تاریخ انتشارجمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۴۰۱۰۵۶
تولیت آستان قدس رضوی گفت: خادمی حضرت رضا(ع) تنها به‌لباس خادمی و حضور در حرم مطهر منحصر نمی‌شود، بلکه تمام شئون زندگی خادمان بارگاه رضوی باید امام رضایی باشد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،به‌نقل از آستان نیوز، حجت الاسلام احمد مروی در مراسم اهدای احکام جمعی از خادمان بارگاه منور امام رضا(ع) که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان این روایت از معصوم که فرمودند «رَحِمَ اللهُ مَنْ عَرَفَ قَدْرَهُ»(خداوند رحمت کند کسى را که قدر و منزلت خویش را بداند)، گفت: اینکه انسان بداند کجا هست، چه مسئولیت و جایگاهی دارد، بسیار با اهمیت و ارزشمند است، حقیقتا بالاتر از خادمی دستگاه مقدس و نورانی حضرت امام رئوف علی بن موسی الرضا(ع) چیست؟
تولیت آستان قدس رضوی افزود: امام خمینی(ره) در دیدار با خادمان حرم مطهر رضوی تعبیرات زیبایی بکار بردند، ایشان با آن جایگاه با عظمت و تأثیر گذار در رهبری امت اسلام می‌فرمایند «امیدواریم همه ما را خداوند از خدمتگزاران آستان قدس رضوی قرار دهد» یا می‌فرمایند «شما چقدر خوشبخت هستید که در آن آستان کار می‌کنید»، اینکه امام راحل با آن عظمت، حسنات و اقدامات عظیم‌شان، به‌حال خادمان دستگاه مقدس حضرت رضا(ع) غبطه می‌خورند، دلیلش آن است که ایشان نسبت به‌جایگاه رفیع این بارگاه معرفت دارند.
وی بیان کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب این آستان ملکوتی را قطعه‌ای از بهشت می‌خوانند و یا می‌فرمایند «نمی‌توان گفت دستگاه امام علی بن موسی الرضا(ع) امروز فرق دارد با زمانی که ایشان در حیات ظاهری بودند.» دلیلش معرفت معظم‌له نسبت به‌جایگاه رفیع آستان قدس رضوی است.
حجت الاسلام مروی اظهار کرد: بسیاری در طول عمرشان آرزو دارند یکبار به‌این آستان مقدس مشرف شوند، اما نمی‌توانند. خداوند به‌ما نعمتی بسیار بزرگ عنایت کرده و در برابر این لطف الهی مسئولیتی سنگین داریم.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه شکرگزاری نسبت به‌نعمات باید متناسب با آن نعمت باشد، خاطرنشان کرد: نعمت خدمت در دستگاه اهل بیت(ع)، توفیق و سعادتی بزرگ و به‌همان میزان مسئولیت و شکرگزاری‌ آن نیز سنگین است.
وی شکرگزاری نعمت‌های الهی را به‌دو صورت زبانی و عملی دانست و تصریح کرد: به‌عنوان مثال چنانچه خداوند به‌فردی ثروت عنایت کرده، تنها شکر زبانی کافی نیست، شکر عملی این نعمت انفاق و دستگیری از فقراست، اچنانچه خداوند شخصی را از دانش و موقعیت علمی برخوردار کرده، شکرگزاری عملی آن آموزش و خدمت به‌جامعه است، شکر نعمت توفیق خادمی حضرت رضا(ع) نیز نباید تنها زبانی باشد، بلکه در عمل نیز باید سیره و فرهنگ رضوی در تمام شئون زندگی خادم ساری و جاری باشد.
حجت الاسلام مروی اضافه کرد: خادمی حضرت رضا(ع) تنها به‌لباس خادمی و حضور در حرم مطهر منحصر نمی‌شود، رفتار، منش، معاشرت و زندگی خادم بارگاه رضوی باید رنگ و بوی امام رضایی داشته باشد؛ رفتار ما باید به‌گونه‌ای باشد که حضرت رضا(ع) احساس سربلندی و خوشحالی از وجود چنین خادمانی داشته باشند و این شکر عملی نعمت خادمی است. 
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه آستان قدس رضوی مردمی است و باید مردمی نیز اداره شود، ابراز کرد: مردم نسبت به‌این آستان منور حساس هستند، رفتارها و تعاملات در حرم باید به‌گونه‌ای باشد که مردم با ورود به‌این بارگاه نورانی احساس کنند که به‌واقع وارد دستگاه امام رضا(ع) شدند و حس صمیمت داشته باشند، باید احساس کنند که اینجا متفاوت است، نه اینکه یک سیستم اداری مانند سایر سیستم‌های اداری ببینند.
وی ادامه داد: عناوین مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی و غیره بسیار محترم هستند، اما در این آستان جایگاهی ندارند، این عناوین مربوط به‌خارج از حرم مطهر است، در این بارگاه نورانی ما موظفیم همه را به‌یک چشم ببینیم.
حجت الاسلام مروی خطاب به‌خادمان، بیان کرد: در اینجا همه یک عنوان دارند و آن «مهمان امام رضا(ع)» است، نکند در رفتار و میزان احترام گذاشتن میان یک پیرمرد روستایی با لباس مندرس و یک شخصیت معروف تفاوتی قائل شویم، هردو برای ما گرامی هستند و باید با هردو در اوج احترام و تواضع برخورد کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: همان‌گونه که یک غلام و نوکر درب خانه سرورش مهمانان اربابش را تکریم می‌کند، ما وظیفه تکریم زائران را داریم، حال در هر لباس، جایگاه، منصب، قومیت، ملیت و مذهبی که می‌خواهند باشند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تعامل و گفتگوی سازنده با دنیا
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
ویروس بی‌حجابی و ویروس کرونا
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷