تاریخ انتشاردوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۱
کد مطلب : ۳۹۷۸۳۵
کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل ایران و 1+4 برگزار شد. در این نشست از ایران خواسته شد تا گام سوم کاهش تعهدات خود را انجام ندهد. اظهارات مقامات حاضر در این نشست حاکی از آن است که برگزاری کمیسیون مشترک برجام، به جز اتلاف وقت نتیجه دیگری نداشته است.
۰
plusresetminus
برگزاری کمیسیون مشترک برجام اتلاف وقت و دیگر هیچ
 نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، انگلیس و چین) و نماینده اتحادیه اروپا، دیروز (یکشنبه) در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد. نشست قبلی هفتم تیر ماه در وین برگزار شده بود.سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا ‌اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشتند.رویترز در گزارشی نوشت: عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام میان مدیران سیاسی ایران و 1+4 این دیدار را سازنده ارزیابی کرد.
عراقچی با بیان اینکه توقیف نفتکش حامل نفت ایران در جبل طارق نقض برجام بود تأکید کرد که با این حال مذاکرات در این‌باره نیز سازنده بوده است.
وی افزود: به‌نظر من بحث‌ها سازنده بود. آنچه که به هر حال در جمع‌بندی وجود داشت، پایبندی همه کشورهای باقی‌مانده در برجام، به تعهدات خودشان در برجام برای ادامه برجام، حفظ برجام. البته جمهوری اسلامی‌ایران تأکید کرد که به روال خودش در کاهش تعهداتش ادامه خواهد داد تا وقتی که خواسته‌های جمهوری اسلامی‌ایران تأمین شود. در مجموع می‌توانم بگویم که روحیه حاکم بر جلسه، روحیه خوب و سازنده‌ای بود، ولی مشکلات ما، مشکلات جدی هست که باید مرتفع شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در مورد احتمال برگزاری جلسه کمیسیون برجام در سطح وزیران خارجه، گفت: اعضای برجام مصمم هستند که جلسه وزرای امور خارجه برجام را هم برگزار کنند. ما احتیاج به یک سری آماده‌سازی‌های قبلی داریم که دیروز مقداری بحث‌های مربوط به آن هم انجام گرفت و شاید جلسات دیگری در سطح کارشناسی داشته باشیم، تا وقتی وزرای خارجه ملاقات می‌کنند، ما بتوانیم بحث‌های جدی و دستاوردهای ملموسی داشته باشیم. ضمنا تصمیم گرفته شد که گروه‌های کاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی کارشان را شروع کنند و دیروز بعد از جلسه، کارشناسان ما در دو حوزه مختلف اقتصادی جلساتی را با هدف رسیدن به راه‌های عملیاتی در اجرای برجام برگزارکردند.

عراقچی پیش از نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در وین، بطور جداگانه با‌اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده هیئت‌های روسیه و چین دیدار کرد.
وی همچنین پیش از نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام گفت: خواهان جلسه نمایشی و گرفتن عکس نیستیم.

گام سوم کاهش تعهدات برجامی
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز یکشنبه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت که در این نشست از ایران خواسته شد تا گام سوم کاهش تعهد خود به برنامه جامع اقدام مشترک را انجام ندهد.

به گزارش فارس، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی که روز یکشنبه در نشست کمیسیون  مشترک برجام در «وین»، پایتخت اتریش حضور داشت، بعد از خاتمه این نشست تأکید کرد که تحریم‌های آمریکا بر اجرای برجام اثر منفی گذاشته است.

رئیس هیئت چینی نیز در نشست کمیسیون مشترک برجام روز یکشنبه گفت که تمامی‌طرف‌ها خواستار حفظ توافق هسته‌ای هستند و مخالفت خود را با موضع آمریکا ابراز داشته‌اند.
اظهارات مقامات حاضر در این نشست حاکی از آن است که برگزاری کمیسیون مشترک برجام، به جز اتلاف وقت نتیجه دیگری نداشته است.

تاکنون نشست کمیسیون برجام بارها برگزار شده است اما متأسفانه این نشست‌ها صرفا به جلساتی نمایشی بدل شده و هیچ خروجی قابل قبولی نداشته است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما