تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
کد مطلب : ۴۰۰۸۵۷
اخیرا وزارت کشور به استانداران استان‌های شمالی مهلت داد تا متصرفان سواحل را معرفی کنند، استانداران استان‌های گیلان، گلستان و مازندران به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور تا اول شهریور امسال فرصت دارند لیست متخلفان تصرف یا تملک نوار ساحلی دریای خزر را اعلام کنند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،طرح آزادسازی سواحل چندین سال است که در کشور در حال اجراست اما نه به صورت جدی، از زمانی که در سال 88 به صورت قانون درآمد گاهی اجرا و گاهی مسکوت می‌ماند.
در نوار ساحلی استان‌های شمالی در ایران براساس این قانون می‌بایست تا حریم 60 متر از سواحل را عقب‌نشینی می‌کردند، تعدادی از ارگان‌ها و نهادها عقب‌نشینی کرده اما بخش وسیعی از سواحل همچنان در تصرف است.
مردم مازندران خواهان رسیدگی قانون آزادسازی دریا که در سواحل اجرا نمی‌شد و یا به صورت مقطعی در حال اجرا بود، شدند.
تقاضای مردم برای آزادسازی سواحل دریا از دست متصرفین در سامانه "فارس‌ من" نیز ثبت شد و مردم از این رسانه خواهان پیگیری حقوق خود در ارتباط با سواحل استان مازندران شدند.

تاکنون که یک ماهی از دستور عملیاتی شدن طرح دریا می‌گذرد ظاهرا خبرهایی خوب در این زمینه به گوش می‌رسد بخشی‌های زیادی از سواحل مازندران در غرب، شرق، مرکز آزاد و بقیه همچنان در حال آزادسازی است.
و اما اخیرا، وزارت کشور به استانداران استان‌های شمالی مهلت داد تا متصرفان سواحل را معرفی کنند، استانداران استان‌های گیلان، گلستان و مازندران به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور تا اول شهریور امسال فرصت دارند لیست متخلفان تصرف یا تملک نوار ساحلی دریای خزر را اعلام کنند.

به گزارش فارس، مقوله ساحل و استفاده آن برای عموم مردم یکی از دغدغه‌های جدی محسوب می‌شود که اخیرا کمی اجرای این قانون برای مردم که از حق طبیعی خود در استفاده از سواحل محروم‌اند، التیامی بوده است اما باید دید که این آزادسازی‌ها چقدر راه مردم را برای استفاده از سواحل باز می‌کند، آیا فقط و فقط عقب‌نشینی از 60 متر انجام می‌شود و یا راه‌های و جاده‌های دسترسی به سواحل نیز برای مردم مهیا می‌شود؟
انتظار می‌رود استفاده از سواحل دریا، این نعمت الهی که برای همه مردم است به طور کامل از انحصار خارج شده تا مردم بتوانند از زیبایی‌های آن که در پشت حصاری پنهان شده است، بهره‌مند شوند و از اماکن تفریحی و پلاژهایی که در انحصار عده‌ای خاص است، استفاده لازم را ببرند.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما