تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۰
کد مطلب : ۴۰۰۹۴۶
مقامات دولت نجات ملی یمن در دیدار با فرستاده دبیر کل سازمان ملل به یمن در صنعا اقدام مثمر ثمر سازمان ملل و بی طرفی آن برای ایجاد راه حل بحران یمن را خواستار شدند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،« محمد عبدالسلام»، رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا از دیدار امشب «مارتین گریفیتس»، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل به یمن با «عبدالملک بدر الدین الحوثی»، دبیر کل جنبش انصار الله در صنعا خبر داد.
عبدالسلام گفت که در این دیدار درباره بی تحرکی فرستاده سازمان ملل متحد در سفرهای دوره‌ای مکرر و غیرمثمر  ثمر وی بحث و گفت‌وگو شد، زیرا فقط دور باطل ایجاد کرده است.
عبدالسلام افزود: به فرستاده سازمان ملل درباره خواسته صریح و مستمر ما برای تکمیل توافق سوئد به ویژه توافق مربوط به الحدیده  یادآوری شد.
رئیس هیئت مذاکره کننده صنعا تاکید کرد که به فرستاده سازمان ملل نسبت به اهمیت ملاحظه سطح مطلوب بی طرفی هشدار داده شده است.
«مهدی المشاط»، رئیس شورای عالی سیاسی یمن هم در دیدار با گریفیتس تاکید کرد: سازمان ملل با مرتبط کردن مسائل اقتصادی یمن به شهر اشغالی عدن بخصوص مسائل مربوط به بانک مرکزی و واردات به یمن در آزار رساندن به ملت یمن نقش دارد.
المشاط از سازمان ملل خواست  برای رفع محدودیت‌های اعمال شده در واردات کالاها از طریق بندر الحدیده راه حل فوری ایجاد کند.
رئیس شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد، حوادث عدن و استان‌های جنوبی یمن بیش از پیش زیاده‌خواهی‌های کشورهای متجاوز و مقاصد آنها را رسوا کرد.
المشاط گفت: ملت و رهبری یمن استان‌های تحت کنترل متجاوزان را مناطق اشغالی می‌بینند که باید آزاد شوند و متجاوزان از آنجا بیرون رانده شوند تا یمن به استقلال کامل دست یابد.
وی ادامه داد: از دیگر مسائل مورد بررسی در دیدار با فرستاده سازمان ملل موضوع فرودگاه صنعا و تراژدی انسانی در شهر الدریهمی در نتیجه محاصره این شهر توسط ائتلاف عربی است.
رئیس شورای عالی سیاسی یمن بر ضرورت همکاری فرستاده سازمان ملل برای وادار کردن طرف مقابل به اجرای تعهدات خود مطاب توافق استکهلم تاکید کرد.
«یحیی الراعی»، رئیس پارلمان یمن هم  در دیدار با گریفیتس حوادث عدن را یک بازی وحشتناک توصیف کرد و گفت: امروز خیابان‌های عدن صحنه کشت و کشتار است. هزاران نفر یا هدف گلوله قرار گرفته و یا آواره شدند .عربستان و امارات هم آمدند و آنها را به توقف درگیری‌ها و رفتن به جده برای مذاکره فراخواندند و مسئله اهالی آنجا و خسارتی که به آنها وارد شده نادیده گرفته شد.
الراعی درباره وضعیت بانک مرکزی یمن هم گفت: بانک مرکزی یک چمدان دیپلماتیک شده که منصور هادی آن را از یک استان به استان دیگر می‌برد وقتی دولت منصور هادی در هتل‌های ریاض اقامت دارد طبیعی است که بانک مرکزی هم به یک چمدان تبدیل شود.
«عبدالعزیز بن حبتور»، نخست وزیر دولت نجات ملی یمن هم با اشاره به مشکلات تاجران، بانک‌ها و شرکت‌های دارویی در یمن به دلیل موانعی که برای انتقال کالاهایشان از بندر عدن به صنعا وجود دارد،  گفت: این مسائل روی زندگی 25 میلیون یمن تاثیر منفی گذاشته است.
وی ضمن درخواست از سازمان ملل برای متوقف کردن بازی با سرنوشت ملت یمن و کمک به رفع نیازهای غذایی و دارویی آنها گفت: دولت  هتل‌ها که طرفدار متجاوزان است درصدد انتقام گیری از ملت یمن است. از همین رو همه خدمات رسانی‌ها را متوقف کرده است در حالی که خودش از اداره کشور عاجز است، زیرا از باندی از تبهکاران و مزدوران کشورهای متجاوز تشکیل شده است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما