کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

افزایش ۳ برابری پرونده تخلفات خودرو نسب به سال97/ قانون دست تعزیرات را بسته است

28 ارديبهشت 1398 ساعت 21:10

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با انتقاد از وضع قوانین محدود کننده در برخورد تعزیراتی با متخلفان بازار، از سه برابر شدن پرونده تخلفات حوزه خودرو در 45 روز ابتدای سال نسبت به سال گذشته خبر داد.


به گزارش بلاغ،سیدیاسر رایگانی با بیان سوء استفاده از فضای اقتصادی کشور را منتج به گرانی کالا و هم گران فروشی از سوی فروشندگان عنوان کرد و گفت: متأسفانه در یکی دو هفته اخیر فقط در بحث شکر و خرما که اقلام پر مصرف ماه رمضان هستند، شاهد انبارهای اختفا شده شکر به قصد گران فروشی بودیم که در اخبار از احتکار این اقلام نام برده می شد.

وی با بیان اینکه عدم عرضه از منظر قانونی احتکار نامیده نمی شود، ادامه داد: این اختفا به قصد گران فروشی است و ستاد تنظیم بازار علی رغم اصول اخلاقی و حرفه ای و تعهد در زمینه خرما، مجبور شدیم صادرات خرما را ممنوع کنیم تا بخشی از بازار تنظیم شود.

رایگانی افزود: عده‌ای با سو استفاده از این آشفته بازار هموطنان را آزار می‌دهد.

سخنگوی تعزیرات گفت: در سازمان تعزیرات به شدت موافق قیمت گذاری هستیم چراکه دست ما به عنوان مرجع رسیدگی کننده فقط برای برخورد با گران فروشی و سو استفاده احتمالی در بازار باز است.

رایگانی ادامه داد: در بحث مرغ مشاهده کردیم در یک مقطع سه قیمت متفاوت با حضور وزارت جهاد و تولید کنندگان و انجمن‌های صنفی تعیین شد ولی تا زمانیکه دستگاه‌های ناظر وارد عمل نشدند، در تهران با مرغ ۲۳ هزار تومانی رو به رو بودیم.

وی با اشاره به کاهش قیمت مرغ در روزهای اخیر به زیر ۱۰ هزار تومان اظهار کرد: همراهی و همدلی بخش خصوصی با نهادهای تصمیم گیر و قیمت ساز نقش موثری در کنترل بازار دارد؛ خاصه در قیمت‌گذاری که هر جایی این همدلی و همراهی اتفاق افتاده، منجر به خروجی مطلوب شده است.

رایگانی با ذکر مثالی ادامه داد: سال گذشته یک انبار در اطراف شهرری اختفا به قصد گران فروشی لوازم کفاشی کشف شد که به میزان مصرف یکسال تولید کشور احتکار کرده بود؛ در حالیکه در همه جای دنیا عرضه و تقاضا خود تنظیمی قیمت‌ها را تعیین می کند.

وی ادامه داد: قانون نظام صنفی بر اساس خودتنظیمی بازار، مصوب شده است اما آیا شرایط بازار با قوانین موجود همسویی دارد؟ و نگاه خودتنظیمی به تنهایی کفایت می کند؟

رایگانی گفت: همکاران مجلس قانون نظام صنفی را تصویب کردند و مداخله دولت را به حداقل رساندند. از طرفی رئیس کمیسیون عمران مجلس طی مصاحبه‌ای اعلام کرد سازمان تعزیرات باید در بازار مسکن وظایف خود را انجام دهد؛ در حالیکه قانون هیچ اختیار و وظیفه‌ای برای سازمان تعزیرات تعریف نکرده است.

وی اضافه کرد: سازمان تعزیرات بدون اجازه قانون هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد؛ تعزیرات زمانی به حوزه خودرو ورود می‌کند که اتحادیه‌های فروش درباره تخلف به ما گزارش دهند و یا سازمان حمایت تخلف خودروسازان را به ما ارجاع دهند یا اینکه شاکی خصوصی وجود داشته باشد.

رایگانی با بیان اینکه تعزیرات سازمان ناظر نیست و وظیفه رسیدگی در راستای تخلفات را دارد، خاطرنشان ساخت: در 45 روز گذشته پرونده های حوزه خودرو نسبت به سال قبل ۳ برابر شده است؛ سال گذشته ۸ هزار و ۷۰۰ پرونده در شعب تعزیرات حکومتی مختومه کردیم ولی مجلس دست تعزیرات حکومتی را چقدر در قوانین باز گذاشته است؟

وی افزود: دوستان می‌گویند پلمپ کردن تاثیری ندارد ولی با این حجم از سو استفاده در بازار این رویه را ولو خلاف میل باطنی باید بپذیریم.

رایگانی که با برنامه زنده «حجره» رادیو گفت وگو صحبت می‌کرد، اضافه کرد: بخش حداقلی در بازار بر شرایط کنونی زندگی مردم سو استفاده می‌کنند؛ تخلفات و جرایم برای احتکار بازدارنده نیست. در مورد گران فروشی دارو جریمه ۵ هزار تومانی در نظر گرفته‌اند. ولی امروز قیمت یک آبنبات هم ۵ هزار تومان نیست.


کد مطلب: 387547

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/news/387547/افزایش-۳-برابری-پرونده-تخلفات-خودرو-نسب-سال97-قانون-دست-تعزیرات-بسته

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com