تاریخ انتشارپنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
کد مطلب : ۳۹۲۸۰۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: حدود 11 رقم تمشک و بلوبری آزاد و از اروپا وارد شد، قرنطینه خود را طی کرد و اکنون درحال تکثیر است که در آینده می‌توان ماشینی و مکانیزه این محصولات را برداشت کرد و زحمت چیدن تمشک‌های این گونه را ندارد.
۰
plusresetminus
آزادسازی و واردات 11 رقم تمشک و بلوبری از اروپا به کشور
به گزارش بلاغ، محمدعلی طهماسبی در مراسم افتتاحیه دومین جشنواره تمشک جنگلی ایران در شهرستان نکا این محصول را جزو سالم‌ترین غذاها توصیف و اظهار کرد: محصولات غذایی در سه گروه غذا، غذادارو و دارو دسته‌بندی می‌شوند که تمشک در زمره غذادارو قرار می‌گیرد.

وی افزود: حدود 11 رقم تمشک و بلوبری آزاد و از اروپا وارد شد، قرنطینه خود را طی کرد و اکنون درحال تکثیر است که طبق اخبار رسیده درخصوص ایجاد باغ‌های چند هکتاری این محصولات در استان مازندران امید است تا این نهال‌ها در اختیار مردم قرار بگیرد تا رنج قبل را نداشته باشد.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان عملکرد چندین برابری نهال‌های وارداتی نسبت به تمشک‌هایی که استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: در آینده می‌توان ماشینی و مکانیزه این محصولات را برداشت کرد و زحمت چیدن تمشک‌های این گونه را ندارد.

این مسئول به نمایشگاه جانبی جشنواره نیز پرداخت و اضافه کرد: همین نمایشگاه کفایت می‌کرد تا ظرفیت‌های این شهرستان و شهرهای اطراف قابل توجه باشد که نشان می‌دهد چه ظرفیت بالایی در زمینه کسب و کار در بخش کشاورزی وجود دارد.

وی گفت: بخش کشاورزی علاوه بر اینکه در صنایع تبدیلی و فرآوری قرار می‌گیرد ارزش افزوده نیز ایجاد می‌کند که یکی از ارزش‌های افزوده بخش کشاورزی و باغبانی، گردشگری است که جشنوراه‌هایی مانند تمشک، گل محمدی، انار و زعفران در سراسر کشور این ظرفیت‌ها را نشان می‌دهد.

طهماسبی با اشاره به تسهیلات ویژه دولت به بخش کشاورزی برای سال 98، تصریح کرد: پنج هزار میلیارد تومان برای گلخانه‌ها تخصیص دارد که امید است در مازندران مورد اقبال واقع شود تا به جای برداشت فصلی از طریق گلخانه‌ای بتوان دائم برداشت کرد.

وی افزود: سال گذشته مازندران 450 میلیارد سهمیه تسهیلات داشته که 900 میلیارد تومان جذب کرده و در سال جدید نیز تا به حال 130 میلیارد تسهیلات جذب شده و امسال بالای هزار میلیارد تومان تسهیلات جذب می‌شود تا در همه زمینه‌های کشاورزی استفاده شود.

تخصیص 380 میلیارد تومان وام رونق تولید به مازندران

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: 540 میلیارد تومان وام هشت ساله با بهره 6 درصد برای رونق تولید در مناطق شهری و روستایی به مازندران اختصاص یافته که 380 میلیارد تومان آن در سال 98 اعطا می‌شود.

علی‌محمد شاعری با اشاره به وظایف مسئولان و مردم در تحقق رونق تولید، اظهار کرد: ما وظیفه داریم قوانینی تصویب کنیم که تولید رونق پیدا کرده و موانع از سر راه برداشه شود.

وی افزود: حدود هفت میلیون تن تولید محصولات کشارزی در مازندران وجود دارد که اگر کشاورزی مازندران را صنعتی کرده رونق داده و حمایت کنیم حتما بخش زیادی از بیکاری را می‌توان حل کرد و درآمد کشاورزان، مردم شهر و روستا را افزایش داد.

نماینده شرق مازندران در مجلس خاطرنشان کرد: اولین کاری که در مجلس صورت گرفت تصویب یک‌ونیم میلیون دلار تسهیلات قرض‌الحسنه برای رونق تولید در مناطق روستایی و شهری بوده که سهم مازندران 540 میلیارد تومان است.

این مسئول اضافه کرد: 160 میلیارد تومان از این مبلغ سال گذشته اختصاص پیدا کرد و باقی نیز امسال اختصاص پیدا می‌کند که در سامانه کارا تعریف شده و همه با ثبت نام در این سامانه و دریافت مجوز از نهادهای مربوطه در بخش‌های مختلف می توانند از این وام هشت ساله با نرخ سود 6 درصد استفاده کند.

وی گفت: کسانی که می‌خواهند سامانه‌های نوین آبیاری را توسعه دهند در باغات حدود 10 میلیون تومان کمک بلاعوض تصویب شده که تلاش می‌کنیم امسال این مبلغ افزایش پیدا کند.

شاعری تصریح کرد: دولت را مکلف کردیم که 85 درصد هزینه‌های اجرای طرح‌های نوین آبیاری را دولت و 15 درصد باقی‌مانده را مردم پرداخت کنند.

وی تشویق صادرات را اقدام مهم دیگر خواند و افزود: با بیمه سرمایه‌گذاری کشاورزان و مشوق‌های صادراتی از طریق صندوق حمایت کشاورزی توسعه پیدا کرد که در سال گذشته مازندران 200 هزار تن صادرات داشته و امسال صادرات محصولات کشاورزی از پرتقال و کیوی تا مواد لبنی تا 350 هزار تن در مازندران صادرات خواهیم داشت که بخش اصلی آن از طریق بنادر امیرآباد، اینچه برون، نوشهر و فریردونکنار خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بیان کرد: برای بیمه محصولات کشاوزی سعی شد تا از هزار میلیارد به یک هزار و 500 میلیارد تومان افزایش یابد که بخش زیادی از مشکلات کشاورزان را حل خواهد کرد.

این مسئول کنترل واردات را اقدام بعدی برشمرد و اضافه کرد: در زمان برداشت محصول نگذاریم که واردات انجام شود که وزارت جهاد خوب دارد عمل می‌کند و امید است امسال نیز به خوبی این کار را انجام دهد.

وی برنج طارم را بهرین برنج دنیا توصیف کرد و گفت: درست است که برنج پاکستانی بازار منطقه را در اختیار گرفته اما ما برای اینکه نتوانستیم خوب بازاریابی کنیم بازار را به کشورهایی مانند هند و پاکستان واگذار کردیم.

شاعری با اشاره به پیگیری بحث منطه آزاد با ابراز امیدواری در تسریع دولت برای ارائه لایحه منطقه آزاد به مجلس، اظهار کرد: ما آمادگی پیدا کردیم برای امسال یا سال آینده منطقه آزاد امیرآباد را بتوانیم جشن بگیریم که اگر به تصویب دولت و مجلس برسد بسیاری از دغدغه‌های بیکاران، تولیدکنندگان، کشاورزیان و بازاریان حل خواهد شد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲