وقتی معاون اول رئیس جمهوری هم سخنگوی خوبی برای دولت به شمار نمی رود

حلقه نزدیک به روحانی چه نقشی در عدم انتخاب سخنگو دارند؟

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۴
کد مطلب : ۳۸۲۶۷۴
اگر افکارعمومی امروز را رصدی کلی بکنیم به وضوح می بینم که مردم با توجه به همین التهابات و نوسانات پرفشار اقتصادی عطش مضاعفی برای شنیدن خبری درباره برنامه دولت و آینده خود دارند. اینکه آینده اقتصادی کشور به چه سمت و سویی می رود سئوال بی پاسخی است که اغلب افراد از دولت دارند.
۰
plusresetminus
حلقه نزدیک به روحانی چه نقشی در عدم انتخاب سخنگو دارند؟
به گزارش بلاغ،به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دولت همچنان بی سخنگو است. بعد از استعفای «محمد باقر نوبخت» در مردادماه سال جاری که سمت سخنگویی دولت را واگذاشت و در سمت رئیس سازمان برنامه و بودجه ماند، دولت دیگر تا به امروز سخنگوی رسمی نداشته است. هر چند که برخی از نام ها برای این پست تا به امروز به طور تلویحی مطرح شده و رسانه‌ها سعی کردند در این حوزه گمانه زنی کنند و خط و خبری از این موضوع بگیرند اما سال کم کم در حال به پایان رسیدن است و گویی دولت قصد ندارد با وجود اتمام سال 97 برای خود سخنگو تعیین کند.

البته بنابر سخنان برخی از دولتمردان نزدیک به رئیس جمهور، حسن روحانی اعتقاد دارد که هر یک از وزراء پاسخگوی عملکرد حوزه مدیریتی خود به مردم باشند اما این موضوع از وظیفه دولت به طور کلی برای پاسخگویی کم نمی کند. درواقع برخی از اتفاقاتی که در کشور می افتد باید موضع رسمی و کلی دولت در این موارد را مردم بشنوند.

خالی ماندن جایگاه سخنگو برای کشور چه تبعاتی دارد؟

اغلب کارشناسان رسانه‌ای مطرح می کنند که عدم اهتمام دولت به تعیین سخنگو سبب می شود که فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور جو و بار روانی سنگینی را به دوش بکشد. کشور با توجه به مشکلات مختلف اقتصادی برهه حساسی را از سر می گذراند. در این راستا مردم نیازمند آن هستند که درباره سرنوشت خود و تصمیماتی که قوه مجریه اتخاذ می کند، با خبر شوند. بخصوص در این روزهایی که بازار جو ملتهبی را دارد و یک سخنگوی خوب می تواند ضمن کم کردن این التهابات مردم و بازار را به سمت آرامش و رونق رهنمون سازد.

در این حوزه اما هر چقدر التهابات بازار بیشتر می شود عدم پاسخگویی دولت نیز بیشتر جلوه می کند. درواقع همین سکوت خبری و عدم پاسخگویی دولت به طور رسمی خود به طور مضاعفی جو روانی جامعه را سنگین تر می کند. این روش دولت برخی از کارشناسان و اصحاب رسانه‌ها به این نتیجه نزدیک کرده که دولت در این برهه سخت اقتصادی نمی خواهد پاسخگوی مردم باشد و از همین روست که پاستورنشینان بدون سخنگو هستند.

اگر افکارعمومی امروز را رصدی کلی بکنیم به وضوح می بینم که مردم با توجه به همین التهابات و نوسانات پرفشار اقتصادی عطش مضاعفی برای شنیدن خبری درباره برنامه دولت و آینده خود دارند. اینکه آینده اقتصادی کشور به چه سمت و سویی می رود سئوال بی پاسخی است که اغلب افراد از دولت دارند. 

دولتمردانی که سعی کردند نقش سخنگوی دولت را ایفا کنند

در گذشته فعالیت محمد باقر نوبخت خود محل انتقاد بسیاری از رسانه‌ها حتی رسانه‌های طرفدار دولت بود. برخی از پاسخ هایی که نوبخت به رسانه‌ها می داد بیشتر سبب ساز حاشیه بیشتر دولت می شد. تکذیب‌های پی در پی نوبخت در برابر برخی از مسائلی که درباره دولت مطرح می شد، وی را به «آقای تکذیب» میان خبرنگاران معروف کرده بود.

حالا برخی از دولتمردان سعی دارند در غیاب سخنگو این نقش را به طور ناقص ایفا کنند. البته همین موارد هم با مشکلاتی روبرو شده است. اسحاق جهانگیری یکی از دولتمردانی است که سعی کرده در این حوزه خودی نشان دهد. سخنان آقای معاون اول اما بیشتر حاشیه برانگیز شده است تا در جهت تنویر افکارعمومی به دولت کمکی کند.

وی اخیرا بیان کرده که «همه حرف های که علیه دولت زده می شود را میتوان ظرف 5 دقیقه جواب داد. وقتی زمان آن برسد حتما جواب خواهیم داد. اما الان شرایط کشور به گونه ای است که هیچ موضوعی و هیچ دغدغه ای مهمتر از اداره کشور و رفع مشکلات زندگی مردم نیست. به همین دلیل ما به خاطر مردم و کشورمان باید برخی از ادعاها را تحمل کنیم».

وی اخیرا نیز بیان کرده است: « با وجود سختی‌های معیشتی که بر مردم تحمیل شد، توانستیم سال جاری را نیز با موفقیت به پایان برسانیم.»

مشخص نیست که در منظومه فکری معاون اول روحانی چه می گذرد اما با توجه به حواشی سخنان وی به نظر نمی رسد او گزینه خوبی برای سخنگویی دولت باشد.

عدم انتخاب سخنگوی جدید دولت از کجا آب می خورد؟

همچنین «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور از جمله افرادی است که با توجه به اینکه نزدیک به رئیس جمهور است به عنوان گزینه سخنگویی دولت مطرح بود. وی به طور ناقص در مقاطعی سعی کرده است که سخنگوی دولت باشد و حتی این شائبه ایجاد شد که وی به عنوان سخنگوی دولت انتخاب می شود؟

واعظی خود در پاسخ به سوالی در مورد احتمال انتخابش به عنوان سخنگوی دولت بیان کرد: «طبق روال مصوبات دولت را آقای حاجی میرزایی دبیر هیات دولت اطلاع رسانی می‌کنند. من قطعا نمی‌توانم مسئولیت سخنگویی را بر عهده بگیریم. چون معتقدم سخنگوی دولت باید مطالعه دقیقی درباره مسائل کشور داشته باشد. ما برای سوال رسانه‌ها و مردم که باید اطلاعات پخته، به موقع و دقیق به دست بیاورند، ارزش قائلیم. سخنگو باید از اعضای دولت باشد که وقت کافی برای مسئولیت سخنگویی داشته باشد

 واعظی به شدت مورد انتقاد اصلاح طلبان قرار دارد و فعالان این جریان ادعا می کنند که واعظی و نوبخت در چینش دولت دست مستقیم دارند. در حوزه تعیین سخنگو هم پس از نوبخت و حلقه قدرتی که اعتدالیون در دولت تشکیل داده‌اند فرد دیگری انتخاب نشد. حضور واعظی در نقش سخنگو و انتقاداتی که درباره وی مطرح می شد این سئوال را بوجود آورده است که آیا رئیس دفتر رئیس جمهور در عدم انتخاب سخنگو نقش دارد؟ در ماجرای استعفای یک روزه «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان که در سطحی بسیار بالاتر بود این موضوع احساس شد حالا این سئوال در سطحی پایین تر با درجه تاثیرگذاری بیشتری مطرح می شود.

به هر حال در سالی که گذشت حواشی و اتفاقاتی که در دفتر رئیس جمهور و تیم نزدیک به دولت بود ابهامات بسیاری را ایجاد کرده است. دولت در خصوص عدم انتخاب سخنگو به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است و نیاز جامعه و شرایط حساس اقتصادی لزوم و نیاز انتخاب یک سخنگوی کاردان را هر روز بیشتر مطرح می کند.

انتهای پیام/ح

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خود درگیری و زوال رهبری آمریکا
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
مجلس دهم در برابر آئینه شفافیت
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
مجلس یازدهم بایدها و نبایدها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴