کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

لاهوتی:‌ یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی در ایران مورد نیاز است

29 خرداد 1398 ساعت 20:10

عضو فراکسیون مستقلان ولایی مجلس نیاز مسکن در ایران را بین یک تا یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی برآورد کرد.


به گزارش بلاغ، مهرداد بائوج لاهوتی عضو فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار   نیاز مسکن در ایران را بین یک تا یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی برآورد کرد و اظهار داشت: 700 هزار واحد مسکونی از این میزان نیاز زوج های جوان و مابقی برای سایر جامعه است که باید بررسی شود چه میزان از آن تامین شده است.

وی با اشاره به آمار صدور پروانه ساخت مسکن در کشور، عنوان کرد: تاکنون تنها 700 تا 800 هزار پروانه برای واحدهای مسکونی صادر شده است که به معنای تامین 50 درصد نیاز کشور است.

لاهوتی در ادامه با تقسیم بندی دهک‌های مختلف جامعه، اظهار داشت: برای دهک‌های بالا تعهدی به تامین مسکن نداریم چرا که آن ها زمین و تسهیلات دارند؛ دهک‌های متوسط نیز با یارانه سود تسهیلات مشکلشان برطرف می شود اما برای دهک های پایین با این روش ها نمی توان مشکلی را حل کرد.

لاهوتی در ادامه به اقدامات دولت‌های مختلف در حوزه مسکن اشاره کرد و یادآور شد: در دولت سازندگی زمین در اختیار دهک‌های پایین قرار گرفت و در دولت اصلاحات طرح اجاره به شرط تملیک اجرا شد همچنین در دولت احمدی نژاد طرح مسکن مهر را داشتیم اما در دولت روحانی که مسکن اجتماعی را مطرح کردند، قدمی برای اجرای آن برداشته نشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین با اشاره به راه حل های این موضوع بیان داشت: نخست اینکه باید تسهیلات ارزان قیمت را افزایش دهیم که در قانون برنامه ششم نیز به آن تاکید شده است همچنین باید زمین ارزان برای افراد تامین شود که تنها راه حل برای دهک های پایین است.

وی اضافه کرد: صنعتی سازی نیز در قانون برنامه چهارم مورد تاکید بود که باید 20 درصد ساختمان ها صنعتی سازی شود که 10 تا 15 درصد قیمت مسکن را کاهش داده و عمر ساختمان را افزایش می دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حوزه روستایی مشکل نداریم و بنیاد مسکن به وعده های خود در این حوزه عمل کرده است.


کد مطلب: 392750

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/news/392750/لاهوتی-یک-میلیون-500-هزار-واحد-مسکونی-ایران-مورد-نیاز

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com