات هلند AIVD همراه با سازمان اطلاعات انگلیس اطلاعاتی درباره شرکت‌های اصلی فعال در ساخت برنامه‌های هسته‌ای ایران در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی غرب گذاشته بودند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما