قائم ‌مقام وزیر راه و شهرسازی:

استقبال از مسکن مهر بیشتر شده است

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۹
کد مطلب : ۳۶۶۰۶۸
قائم‌ مقام وزیر راه و شهرسازی از استقبال متقاضیان برای خرید مسکن مهر همزمان با افزایش قیمت مسکن خبر داد.
۰
plusresetminus
استقبال از مسکن مهر بیشتر شده است
به گزارش بلاغ، احمد اصغری مهرآبادی از تعیین تکلیف واحدهای فاقد متقاضی و خالی مسکن مهر خبر داد و گفت: بسیاری از پروژه‌های مسکن مهر  که دارای معارض  هستند و یا از طریق تعاونی‌ها دچار مشکل شده بودند هم‌اکنون در دادگاه‌ها در حال رسیدگی است.
وی افزود: خواسته بانک‌های عامل مبنی بر بازگشت سرمایه‌های خود در پروژه‌های مسکن مهر برای دولت مشکل ساز شده بود به همین منظور 50 هزار واحد مسکن مهر به کمیته‌های امداد و بهزیستی واگذار شد. همچنین آیین نامه اجرایی آن نیز به تصویب رسیده است.
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر ادامه داد: در صورتی که این واحدها به بخش‌های مربوط واگذار شود بخش عمده‌ای از مشکلات مسکن مهر برطرف می‌شود.
اصغری مهرآبادی از استقبال متقاضیان برای خرید مسکن مهر همزمان با افزایش قیمت مسکن خبر داد و گفت: درگذشته متقاضیان تمایلی برای خرید مسکن مهر نداشتند اما هم‌اکنون میزان استقبال از این واحدها بسیار زیاد شده است.
به گفته وی، از حدود 9 میلیون متقاضی هزینه آماده‌سازی محوطه‌ها دریافت نشد. حدود 21 میلیون تومان از هزینه‌های آماده‌سازی محوطه‌ها از  ساخت تونل، پل‌ها و سایر مراکز از سوی دولت پرداخت شد.
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر اضافه کرد: مردم توان پرداخت هزینه‌های زیاد مسکن مهر را ندارند و به همین منظور تلاش کرده‌ایم برای این واحدها به متقاضیان فشار زیادی وارد نشود.
وی اظهار کرد: حدود 60 هزار واحد از 81 هزار واحد مسکن مهر به اتمام رسیده و مابقی نیز در حال تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی است.
عباس آخوندی: افتخار دولت این است که یک واحد مسکونی نساخته است!
در همین جهت، در شرایطی که طی پنج سال اخیر قیمت مسکن در تهران نزدیک به 130 درصد گران‌تر شده، عباس آخوندی، وزیر مستعفی راه و شهرسازی در مراسم تودیع خود گفته که افتخار دولت این است که حتی یک واحد مسکونی هم نساخته است!
 وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم و سال نخست دولت دوازدهم به عنوان وزیری شناخته می‌شد که بیشتر از پرداختن موضوعات و مشکلات حوزه خودش درباره مسائل حاشیه‌ای (از برجام و FATF گرفته تا تبیین لیبرالیسم و سوداگری!) حرف می‌زد.
البته یکی دیگر از ویژگی‌های این وزیر پرحاشیه، هتاکی وی نسبت به پروژه مسکن مهر بوده است، آخوندی در حالی مسکن مهر را «مزخرف»، «شهربرانداز»، «مسجد ضرار» و... می‌نامید که این طرح حداقل دو میلیون نفر را صاحبخانه کرده بود.
در حال حاضر نیز با اینکه دوره وزارت وی در دولت حسن روحانی به اتمام رسیده، در مراسم تودیع خود مجددا سخنان حاشیه سازی را بیان کرده است.
آخوندی در این مراسم گفته است: «حضرات هر روز تبلیغ می‌کنند که این دولت حتی یک مسکن هم نساخته  است، این افتخار دولت است که حتی یک واحد مسکونی را نساخت. از ابتدا قرار نبود دولت خانه‌ای بسازد. می‌توانستم هر هفته یک پروژه را افتتاح کنم و یکی از محبوب‌ترین وزراء شوم. اما ضمن وقت گذاشتن زیاد و پیگیری کردن کار، بخش زیادی از کار مسکن مهر را انجام دادم. یک مورد -مسکن مهر- را هم افتتاح نکردم، حتی یک مورد را افتتاح نکردم. ضد رسانه از من چهره ضد متقاضیان مسکن مهر ترسیم کرد. هنوز فکر می‌کنم کار درستی انجام دادم یک سیاست سراسر‌اشتباه را تبلیغ نکردم.»
وزیر سابق راه و شهرسازی که هم‌آکنون از گزینه‌های اصلی شهرداری تهران است! در شرایطی از عدم ساخت و ساز مسکن در دوره خودش دفاع کرده که از طرفی، هم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی (براساس آمار بانک مرکزی) در دوره او افت کرده و هم قیمت مسکن به شکل نجومی‌ای افزایش یافته است.
به عبارت دیگر، کاهش عرضه مسکن در دوره وزارت عباس آخوندی، زمینه‌ساز پیشی گرفتن تقاضا از عرضه و در نهایت افزایش 129 درصدی قیمت هر متر مربع مسکن در تهران شد.
بانک‌ها بزرگ‌ترین سوداگران مسکن
در همین جهت، افشین پروین‌پور، کارشناس اقتصاد مسکن درباره مقابله با سوداگری در مسکن گفت: فعالیت‌های واسطه‌گری و سوداگری که در قبال سود انجام می‌شود باید از بازار مسکن حذف شود و در بازار مسکن باید فقط تولید‌کننده و بازارهای مصرفی وجود داشته باشد چون عمده افزایش قیمت مسکن به واسطه همین سوداگران انجام می‌شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وی افزود: ثبت سامانه ملی املاک و مستغلات برای مسکن لازم است که در کشور ما هنوز انجام نشده است. در این سامانه باید حاکمیت تعداد املاک و مالکین و تعداد معاملات انجام شده را رصد کند. نکته مهم این است که به دلیل حباب قیمتی مسکن، وجود و حضور تقاضاهای سوداگرانه بسیار زیاد است و جریان‌های قیمتی را این‌ها تعیین می‌کند.
به گفته این کارشناس اقتصادی، بزرگ‌ترین سوداگران بخش مسکن بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری هستند که با وارد کردن پول‌های درشت در بازار مسکن تعداد خانه‌های خالی و احتکار شده را بالا می‌برند.
همچنین رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: در سال‌های 85 تا 95 تقریبا به عکس سال‌های گذشته تقاضای مسکن برای سرمایه‌گذاری و سوداگری است. بهای زمین در تهران نیز 128 برابر شده است.
وی به 78 برابر شدن قیمت مسکن در تهران بین سال‌های 71 تا 94‌ اشاره کرد و افزود: میانگین افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر 70 درصد است.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اعتقاد بر اینکه اجرای طرح عایدی مسکن باعث رونق تولید مسکن می‌شود، گفت: مالیات بر عایدی مسکن 10 تا 15 درصد معاملاتی را شامل می‌شود که در خرید و فروش مسکن به قصد سوداگری شرکت می‌کنند.
منبع : باشگاه خبرنگاران
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما