کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی فاش کرد:

ماجرای هتک حرمت استاد ایرانی در دانمارک و عدم اعلام وزارت خارجه

25 آبان 1397 ساعت 21:46

رئیس ‌انجمن هسته‌ای ایران با‌ اشاره به بازداشت غیرقانونی استاد ایرانی در دانمارک، خواستار عذرخواهی رسمی دولت دانمارک و احضار سفیر این کشور در ایران شد.


به گزارش بلاغ، فریدون عباسی، رئیس‌ سابق سازمان انرژی اتمی و رئیس‌ انجمن هسته‌ای ایران در گفت‌وگو با فارس، درباره هتک حرمت یکی از اساتید هسته‌ای کشور، گفت: دکتر جواد رحیقی؛ استاد تمام پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است که در زمینه طراحی و ساخت شتاب‌دهنده فعالیت می‌کند و مسئول پروژه چشمه نور ایران است.
وی اظهار داشت: هفته گذشته، وی با ویزای معتبر اروپایی به ایتالیا سفر کرده بود و از آنجا به دانمارک و در نهایت به سوئد رفته بود تا در یک مجمع علمی که در دانشگاه «لُند» سوئد برگزار شده بود، شرکت کند.
عباسی افزود: در بازگشت و در فرودگاه کپنهاک دانمارک، زمانی که همراهان آقای رحیقی از گیت مربوطه عبور می‌کنند، به وی اجازه خروج را نمی‌دهند و پس از برخورد بد و تحقیرآمیزی که با او می‌شود، وی را در زیرزمین فرودگاه نگه می‌دارند. بهانه مأموران فرودگاه برای این کار، این بوده که آقای رحیقی، غیرقانونی وارد دانمارک شده است؛ در حالی که این استاد دانشگاه، ویزای معتبر داشته است.
رئیس ‌انجمن هسته‌ای ایران ادامه داد: آقای رحیقی هرچه اعتراض می‌کند و پاسپورت خود را نشان می‌دهد، به حرف او توجه نمی‌شود و او را در حالی نگه می‌دارند که شب را بر روی نیمکتی با عرض ۴۰ سانتی‌متر به صبح رسانده بود.
وی با بیان اینکه در مرحله بعد، دادگاه آقای رحیقی برگزار می‌شود و وی و وکیلش، توضیحات لازم را ارائه می‌دهند و اسناد قانونی بودن سفر را ارائه می‌کنند، افزود: با این حال، آنها از تصمیم خود صرف‌نظر نمی‌کنند و مجدداً او را به زندان منتقل می‌کنند.
عباسی با بیان اینکه ما نسبت به برخوردهای بدی که پلیس و دستگاه قضایی و دولت دانمارک با این استاد دانشگاه داشته‌اند، معترض هستیم، تصریح کرد: این اعتراضی است که ما به وزارت خارجه داریم؛ چرا که آقای رحیقی، عضو فعال انجمن ما است و برخوردهایی که با وی صورت گرفته، به هیچ وجه شایسته جامعه علمی کشور نیست.
رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دولت و به‌خصوص وزارت خارجه باید نسبت به این اقدام زشت دولت دانمارک اعتراض کند، اظهار داشت: آقای رحیقی، با ویزای قانونی سفر کرده است و سفر وی به منظور کار علمی بوده و دعوت‌نامه داشته است؛ برخوردی که با او شده است، دور از شأن علمی اساتید ما و هر ایرانی است.
رئیس‌ انجمن هسته‌ای ایران ادامه داد: انتظار داریم وزارت خارجه در این رابطه اقدام کند و نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران در ارتباط با اتباع دانمارک، مقابله به مثل کنند.
وی بازخواست سفیر دانمارک در ایران را خواستار شد و تصریح کرد: دولت دانمارک ضمن عذرخواهی رسمی از دولت ایران و تبعه ما، باید خسارت‌های لازم را به آقای رحیقی پرداخت کند.
عباسی با بیان اینکه سفارت ایران در دانمارک حتماً در جریان موضوع دستگیری تبعه ایرانی بوده است، عملکرد وزارت‌خارجه در این موضوع را مورد انتقاد قرار داد و گفت: همراهان آقای رحیقی در بازگشت به کشور، موضوع را به محمدجواد لاریجانی؛ رئیس‌پژوهشگاه دانش‌های بنیادی اطلاع داده بودند؛ بنابراین مسئولان دولتی در جریان موضوع قرار داشته‌اند.
رئیس ‌انجمن هسته‌ای ایران با بیان اینکه وزارت خارجه باید درباره دستگیری و توهین به استاد ایرانی، به جامعه علمی کشور پاسخگو باشد و بگوید در این زمینه چه کاری انجام داده، اظهار داشت: دولت دانمارک ضمن عذرخواهی باید قول بدهد که این اتفاق برای هیچ تبعه ایرانی رخ ندهد؛ در غیر این‌صورت ما حتماً مقابله به مثل خواهیم کرد.


کد مطلب: 366596

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/news/366596/ماجرای-هتک-حرمت-استاد-ایرانی-دانمارک-عدم-اعلام-وزارت-خارجه

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com