وزیرخارجه آلمان: باید به توافق جدیدی برسیم

اروپا هم برجام را پاره کرد!

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۳
کد مطلب : ۳۸۴۲۲۱
وزیر خارجه آلمان با بیان اینکه مسئله ایران در دستور کار مسائل مورد بررسی نشست گروه هفت در فرانسه قرار دارد گفته لازم است اطمینان حاصل شود ایران اورانیوم تولید نکند!
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان گفت: مسئله ایران در دستور کار نشست گروه هفت در فرانسه قرار خواهد داشت.
وزیر خارجه آلمان اضافه کرد: مطمئن هستیم نیازمند توافق جدیدی هستیم که اطمینان حاصل کنیم ایران اقدام به تولید اورانیوم نخواهد کرد. درباره برنامه موشکی ایران و نقش این کشور در سوریه هم رایزنی خواهیم کرد.
به گزارش تسنیم، آلمان یکی از کشورهای اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران است که وعده داده این توافق را بعد از خروج آمریکا از آن حفظ کند. کشورهای اروپایی علیرغم این وعده با ادعاهای آمریکا درباره فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران همراه شده‌اند.
گفتنی است نشست گروه هفت،‌ با حضور وزیران امورخارجه آمریکا، انگلیس، ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا و مقامات اتحادیه اروپا روز جمعه در فرانسه آغاز شده است.
اروپا، بدون نقاب
اروپا پس از امضای برجام هیچگاه به تعهدات خود عمل نکرد. طرف اروپایی در برجام تا پیش از این در نقش «پلیس خوب» در کنار آمریکا- که در نقش «پلیس بد» قرار داشت- فعالیت می‌کرد. مقامات اروپایی بارها اعلام کرده‌اند که در موضوع ایران با آمریکا دارای هدف مشترک هستند و تنها در مسیرهای رسیدن به این هدف با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
اروپا که پیش از این در نقش پلیس خوب قرار داشت، به دلیل انفعال شدید دولت در مواجهه با بدعهدی‌های طرف غربی، نقاب از چهره برداشته و حتی دیگر نیازی به صحنه‌سازی برای پایبندی به برجام احساس نمی‌کند و صراحتا از توافق جدید نام برده و با گستاخی از تعمیم برجام به حوزه موشکی و منطقه‌ای دم می‌زند و به این ترتیب عملاً و آشکارا همان راهی را می‌رود که یک سال پیش آمریکا رفت.
رهبر معظم انقلاب- اول فروردین 98- در اجتماع پرشور زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی فرمودند:«در قضیه برجام که قراردادی میان ایران و شش کشور بود، بعد از خروج طرف آمریکایی، اروپایی‌ها باید در مقابل آمریکا می‌ایستادند و ضمن پایبندی به تعهدات خود، تحریمها را برمی‌داشتند که تاکنون ایستادگی نکرده‌اند. آنها دائماً به ایران نیز توصیه می‌کنند که در برجام بماند ولی خودشان عملاً از برجام خارج شده‌اند، زیرا تحریم‌های جدیدی را ضد ایران وضع کردند».
ایشان به موضوع ایجاد کانال مالی میان ایران و اروپا نیز‌اشاره کردند و گفتند:«این کانال مالی بیشتر شبیه یک شوخی تلخ است و هیچ معنایی ندارد».
مقام معظم رهبری با تأکید بر اینکه میان وظایف اروپایی‌ها در برجام با آنچه انجام می‌دهند، زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد، تأکید کردند:«اروپایی‌ها در قضیه برجام نیز از پشت خنجر زدند».
نتیجه اجرای برجام به هر قیمت!
در اردیبهشت 97 قرار بود که اروپا نهایتا ظرف چند هفته درباره تعهدات برجامی خود به ایران تضمین بدهد. اکنون آن چندهفته تقریبا به یکسال به درازا کشید و اروپا نه تنها تضمینی نداد بلکه تعهدات خود را به کانال تحقیرآمیز اینستکس تقلیل داده و در نهایت همین وعده را نیز عملی نکرده و صرفا به صورت نمادین از آن رونمایی کرد!
رفتار گستاخانه و توهین آمیز اروپا با ایران نتیجه رویکرد خسارت بار «اجرای برجام به هر قیمت» از سوی دولت است.
چندی پیش روزنامه زنجیره‌ای شرق که تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است» را در کارنامه خود دارد، در اعترافی دیرهنگام نوشته بود: «اعلام تأسیس ساز و کار ویژه هم صوری خواهد بود. این ساز و کار قرار است در ماه جاری اعلام شود، اما تا چندین ماه دیگر عملیاتی نخواهد شد. در واقع، کم کاری اروپا در تأمین منافع اقتصادی ایران از برجام در اطمینان آنها از عدم خروج ایران از این توافق ریشه دارد. با گذشت چندماه از بازگشت تحریم‌های آمریکا، انگیزه و عزم اروپایی‌ها، برای مقابله با تحریم‌ها ظاهراً کمتر شده است. چرا که آنها معتقدند ایران از برجام خارج نخواهد شد».
«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در واشنگتن حضور دارد، در سخنرانی در «مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک» درباره موضوع ادعایی موسوم به «جنبه‌های احتمالی نظامی» برنامه هسته‌ای ایران موسوم به «پی‌ام‌دی» گفت: من بیان کردم که ایران قبل از پایان سال ۲۰۰۳، یک سری اقدامات در رابطه با ساخت ابزار انفجار هسته‌ای انجام داد اما این فعالیت‌ها از حد مطالعات علمی، امکان‌سنجی و اکتساب برخی توانمندی‌ها و اقدامات فنی خاص فراتر نرفت. من همچنین بیان کردم که آژانس هیچ نشانه معتبری از فعالیت‌ها در ایران در رابطه با ساخت وسیله‌های انفجاری بعد از ۲۰۰۹ در اختیار ندارد». آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نظر نهایی خود را قبلا در این باره اعلام کرده و این پرونده بسته شده است.
اظهارات تازه آمانو درباره پرونده ادعای پی‌ام‌دی در حالی مطرح شده که ایران طی سالیان گذشته ضمن رد ادعاها درباره برنامه هسته‌ای خود، همواره با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

غربت محرومان در مجلس توانگران
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
مهدویان و سیمرغ شکسته
يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
درخت گردو، تراژدی محافظه‌کارانه
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۹