تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰
کد مطلب : ۳۹۶۰۹۰
«ابرکرم» برنامه تلویزیونی است که در قالب ۱۱ ویژه برنامه پیش بینی شده است که بناست ۹ قسمت آن به‌صورت ویژه از شبکه امام‌رضا (ع) ویژه اردو زبانان پخش شود و دو قسمت آن نیز به صورت مشترک با شبکه اردوی سحر بر روی آنتن می‌رود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،غذای میهمان‌سرا را که گرفت راهی هتل شد. غذا را نصف کرد، نصفش را خورد و بقیه را بر روی ظرفی پهن کرد تا خشک شود. نمی‌خواست بدون تبرکی برگردد. می‌خواست وقتی که برگشت تا چند وعده‌ آن را به غذایش اضافه کند، اگر چه مقداری را هم برای بیمارانی که التماس دعا گفته بودند، خشک می‌کرد.

هرچه به میلاد حضرت رضا(ع) نزدیک‌تر می‌شویم تعدادشان بیشتر می‌شود. تشخیص‌شان خیلی سخت نیست. زبان‌شان اردو و لباس محلی‌شان گویای وطن‌شان است. خیلی‌هاشان از همان ابتدای دهه کرامت راهی می‌شوند تا میلاد حضرت معصومه(س) در حرم خواهر و ۱۱ ذی القعده در حرم برادر باشند.

ارادت به اهل بیت(ع) با پوست و خون‌شان درهم‌آمیخته. آن‌قدر که گاهی سالیان بسیار با همه نداری و کاستی‌ها پس‌انداز می‌کنند تا به آرزوی دیرینه‌شان که همان زیارت حضرت رضا(ع) است، برسند.

 یکی سال‌هاست که ظرف می‌شوید و یکی لباس‌های مردم را، دیگری سه چرخه‌اش را که وسیله کسب درآمدش هست می‌فروشد و .... غالبا مردمی فقیر و کم برخوردار‌ هستند. اما یک چیز در همه آنها مشترک است، ارادت به اهل بیت(ع) و اینکه معتقدند هر چه در مسیر زیارت هزینه کنند، ده ها برابر آن را دریافت می‌کنند.

این داستان فقط شیعیان آن‌ها نیست بلکه اهل تسنن نیز گاهی با مشقت بسیار بیشتر از شیعیان خود را به این ملجاء می‌رسانند و چه بسا افرادی از این قشر که برگشت‌شان با تبعاتی همراه باشد. اینجا همه با ارادت وارد می‌شوند از مسلمان لاهوری گرفته که علی‌رغم اعتقاد تکفیری‌ها نسبت به زیارت ائمه‌اطهار(ع) دخترش را دخیل پنجره فولاد حضرت می‌کند تا مدیری ارشد از دفتر نخست وزیری پاکستان که بعد از مطالعات فراوان، مذهب تشیع را نزدیک‌ترین مذهب به قرآن‌کریم می‌یابد و دستبند غلامی حضرت را در دست می‌کند.

آن‌ها ایران را به عنوان پایگاه مرکزی اهل‌بیت (ع) و از برکات استقرار جمهوری اسلامی می‌دانند. جمهوری اسلامی هم برای آن‌ها ارج و منزلت خاصی قائل است، به طوری که فقط آستان قدس رضوی در حرم مطهر رواقی را به آن‌ها اختصاص داده است تا به راحتی و به زبان خود معارف اهل‌بیت(ع) و فرهنگ و سیره رضوی را دریافت کنند.

و حالا چند سالی است که رواق کوثر واقع در صحن جامع رضوی محل اجتماع مسلمانان اردو زبان نه تنها از شبه قاره هند و پاکستان بلکه از نقاط مختلف جهان است.

خدمات آستان قدس رضوی به این زائران فقط در داخل حرم مطهر رضوی خلاصه نمی‌شود بلکه این مجموعه با درنظر داشتن جمعیت یک میلیاردی اردو زبان‌ها که چون چینی‌ها به نقاط مختلف جهان مهاجرت کرده‌اند شبکه‌ای را در بستر ماهواره راه اندازی کرده‌اند تا علاوه بر تداوم ارتباط با این زائرین، کسانی را که امکان تشرف به این بارگاه را ندارند، از راه دور روانه صحن و سرای حضرت رضا(ع) کند.

خلاء شبکه‌های معارفی در هند و پاکستان

شبکه امام‌رضا (ع) که از ابتدای سال جاری پخش آزمایشی آن آغاز شده در همین مدت کوتاه، توانسته مخاطبان بسیاری را گرد خود آورد. استقبال بی نظیر مخاطبان در بازخورد برنامه‌های این شبکه حاکی از خلاء چنین شبکه‌هایی در میان شبکه‌های بسیار زیاد و اما غیراخلاقی در کشورهای هند و پاکستان دارد. با وجود کابلی بودن شبکه‌های تلویزیونی در پاکستان اما خیل شیفتگان حضرت‌رضا (ع) در جستجوی برنامه‌های این شبکه‌اند.

در همین راستا شبکه ماهواره‌ای امام‌رضا(ع) در ایام دهه کرامت اقدام به پخش زنده برنامه‌ای با عنوان «ابر کرم» کرده است که هر شب از از استودیوی شماره یک حرم مطهر رضوی واقع در قدیمی‌ترین صحن حرم و از قاب گنبد پخش‌می شود.

ابر کرم در قالب ۱۱ ویژه برنامه پیش بینی شده است که ۹ قسمت آن به‌صورت ویژه از شبکه امام‌رضا (ع) و دو قسمت آن به صورت مشترک با شبکه اردوی سحر در شب‌های منتهی به میلاد حضرت‌رضا (ع) بر روی آنتن می‌رود.

سید حسام الدین مهاجری؛ تهیه‌کننده این برنامه که خود سال‌ها میهمان اردو زبان‌ها بوده است و از نزدیک با فرهنگ و آداب و رسوم این مناطق آشنا است، می‌گوید: مسلمانان شبه قاره هند و پاکستان ارادت غیر قابل وصفی به حضرت رضا (ع) دارند و این منحصر به شیعیان نیست بلکه همان‌طور که در حرم مطهر رضوی نیز شاهد هستیم بسیاری از اهل سنت نیز مرید علی بن موسی الرضا(ع) هستند از این رو نشان دادن یک قاب کوچک از این بارگاه منور برای آن‌ها بسیار ارزشمند است که بسیاری قدردان فراهم کردن این بستر توسط آستان قدس رضوی هستند و من هم از این‌که برای این افراد کار می‌کنم بسیار خرسندم.

مهاجری با اشاره به دریافت بازخوردهای بسیار از بینندگان این برنامه، این روزهای حضور در حرم مطهر رضوی را بسیار ارزشمند می‌داند و می‌گوید از روزی که در این آستان برای اردو زبان‌ها برنامه تولید می‌کنم، خیر و برکت محسوسی را در زندگی‌ا‌م حس می‌کنم که این را از عنایت حضرت‌رضا (ع) و دعای مخاطبان این برنامه می‌دانم.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما