تاریخ انتشاريکشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
کد مطلب : ۴۰۱۲۲۰
بر اساس گزارش برخی منابع آگاه از روند مذاکرات دوحه، طالبان و آمریکا بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا 20 ماه آینده توافق کرده‌اند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،برخی منابع آگاه از پیشرفت در مذاکرات دوحه میان طالبان و آمریکا خبر می‌دهند.
به گفته برخی منابع، آمریکا و طالبان بر سر برنامه خروج نیروهای خارجی که طی ۱۵ تا ۲۰ ماه به طول خواهد انجامید، به توافق رسیده‌اند.
منابع نزدیک به مذاکرات می‌گویند دو طرف توافق صلح را طی چند روز آینده امضا خواهند کرد. این توافق پس از مذاکرات بین‌الافغانی حاصل شده است.
به گزارش رسانه‌های افغانستان، بر طبق این توافق، شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان از ۱۴ هزار تن کنونی به ۵۰۰۰ نفر کاهش پیدا می‌کند. این نیروها از 5 پایگاه آمریکا خارج می‌شوند؛ پایگاه‌هایی که به گفته اشرف غنی «کوچک» هستند و کاهش آنها تاثیری بر وضعیت افغانستان نخواهد داشت.
به گزارش فارس، دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان از روز پنجشنبه گذشته در دوحه پایتخت قطر آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.
اعلام جدول خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین‌دادن مبنی بر استفاده‌نشدن از خاک افغانستان علیه آمریکا، برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، موارد عمده توافقنامه صلح است.
شبکه الجزیره در این باره گزارش داد که نمایندگان آمریکا و طالبان بر روی ایجاد یک دولت موقت برای یک دوره ۱۴ ماهه در افغانستان توافق کرده‌اند.
الجزیره به نقل از این منابع گفته است نمایندگان طالبان در پی این توافق خواستار قطع حمایت آمریکا از «حکومت کابل» در دوره حکومت موقت شده است.
این در حالی است که «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گزارش الجزیره درباره تشکیل حکومت موقت را رد کرد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما