تاریخ انتشارشنبه ۱ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
کد مطلب : ۳۹۳۳۱۹
مدیرکل زندان‎ها و اقدامات تأمینی و تربیتی گلستان گفت: حدود 70 نفر از زندانیان گلستان به دلیل عجز در پرداخت مهریه در زندان هستند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،علیرضا رضوانی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان اظهار کرد: در سال 1397 ، 5 میلیارد و 926 میلیون ریال تحت عنوان سبد کالا به خانواده زندانیان اعطاء شد، همچنین 820 میلیون ریال در سه ماهه نخست امسال به خانواده‎های سیل‎زده زندانیان اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه اشتغال مددجویان در دستور کار ما قرار دارد، افزود: در این راستا کلاس‎های آموزشی اشتغال در حوزه‎های مختلف صنعتی و کشاورزی و ... در دستور کار قرار گرفته است و برخی کارخانجات از طرح‎های ما استقبال کردند و زندانیان به عنوان کارگر در این کارخانجات مشغول به خدمت هستند که این زمینه بازگشت شرافتمندانه را برای آنها فراهم کرده است.

مدیرکل زندان‎ها و اقدامات تأمینی و تربیتی گلستان از آموزش اشتغال به 2 هزار و 87 نفر در سال 1397 خبر داد و یادآور شد: از این تعداد 652 نفر مشغول به کار شدند، همچنین در سه ماهه نخست امسال 208 نفر آموزش اشتغال دیدند و در حال حاضر بیش از 400 نفر مشغول کار هستند.

رضوانی با بیان اینکه جبران خسارت بزه‎دیده باید در دستور کار قرار گیرد، اذعان کرد: در اصل حمایت از بزه‎دیدگان در اختیار سازمان زندان‎ها نیست و مربوط به دادگستری است اما مجموعه سازمان زندان‎ها ستاد مردمی دیه استان را با کمک خیرین ترویج می‎دهد.

وی با بیان اینکه ستاد دیه منحصراً ویژه مددجویانی است که مرتکب جرایم غیرعمد و جرایم مالی شدند و جرایم عمدی شامل این موارد نمی‎شود، بیان کرد: در سال 1397، 182 نفر از محکومان مالی و جرایم غیرعمد ما آزاد شده و از سال 1389 تاکنون بیش از 2 هزار و 80 نفر به همت ستاد دیه آزاد شدند.

مدیرکل زندان‎ها و اقدامات تأمینی و تربیتی گلستان اضافه کرد: همچنین 128 نفر از محکومان جرایم غیر عمد استان گلستان در سال 1397 با اجرای برنامه ماه عسل آزاد شدند.

رضوانی گفت:‎بهترین خیرین ما شکات هستند و نیمی از طلب را ایثار می‎کنند و به محکومان می‎بخشند و در این مقوله زندان‎های استان گلستان رتبه نخست کشوری را دارد.

وی از رهایی 10 نفر از محکومان به قصاص در زندان گرگان در سال 1397 خبر داد و خاطرنشان کرد: امسال نیز دو نفر از محکومان قصاص در زندان گرگان آزاد شدند، در گنبدکاووس نیز در سال گذشته پنج نفر و امسال دو نفر از محکومان به قصاص نجات یافتند.

مدیرکل زندان‎ها و اقدامات تأمینی و تربیتی گلستان در ادامه در خصوص تعداد محکومان مهریه در گلستان توضیح داد: اینکه محکومان مهریه نباید زندان باشند ریشه در مباحث فقهی دارد و زندان هم باید دارای جمعیت کیفیری باشد و محکومیت ناشی از پرداخت مهریه و حبس در زندان خلاف محکومیت کیفری است و به اتهام فقر و نداری است.

رضوانی اضافه کرد: در همین راستا ریاست قوه قضاییه دستوراتی صادر کردند که اگر کسی توان پرداخت را دارد و از آن امتناع می‎کند باید در زندان باشد اما اگر کسی به صِرف محکومیت روانه زندان می‎شود خلاف شرع است البته ابن به معنای آن نیست که حقوق احتمالی بانوان نادیده گرفته شود.

وی گفت: مددکاران خود را برای پیگیری امور و طرح دعوای تقسیط مهریه راهنمایی و تقویت کردیم و تعدادی از محکومان با تقسیط آزاد شدند البته برخی طرح دعوا تعدیل تقسیط مهریه را دادند که در حال پیگیری است.

مدیرکل زندان‎ها و اقدامات تأمینی و تربیتی گلستان متذکر شد: در حال حاضر حدود 70 نفر از زندانیان گلستان به دلیل عجز در پرداخت مهریه در زندان هستند البته این تعداد 131 نفر بوده که امروز به 70 نفر کاهش یافته است.

رضوانی یادآور شد: ما تلاش می کنیم همه محکومان مهریه از زندان آزاد شوند اما نیاز به همکاری مددجویان و خانواده داریم.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

یار امام و یاور رهبری
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۷
مازندران قربانی ویروسی به نام بی‌تدبیری
يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۸
نقش سرمایه اجتماعی در مبارزه با کرونا
شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۹