تاریخ انتشارسه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۰
کد مطلب : ۳۹۲۵۹۵
معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند با بیان اینکه فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در این شهرستان کم است، گفت: معتادان متجاهر باید شناسایی و جمع‌آوری شوند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاشاهرخ جهانشاهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار  در دماوند اظهار کرد: اعتیاد، خشونت، بزه‌کاری، کودکان کار، کودکان خیابانی، فرار دختران، از جمله آسیب‌های اجتماعی در جوامع مختلف است.

وی افزود: اعتیاد به مواد مخدر از جمله مواردی است که افراد زیادی را درگیر کرده و بین بانوان نیز روبه افزایش است.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند ادامه داد: اعتیاد چهارمین مورد از تهدیدات جهانی است و در راستای مقابله با آن، اقدامات مختلفی از جمله فعالیت کمپ‌ها و زندان‌ها انجام شد، اما این اقدامات مقطعی بوده و آنچنان که باید کارساز نبوده است.

جهانشاهی اضافه کرد: ما باید به دنبال راه‌های پیشگیری و مقابله با مصرف مواد مخدر باشیم و نقش دستگاه‌های متولی و رسانه‌ها در جهت پیشگیری و کاهش مصرف مواد مخدر بسیار مهم است.

وی با اشاره به نقش رسانه‌های مکتوب و شبکه‌های اجتماعی در دماوند بیان کرد: جوانان با فضای مجازی در ارتباطند و بیشترین آسیب را در این خصوص می‌بینند؛ در این راستا، سیاست‌های رسانه‌ای می‌تواند نقش مؤثری در کاهش مصرف مواد مخدر داشته باشد.

* قاچاق مواد مخدر امنیت کشور را زیر سؤال می‌برد

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند گفت: روزانه 10 نفر در کشور بر اثر ابتلا به مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند و این امر نیز هزینه‌های زیادی نیز برای شبکه درمان ایجاد کرده است.

جهانشاهی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم، بحث قاچاق مواد مخدر است و برای افرادی که در مرزها به مقابله با آن می‌پردازند، هزینه مالی و معنوی در بردارد؛ قاچاق مواد مخدر امنیت کشور را زیر سؤال می‌برد.

* بسیاری از بزه‌های اجتماعی ارتباط مستقیمی با مصرف مواد مخدر دارد

وی عنوان کرد: متأسفانه در بعد فرهنگی نیز مصرف مواد مخدر لذت کاذب ایجاد کرده و این امر قبح خود را بین برخی از افراد از دست داده است؛ علاوه بر این، از منظر اجتماعی نیز بسیاری از بزه‌های اجتماعی ارتباط مستقیمی با مصرف مواد مخدر دارد.

جهانشاهی با بیان این که حدود 55 درصد از طلاق‌ها ناشی از مصرف مواد مخدر است، تأکید کرد: نیروی انتظامی به مقابله با عرضه مواد مخدر می‌پردازد، اما نکته قابل توجه برای ما، مبارزه با عرضه تقاضا است.

وی ادامه داد: نقش خانواده‌ها، رسانه‌های جمعی و سازمان‌های مردم نهاد در کنترل جوانان بسیار مهم است، اما متأسفانه فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در دماوند کم است و سازمان ثبت‌شده‌ای در این خصوص به جز انجمن معتادان گمنام که فعالیت کشور دارد، موجود نیست.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند اضافه کرد: ما باید از ظرفیت‌ها بهره برده و از افرادی که از دام اعتیاد رهایی یافتند در راستای هدایت افراد و حرکت آنها به سمت مراکز بازپروری استفاده کنیم.

جهانشاهی تأکید کرد: مبارزه با اعتیاد به مواد مخدر، فرآیندی زمان‌بر است و افرادی که با آنها در ارتباط‌ند باید صبور باشند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر نیز بسیار حایز اهمیت است و صرف فعالیت دستگاه‌های دولتی کفایت نمی‌کند، در این راستا خانواده‌ها باید ورود کرده و با کسب اطلاعات لازم، به فرزندان خود آگاهی دهند.

*اقدامات ویژه آموزش و پرورش افزایش یابد

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند اظهار داشت: در این خصوص اقدامات خوبی در دماوند صورت گرفته و آموزش‌های لازم ارائه شده است، اما این اقدامات باید به ویژه از سوی آموزش و پرورش افزایش یابد.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش قشر وسیعی از افراد جامعه را در بر می‌گیرد؛ در دماوند و رودهن حدود 30 هزار دانش‌آموز داریم که در واقع یک چهارم جمعیت شهرستان دماوند را تشکیل می‌دهند.

وی تأکید کرد: امروزه عناصر معاند و افرادی که به دنبال ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی هستند و جوانان را نقطه هدف قرار دادند، بنابراین باید در بحث آموزش و آگاهی‌بخشی اقدامات لازم صورت گیرد.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند بیان کرد: در حال حاضر، مواد مخدر از قالب سنتی خارج شده و به صورت صنعتی نیز ارائه می‌شود و افراد باید در این خصوص آگاهی‌بخشی لازم را انجام دهند.

جهانشاهی از انجام اقدامات سلبی و ایجابی در این خصوص خبر داد و عنوان کرد: با توجه به نفوذ روحانیون، نقش سازمان تبلیغات و مساجد بسیار مهم است و اعزام روحانیون به روستاها می‌تواند مؤثر باشد.

*خطر مصرف مواد مخدر در کمین همه خانواده‌هاست

وی با اشاره به برنامه‌های ویژه هفته مبارزه با مواد مخدر در دماوند بیان کرد: از 31 خردادماه تا 6 تیرماه به عنوان هفته مبارزه با مخدر نام‌گذاری شده و دستگاه‌های مختلف باید در سال جاری با شعار«یاری‌گر هم باشیم»، بر اساس شیوه‌نامه ابلاغی به برگزاری برنامه‌های مختلف بپردازند.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند تأکید کرد: برنامه‌هایی که در این هفته برگزار می‌شود، باید در طول سال ادامه داشته و مختص به این هفته نباشد، همه دستگاه‌ها باید در طول سال در راستای پیشگیری، کنترل و کاهش مصرف مواد مخدر برنامه داشته باشند.

جهانشاهی تصریح کرد: خطر مصرف مواد مخدر در کمین همه خانواده‌هاست و استفاده نادرست از فضای مجازی می‌تواند در این خصوص مشکل‌ساز باشد.

وی اظهار داشت: گزارشاتی مبنی بر وجود تعدادی انگشت‌شمار معتاد متجاهر در بلوار آیت‌الله خامنه‌ای به سمت شلمبه به ما رسیده است که این افراد در میان شمشادها حضور دارند، ما این موضوع را به نیروی انتظامی اعلام کردیم تا بررسی لازم صورت گیرد و در صورت صحت موضوع، نسبت به جمع‌آوری و انتقال به مرکز فشافویه اقدام شود.

معاون سیاسی و انتظامی فرماندار دماوند در خصوص برنامه‌های هفته مواد مخدر در این شهرستان گفت: برنامه‌های متعددی در این هفته در حوزه‌های مختلف توسط نهادهای دولتی برگزار می‌شود که شامل برگزاری کارگاه ادبی، سخنرانی در نماز جمعه، نمایش خیابانی، پیاده‌روی خانوادگی، همایش‌ها، جشنواره بادبادک‌ها و مسابقات مختلف است.

جهانشاهی ادامه داد: علاوه بر این شاهد تشکیل زنجیره انسانی مانند سال‌های گذشته با همکاری جمعیت هلال احمر و اداره شبکه بهداشت و درمان در دماوند خواهیم بود.

وی در خصوص آمار معتادان در دماوند گفت: افرادی که در کمپ‌های ترک اعتیاد به جهت بازپروری حضور می‌یابند، صرفا بومی نبوده و از جاهای مختلف نیز حضور پیدا می‌کنند، از این رو آمار دقیقی نمی‌توان در این خصوص اعلام کرد.

غ،
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما