کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

توافق ازبکستان و افغانستان در مورد اجرای طرح‌های مشترک و توسعه تجارت

27 تير 1398 ساعت 21:50

ازبکستان و افغانستان در مورد تقویت تجارت و همچنین اجرای طرح‌های مشترک صنعتی و انجام اکتشافات زمین شناسی به توافق رسیدند.


به گزارش بلاغ،ازبکستان و افغانستان در مورد تقویت تجارت و همچنین اجرای طرح‌های مشترک صنعتی و انجام  اکتشافات زمین شناسی به توافق رسیدند.

ازبکستان و افغانستان در چارچوب نخستین نشست کمیسیون بین دولتی، در مورد همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی و تقویت تجارت و ترانزیت بار و همچنین اجرای طرح‌های مشترک در صنعت و اکتشافات زمین شناسی توافق کردند.

«نادر آتاجان اف» رئیس هیات ازبکستان، مشاور نخست وزیر ازبکستان در چارچوب این نشست گفت: طرف ازبکی خواستار تنظیم قرارداد در مورد توسعه تجارت مرزی با افغانستان است.

به گفته وی ، پیشنهاد می‌شود که از مرکز لجستیکی بین المللی «ترمذ کارگو» به طور فعال استفاده شود.  

نادر آتاجان اف همچنین اعلام کرد: در سال 2018 میلادی مبادلات بازرگانی بین 2 کشور به 600 میلیون دلار رسیده و در 5 ماه گذشته سال جاری میلادی این شاخص در سطح 215 میلیون دلار قرار گرفته است.   

طرح‌های اولویت دار پیشنهاد شده توسط ازبکستان شامل مونتاژ خودرو، صادرات فرآورده‌های نفتی و همچنین حضور در بازسازی کارخانه نساجی در «مزار شریف»، 3 کارخانه تولید روغن و تجهیزات برای انرژی برق است.

«محمد قیومی» وزیر دارایی افغانستان نیز در این نشست بر آمادگی «کابل» برای کمک به «تاشکند» در افتتاح اتاق بازرگانی ازبکستان و دسترسی به اکتشافات زمین شناسی و استخراج مواد معدنی اعلام نمود.

وزیر دارایی افغانستان اظهار داشت: معدن یک حوزه اولویت دار در افغانستان می‌باشد که ذخایر معادن زیر زمینی در کشور توسط کارشناسان معادل یک تریلیون دلار برآورد شده است.

در این نشست همچنین تشدید ترانزیت متقابل بارها نیز مورد بررسی قرار گرفت.

در سال 2019 میلادی شرکت راه آهن «ازبکستان تیمیر یولاری» برای انتقال گندم و آرد از قزاقستان به افغانستان تخفیف 20 درصدی ارائه داده و همچنین عوارض الحاقی برای بارهای تجاری، صادر شده از کشورهای همسایه را لغو کرد.

ازبکستان اخیرا برای تشدید روابط با افغانستان در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی و فرهنگی اقداماتی را انجام می‌دهد.

در پایان ماه ژانویه سال 2017 میلادی در چارچوب سفر هیئت ازبکستان به کابل طرفین «نقشه راه» افزایش مبادلات بازرگانی تا یک میلیارد و 500 میلیون دلار امضا کردند.

در ماه دسامبر سال 2017 میلادی در چارچوب سفر «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان به «تاشکند» بیش از 40 قرارداد برای صادرات تولیدات کارخانجات و شرکت‌های ازبکستان به افغانستان به ارزش بیش از 500 میلیون دلار امضا شده است.

در آن زمان 2 کشور همچنین قرارداد ساخت راه آهن «مزار شریف- شبرغان- میمنه- هرات» و خط انتقال برق «سرخان- پل خمری» برای تامین برق کابل را امضا کردند.

مبادلات بازرگانی 2 کشور در سال 2017 میلادی با 19 درصد افزایش نسبت به سال قبل در سطح 617 میلیون و 100 هزار دلار قرار گرفت.

مبادلات بازرگانی این 2 کشور طی 5 ماه سال 2018 میلادی با 15 درصد افزایش در سطح 286 میلیون و 700 هزار دلار قرار گرفته است. 

هم اکنون در ازبکستان 110 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران افغانی فعالیت می‌کنند.

در افغانستان نیز 8 شرکت با حضور بازرگانان ازبکستان فعالیت می‌کنند.   

افغانستان استقلال این کشور را در تاریخ 22 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 13 اکتبر سال 1992 میلادی بین این 2 کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.


کد مطلب: 397062

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/news/397062/توافق-ازبکستان-افغانستان-مورد-اجرای-طرح-های-مشترک-توسعه-تجارت

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com