مرضیه هاشمی پس از آزادی:

به خاطر اعتقاداتم بازداشت شده بودم

تاریخ انتشارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۴
کد مطلب : ۳۷۶۵۳۰
خبرنگار مسلمان «پرس‌تی‌وی» که بدون طرح هیچ‌گونه اتهامی در آمریکا بازداشت شده بود، بعد از ۱۱ روز از زندان آزاد شد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، سرپرست دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن گفت که که مجری پرس‌تی‌وی
بعد از ظهر چهارشنبه از بازداشت آزاد شده است.مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی‌الاصل شبکه پرس‌تی‌وی نزدیک به 11 روز در زندان آمریکا به سر برد و در ابتدای دستگیری حقوق مذهبی و فردی وی نادیده گرفته شده است.
این خبرنگار پرس‌تی‌وی روز یکشنبه 13 ژانویه (23 دی ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» این کشور بازداشت و به یک بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی» در واشنگتن دی‌سی منتقل شد. گفته وی علت بازداشت او شغلش به عنوان یک خبرنگار و عقایدش بوده و اینکه دولت آمریکا می‌خواسته به او هشدار بدهد که مراقب حرکاتش باشد.
خانم هاشمی این اظهارات را روز پنجشنبه، یک روز بعد از آزادی از زندان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس مطرح کرد. مجری پرس‌تی‌وی به هیچ جرمی متهم نشده و واشنگتن اعلام کرده ایشان به عنوان «شاهد کلیدی» برای ادای شهادت در تحقیقات مربوط به یک پرونده قضایی نامشخص مقابل یک هیئت منصفه بازداشت شده است.
جزییات بازداشت مرضیه هاشمی در آمریکا
جزئیات تحقیقات این هیئت منصفه محرمانه نگاه داشته شده و مجری پرس‌تی‌وی گفته که قادر به ارائه جزئیات در این باره نیست.
وی، علی‌رغم این گفته که این پرونده ارتباطی با «تروریسم» ندارد و به مسئله شغل ایشان و زندگی‌شان در ایران مرتبط است.
در اولین دادگاه هاشمی که روز جمعه ۱۸ ژانویه (۲۸ دی‌ماه) تشکیل شد، قاضی اذعان کرد که وی  هیچ جرمی مرتکب نشده و در یک پرونده نامشخص صرفاً به عنوان آنچه اصطلاحاً «شاهد کلیدی» مطرح می‌شود، بازداشت شده است. «شاهد کلیدی» فردی است که گمان می‌رود از اطلاعاتی مهم برای رسیدگی به یک پرونده قضایی برخوردار است. خانم هاشمی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس بازداشت خود را غیرضروری خوانده و گفته در صورت ارسال احضاریه به صورت داوطلبانه در دادگاه حاضر می‌شده است.
«ریکاردو باسکاس»، استاد دانشکده حقوق دانشگاه «میامی» در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس بازداشت مرضیه هاشمی را نقض متمم چهارم قانون اساسی آمریکا دانسته است. این متمم، بازداشت افراد، از جمله شاهدان را بدون دلایل منطقی و موجه ممنوع اعلام می‌کند.
خانم هاشمی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس می‌گوید دادستان‌ها در اولین جلسه دادگاه درباره دلیل بازداشت او گفته‌اند با توجه به اینکه درباره ایشان خطر فرار مطرح بوده، تصمیم به بازداشت او گرفته‌اند.
هاشمی گفت: «گفتم، من از چیزی فرار نمی‌کردم، چون اساساً کاری انجام نداده‌ام. دلیلی وجود نداشت شما بگویید که درباره من خطر فرار وجود دارد.» او درباره دلایل بازداشتش گفت: «من به خاطر نظام باورهایم و اینکه چه کسی هستم بازداشت شدم.»
مجری پرس‌تی‌وی اضافه کرد: «من به حقیقت و فریاد زدن حقیقت اعتقاد راسخ دارم. معتقد به رساتر کردن صدای مظلومان هستم و مواقعی وجود دارد که این با سیاست‌های قدرت‌های موجود تناقض دارد و بخش زیادی از ماجرا مربوط به همین است.»
این خبرنگار گفته روز ۱۳ ژانویه بعد از فیلمبرداری از مستندی درباره جنبش سیاه‌پوستان آمریکایی در فرودگاه سنت‌لوئیس میسوری منتظر هواپیما بوده که مأموران اف‌بی‌آی او را بازداشت کرده‌اند.
خانم هاشمی گفته در زندان محل نگهداری‌اش در واشنگتن وادارش کرده‌اند حجابش را بردارد و به ایشان یک تی‌شرت سفید داده شده که آن را روی سرش بگذارد. هنگام عبور از ساختمانی که در آن هم زندانیان زن و هم زندانیان مرد حضور داشته‌اند مأموران به او گفته‌اند نمی‌تواند از این تی‌شرت برای پوشاندن سرش استفاده کند و فقط بعد از ورود به سلول خودش می‌تواند سرش را با آن بپوشاند. ایشان همچنین گفته تا چند روز آداب غذایی منطبق با مذهب او هم رعایت نشده است.
بیانیه خانواده مرضیه هاشمی
خانواده خانم هاشمی در بیانیه‌ای بعد از آزادی ایشان تأکید کردند که «اجازه نخواهند داد این مسئله به بوته فراموشی سپرده شود.»
در این بیانیه آمده است: «همان‌طور که آمریکا از آزارگری‌های پلیس علیه جامعه سیاه‌پوستان آگاه شده، لازم است جامعه آمریکا گفت‌وگو درباره آزارگری علیه مسلمان‌ها توسط اف‌بی‌آی را نیز آغاز کند... مسئله در اینجا هرگز فقط به شخص مرضیه هاشمی مربوط نیست. مسئله این است که تک تک ما، اعم از مسلمان یا غیر‌مسلمان، ممکن است در ایالات متحده بدون اتهام بازداشت شویم.»
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اقتصاد جهان پس از جنگ جهانی با کرونا
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
« پایتخت۶ » روایت خانواده‌ای که از هم گسست
دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
تاراج سرمایه ملی با تدبیر لیبرالی
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
ویروس کرونا با غربِ مدعی چه کرد؟
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰