تاریخ انتشارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۴
کد مطلب : ۳۶۹۱۳۹
عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبعات منفی قاچاق پوشاک در کشور اعلام کرد قاچاق پوشاک با تبانی برخی مسئولین انجام می‌شود.
۰
plusresetminus
قاچاق پوشاک با تبانی برخی مدیران انجام می‌شود
به گزارش بلاغ، امیر خجسته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: با قاچاق گسترده پوشاک به کشور ۳۶۰ هزار کارگر نساجی و پوشاک بیکار شده‌اند.
وی افزود: تبانی با برخی مسئولان و افراد تاثیرگذار از جمله عوامل پوشاک قاچاق به کشور است.
همچنین بهرام شهریاری، نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک نیز در این برنامه گفت: حجم مصرف پوشاک در کشور سالانه هشت میلیارد دلار است که 2/5  میلیارد دلار آن به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و تنها ۶۰ میلیون دلار پوشاک به صورت قانونی به کشور وارد می‌شود.
وی ادامه داد: به علت قاچاق گسترده، نیمی از ظرفیت تولید پوشاک فعال است.نائب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی بیان کرد: من به عنوان نماینده‌ای از بخش خصوصی این گلایه را دارم که چرا برخوردها (با کالای قاچاق) با تعلل حدود ۱۳۰ روزه از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ناجا و وزارت صمت همراه بوده است؟
شهریاری با اشاره به اینکه برخی مسئولان دولتی دو آدرس غلط را مطرح می‌کنند، گفت: برخی از این افراد ادعا می‌کنند که اگر ما این برندها را جمع کنیم و جلوی قاچاق را بگیریم، آیا شما تولیدکنندگان داخلی می‌توانید جوابگوی بازار باشید؟ در جواب به این افراد باید گفت که از سال ۸۰ تا سال ۹۰ که هیچ وارداتی نداشتیم و در آن زمان حتی کشورهای چین و ترکیه واردات پوشاکی به کشور ما نداشتند، ما توانستیم در این دهه کل نیاز بازار ایران را تأمین کرده و حتی هر ساله ۱۵۰ میلیون دلار را به آلمان صادر می‌کردیم. علاوه بر آن صادراتی را هم به کشورهای انگلستان داشتیم. وی اضافه کرد: طبق اطلاعات موثق، در جمعه هفته گذشته، یکی از مجتمع‌های تجاری توانسته در یک شب، یک میلیارد تومان پوشاک محرز قاچاق بفروشد در حالیکه این حق کارگر ایرانی بوده است.گفتنی است، چندی پیش سعید قدیری، دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با اشاره به ممنوعیت واردات پوشاک در سال جاری گفته بود: متاسفانه از چهار ماه قبل بنابر دستور معاون اول رئیس‌جمهور واردات پوشاک از مناطق ‌آزاد به هر شکلی آزاد شده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما