تاریخ انتشارچهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۴
کد مطلب : ۳۶۵۴۹۲
مجمع عمومی جامعه مدرسین با بیان اینکه نامه آیت‌الله یزدی برای صیانت از جایگاه والای مرجعیت و ارزش‌های انقلاب بود، هدف از جوسازی‌ها و غوغاهای اخیر را زدودن غبار از چهره فتنه‌گران و فتنه انگیزان دانست.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، در روزهای گذشته به حواشی نامه آیت‌الله یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی پرداختیم و از سابقه مدعیان امروز دفاع از شأن مرجعیت نمونه‌هایی به قدری که عرصه محدود روزنامه اجازه می‌داد، آوردیم. روز گذشته نیز این واکنش‌ها ادامه داشت و در مهم‌ترین آنها «مجمع عمومی جامعه مدرسین» بیانیه‌ای را در این مورد صادر کرد که در ادامه متن کامل آن را آورده‌ایم.
به گزارش خبرگزاری رسا، مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی واکنش‌ها به نامه آیت‌الله یزدی به حضرت آیت‌الله شبیری زنجانی بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرده است:
بسم الله الرحمن الرحیم
نامه‌ حضرت آیت‌الله یزدی (دامت برکاته) به مرجع عظیم‌الشأن حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی (دامت برکاته العالیه) با واکنش‌های متفاوت و البته کم سابقه گروه‌های فکری و سیاسی حوزوی و غیرحوزوی مواجه گردید، نامه ایشان که بصورت سرگشاده انتشار یافت دارای سه بخش می‌باشد:
۱- احترام و ارادت به شخصیت و مقام مرجعیت حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی(دامت برکاته) می‌باشد. مقام علمی و اخلاقی و منش رفتاری معظم‌له  بر حوزویان محترم، شاگردان، مقلدان و ارادتمندان ایشان، پوشیده نیست که همواره مورد تکریم و احترام بزرگان و اعلام حوزه‌های علمیه بوده و هست.
مقام مرجعیت آیت‌الله شبیری بر کسی پوشیده نیست
۲- یادآوری افراد مسئله‌دار که می‌توانند نسبت به جایگاه رفیع مرجعیت و شخصیت حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری،‌ خدشه وارد کنند. این نگرانیِ حضرت آیت‌الله یزدی برآمده از تاریخ و تجربه نه چندان دور سالیان گذشته می‌باشد، که هر خواننده منصفی بر آن اذعان دارد و این دغدغه نه بخاطر مسائل جناحی است که به حتم و به دور از هرگونه پیش‌داوری، نامه‌ای در این سطح از مخاطب محترم چگونه می‌تواند رنگ و بوی جناحی و سیاسی داشته باشد بلکه آنچه گفته شده از باب دلسوزی، حراست و صیانت از جایگاه مرجعیت است.
۳- بخش سوم نامه - علیرغم آنکه برخی لحن آن را تند می‌دانند - تقاضایی است از حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی (دامت برکاته) مبنی بر شناخت خطرات این گروه مسئله‌دار که بازهم حاکی از حفاظت پایگاه رفیع مرجعیت و جایگاه منیع مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی(دامت برکاته) می‌باشد.
مرقومه‌ای که برای شأن مرجعیت نگاشته شد
با این اوصاف ظلم است که نامه مذکور را با کلماتی مانند؛ تحکم‌آمیز، آمرانه و... رمی کرد و مرقومه‌ای که روح و جسم آن پاسداری از حریم مرجعیت است را با تعابیر، تفاسیر و تحلیل‌های بی‌پایه و اساس وزن کِشی کرد و موضوعاتی بی‌ربط که بعضاً برآمده از منافع جناحی می‌باشد را به این نامه و نگارنده محترم آن، نسبت داد.
حال که گویی برای برخی فرصتی پیش آمده تا به بهانه نامه مذکور، حملات خود را بر جامعه محترم و باسابقه مدرسین حوزه علمیه قم، شدت ببخشند(هر چند دوستان عزیز حوزوی و غیرحوزوی به این مسئله عنایت نداشتند که نامه از طرف شخص آیت‌الله یزدی بوده و نه به عنوان ریاست جامعه مدرسین) نکاتی را متذکر می‌شود:
 ۱- کسانی که آگاهی به سابقه طولانی روابط علما و گفت‌وگو و مکاتبات آنان دارند، به خوبی می‌دانند که چنین نامه نگاری‌ها با ضعف و شدت بیشتر میان اعلام امری مرسوم و معمول بوده و از محتوی همان برداشتی را داشته‌اند که در متن آمده، و هرگز افزودن حاشیه و خروج از موضوع و تعمیق و توسعه «بما لایرضی صاحبه» در کار نبوده.
عده‌ای در کمین فرصت
۲- به محض صدور نامه آیت‌الله یزدی، عده‌ای بی‌محابا و گویی در ترصد چنین اقدامی بوده‌اند، هجمه‌های خود را علیه شخص آیت‌الله یزدی و جامعه محترم مدرسین آغاز نمودند، ضرب آهنگ سخنان این بزرگواران چنان بلند و رنگ آن چنان تند بود گویی آقایان دغدغه‌ای غیراز جایگاه مرجعیت دارند و این همان بستر افراطی‌گری است که دیگران را بدان متهم می‌کنند.
۳- به راستی آیا موضوع این نامه به اندازه‌ای بود که برخی صدای «وااسلاما، وا مرجعا و برخی استرجاع» خوانند؟ گویی در همین چند روز قبل نبود که پیش‌نویس تساوی دیه زن و مرد در مجلس شورای اسلامی تهیه و جهت تصویب آماده شد، امری که در حیطه وظایف حوزه و حوزویان بود و باید اقدامی شایسته صورت می‌گرفت که فقط یکی از بزرگان حوزه بصورت جدی ورود پیدا کردند. آری آن زمان نفسی نبود تا صدایی بلند شود و حتی اخمی در برابر آن کنند چه رسد به وااسلاما و...
۴- به راستی همانان که دیروز نقد معصوم(علیه‌السلام) را با بافتن هزار و یک دلیل در بوق کردند، چرا امروز از صدور این نامه خیرخواهانه و نه منتقدانه، خلاف آنچه بودند و گفتند، عمل می‌کنند؟
چگونه‌ عده‌ای یک‌شبه دلسوز مرجعیت شدند
۵- و تعجب آنکه برخی از دولتیان، دلسوز جایگاه مراجع عظام(دامت برکاتهم) شدند، فارغ از اینکه در این مورد قابلیت جواب برای آنها دیده نمی‌شود، به آگاهی جنابشان می‌رساند: آیا در طول سالیان اخیر تذکرات مراجع بزرگوار تقلید در امور ملی، بین‌المللی، فرهنگی، معیشتی، حیثیتی را نشنیدند و آنجا از احترام و تکریم مراجع معظم چیزی نگفتند و تمکین نکردند ولی به یکباره دلسوز حوزه و مراجع گشتند چه آنکه تعجب از دوستان گرامی است که آیا اینگونه دخالت‌ها با استقلال حوزه منافات ندارد؟
۶- تعجب دیگر آنکه گروهی دلسوز حوزه انقلابی گشته‌اند و نامه آیت‌الله یزدی را مخالف با رویه حوزه انقلابی دانسته‌اند، تعجب از اینکه همین دوستان دائم حوزه را حوزه درس و بحث می‌دانند و نه حوزه انقلابی و متعهد به ارزش‌های انقلاب.
۷- یادآوری این نکته نیز ضروری است؛ که گروهی در پی بهانه‌ای برای زدودن غبار از چهره فتنه‌گران و فتنه انگیزان می‌باشند که متذکر می‌شود؛ شما حال و روز معیشت مردم، تورم، بیکاری و رکود شکننده را ببینید و خیال نکنید با حائل قرار دادن چنین مواردی، اذهان مردم شریف را از مسائل اصلی‌شان، معطوف و متوجه امر دیگری می‌کنید.
خشنودی رسانه‌های معاند
۸- امروز دامن زدن به مسائلی اینگونه شادی دشمنان بخصوص دشمنان حوزه و روحانیت شیعه را درپی خواهد داشت، مروری بر پوشش خبری و تحلیلی گسترده رسانه‌های معاند در روزهای اخیر نشانگر آن است که ایجاد اختلاف در میان حوزویان در صدر برنامه‌های آنان است تا از کاهی کوه بسازند و دل‌های مؤمنین و ارادتمندان به ساحت روحانیت و به ویژه مرجعیت عظیم‌الشأن را مکدّر سازند.
آری! سخن بسیار است که مرور زمان نشان خواهد داد که بسیاری از این دغدغه‌ها از سوی برخی نه جایگاه مرجعیت است و نه استقلال حوزه و نه مسئله حوزه انقلابی. مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قـم با اعتقاد راسخ به جایگاه رفیع مرجعیت شیعه و کمال احترام به مرجع آگاه و وارسته حضرت آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی(متّع‌‌الله‌ المسلمين‌ بطول‌ بقائه‌) نامه حضرت آیت‌الله یزدی(دامت برکاته) را در راستای صیانت و حراست از جایگاه والای مرجعیت و دفاع از نظام و ارزش‌های انقلاب اسلامی دانسته که صداقت ایشان در دفاع از رکن رکین مرجعیت، بر کسی پوشیده نیست.
هم‌چنین به ضرابان سکه جهل و تجاهل و صیادان منافع دنیوی، حزبی و جناحی گوشزد می‌نماید؛ با درایت بزرگان حوزه همواره چنین موضوعاتی مرتفع گردیده و حوزه‌های علمیه با صلابت و استقلال راستین و با حفظ سنت‌های اصیل حوزه و دفاع از ارزش‌های انقلاب اسلامی، راه تعالی را بیش از گذشته پیش گرفته و ضمن احترام به دغدغه‌های واقعی حوزویان محترم به بدخواهان حوزه‌های علمیه و دشمنان انقلاب اسلامی اعلام می‌دارد: شاگردان مکتب امام صادق (علیه‌السلام) با اتحاد و همدلی و با وجود حوزه‌ئی متحد، همچون گذشته استوار و اثرگذار و حامی شأن و جایگاه مرجعیت و دست‌آوردهای انقلاب اسلامی خواهد بود.
این نمی‌شود!
همچنین واکنش‌ها از سوی افراد، خاصه نمایندگان ملت در خبرگان رهبری و تشکل‌ها همچنان ادامه داشت. در یکی از این واکنش‌ها انجمن اسلامی دانشگاه علامه نامه‌ای را خطاب به آیت‌الله یزدی نوشت. در این نامه دانشجویان خطاب به وی نوشته‌اند: «نامه آیت‌الله یزدی موجب رسوا شدن جریان مدعی آزادی بیان شد»
در ابتدای این نامه به بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب‌اشاره شده است: «رسم شده که از امام و نظام و انقلاب دم بزنند امّا با کسی هم که می‌گوید «یک عدّه‌ای سردمداری می‌کردند، یک عدّه هم سوءاستفاده کردند و گفتند «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است»؛ دیگر از این صریح‌تر؟ آیا این شعار داده شد یا نه؟ خب اگر این شعار داده شده، تبرّی از این شعار، آن روز هم لازم بود و باید می‌کردند که نکردند، حالا هم یک عدّه‌ای از آنها حمایت بکنند، آن‌وقت دم از امام و طرفداری از امام و طرفداری از نظام و طرفداری از انقلاب هم بزنند! این نمی‌شود، این قابل قبول نیست. این پدیده‌‌ بسیار بدی است، پدیده‌ی زشتی است.»
نامه شما آب در لانه هتاکان عاشورا ریخت
جناب آیت‌الله یزدی، ضمن تشکر از شما بابت دفاع از حریم ولایت و یادآوری جایگاه نظام اسلامی و ولایت فقیه به این عالم بزرگوار، نامه انقلابی شما باعث شد که یک جریان سیاسی خاص بار دیگر رسوا شود. جریانی که آزادی را جناحی تعریف می‌کند و مدعی آزادی بیان است اما در عمل شاهدیم که این جریان خاص منافقانه شروع به انتقاد و توهین به یک عالم به بهانه نامه به یک عالم دیگر می‌کند و سعی دارد که از این اقدامات بهره‌برداری سیاسی کند.
نامه انقلابی حضرتعالی بار دیگر مواضع انقلابی شما را در رابطه با فتنه 88 و هتاکان حریم امام حسین(ع) بر همگان آشکار و طراحی فتنه‌گران را برای تحقق پروژه به اصطلاح «آشتی ملی» نقش بر آب کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما