تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
کد مطلب : ۴۰۰۱۲۶
روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال جوابیه‌ای به انتشار گزارش «قیمت عجیب گوشت گاو از مبدا تا مقصد» نشان داد.
۰
plusresetminus

به گزارش بلاغ،روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت  با ارسال جوابیه‌ای  به نقل از معاون نظارت برکالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان به خبر  "قیمت عجیب گوشت گاو از مبدا تا مقصد" واکنش نشان داد. متن این جوابیه به شرح ذیل است:
گوشت قرمز همواره تابع قیمت دام زنده بوده و بررسی روند تغییرات قیمت دام زنده و گوشت موید همین مطلب است. میزان استحصال لاشه در دام سنگین در حدود 50 درصد وزن دام است . علاوه بر آن ضایعات واستخوان ،خس گیری و.... حدود 15 درصد از وزن لاشه می‌باشد که با توجه به نوع دام، میزان گوشت حاصل از کشتار دام سنگین میانگین حدود 42 درصد وزن دام زنده خواهد بود.
هزینه‌های حمل ونقل ، کشتار ،ضرایب و درصدهای سود عمده و خرده فروشی ،افت و... نیز به قیمت گوشت قابل عرضه اضافه خواهد شد. مقایسه قیمت دام زنده درب دامداری بدون توجه به تاثیر موارد ذکر شده ، با قیمت مصرف‌کننده گوشت درب واحد صنفی غلط و کاملا غیرکارشناسی است.
همچنین برخلاف موارد اعلامی در مصاحبه، که قیمت دام زنده به ازای هر کیلوگرم از 26 تا حداکثر 28 هزارتومان مطرح گردید و بر اساس اطلاعات موجود در سامانه قیمت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، متوسط کشوری قیمت دام زنده سنگین در تاریخ 15/05/1398 معادل هرکیلو 34،520 تومان است که با فرض وزن یک راس دام زنده سنگین حدود 500 کیلوگرم، میزان گوشت حاصله بصورت تقریبی 215 کیلوگرم بوده که بر اساس موارد مذکور، قیمت گوشت مخلوط حاصله درکشتارگاه در حدود 80،000 تومان خواهد بود که پس از کسر درآمد حاصل از آلایش باید هزینه‌های کشتار، حمل تا محل توزیع،درصد ضرایب سود عمده فروشی وخرده فروشی، افت و ضایعات و... را به قیمت آن اضافه کرد تا قیمت گوشت قرمز مخلوط درب واحد صنفی بدست آید. در تاریخ مذکور میانگین کشوری قیمت مصرف‌کننده هرکیلوگرم گوشت مخلوط گوساله در سامانه این سازمان معادل 85،500 تومان به ازای هر کیلوگرم ثبت گردیده که با لحاظ مواد فوق‌الذکر و قیمت دام زنده دارای تناسب منطقی می‌باشد. گوشت قرمز بصورت تفکیکی (فیله،راسته، مغز ران، ران، سردست وقلوگاه) در بازار بر اساس شرایط کیفی هر قسمت، با قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌گردد.
در پایان ذکر این نکته جهت اطمینان خاطر شهروندان محترم ضروری‌است که به جهت روند افزایشی قیمت گوشت قرمز در ماه‌های گذشته، رصد و پایش قیمت این کالا در بازار بطور ویژه در دستور کار سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار دارد و چنانچه مغایرتی دیده شود رسیدگی خواهد‌‌شد.
همان طور که در فیلم‌ (اینجا ببینید) منتشر شده مشخص است گلایه دامداران از وزارت صنعت در جهت حذف فضای دلالی خرید قیمت دام سنگین می‌باشد که در جوابیه هیچ اشاره‌ای به آن‌ نشده است. 
قیمت خریداری این‌ دام‌ها از تولید‌کننده به زبان خود آن‌ها و از چندین نفر در گزارش سؤال می‌شود که با قیمت‌ اعلامی وزارت‌ صمت دارای اختلاف است.
 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲