تاریخ انتشارشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
کد مطلب : ۴۰۰۴۵۸
مقامات دانمارک مطرح شدن پیشنهاد خرید گرینلند از سوی رئیس جمهور آمریکا را دلیلی بر دیوانگی او خوانده‌اند.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،درخواست ترامپ مبنی بر خریدن جزیره گرینلند از دانمارک به‌خاطر استحصال منابع طبیعی آن، واکنش‌های تندی را در پی داشته است.
به نوشته نشریه «نیوز ویک»، ترامپ در یک مهمانی شام با نزدیکان خود به این نتیجه رسید که گرینلند را در مقابل مبلغی پول، از دانمارک خریداری کنند. پس از مطرح شدن این پیشنهاد در رسانه‌ها، برخی مشاوران ترامپ با اشاره به خرید «آلاسکا» از روسیه در سال ۱۸۶۷ توسط آمریکایی‌ها، موفقیت این معامله را محتمل دانستند.
اما بر خلاف انتظار آمریکایی‌ها، مقامات دانمارک و گرینلند به این پیشنهاد واکنش شدیدی نشان دادند.
«آجا شمنیتز لارسن» نماینده یکی از دو کرسی گرینلند در پارلمان دانمارک ضمن رد درخواست ترامپ بیان داشت: «برعکس، برای داشتن گرینلندی قوی‌تر و آزاد، باید مسیر همکاری بهتر و متعادل‌تر با دانمارک پیش گرفته شود».
«سورن اسپرسن» سخنگوی امور خارجه حزب مردم دانمارک هم در این زمینه گفت: «اگر او (ترامپ) واقعاً به چنین اقدامی فکر می‌کند، اثباتی نهایی دیوانه شدن او است».
اسپرسن افزود: «فکر این‌که دانمارک ۵۰هزار شهروند خود را به آمریکا بفروشد کاملاً مضحک است».
«لارس لوکه راسموسن» نخست‌وزیر پیشین دانمارک در حساب شخصی خود نوشت:‌‌ «این احتمالاً دروغ آوریلی است که خارج از فصل بیان شده است».
شبکه تلویزیونی«سی‌ان‌ان» درباره علاقه ترامپ برای خریدن گرینلند، به سراغ کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا رفت اما آن‌ها از اظهارنظر درباره این موضوع خودداری کردند.
طبق گزاش این رسانه، یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در گرینلند، پایگاه راداری و شنود است که در سال ۱۹۵۱ ساخته شده است.
این پایگاه نظامی آمریکا مجهز به سیستم هشدار درباره شلیک موشک‌های بالستیک بین قاره‌‌ای است و برد مأموریت آن به خاک روسیه هم می‌رسد.
گرینلند با داشتن حدود ۵۶هزار نفر جمعیت، بخش خودمختار پادشاهی دانمارک محسوب می‌شود. دولت محلی گرینلند که در شهر «نوک» مستقر است، به امور داخلی این منطقه رسیدگی می‌کند و کپنهاگ رسیدگی به امور امنیتی و سیاست خارجی آن را بر عهده دارد.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

" چمرانم" آرزوست...
پنجشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۱
هندسه و نظم جهانی در پسا کرونا
چهارشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۸
تقابل تفکر جهادی و هالیوودی در بحران‌ها
سه شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳