رئیس ‌انجمن گوارش و کبد ایران:

30 درصد ایرانیان مبتلا به کبد چرب هستند

تاریخ انتشاريکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۷
کد مطلب : ۳۶۵۴۲۳
رئیس ‌انجمن گوارش و کبد ایران گفت: مرگ و میر و ناتوانی‌های ناشی از بیماری‌های گوارش و کبد در کشور کاهش یافته است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، رضا ملک‌زاده در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره بیماری‌های گوارش و کبد اظهار داشت: بیماری‌های گوارشی و مرگ و میر ناشی از آن طی سال‌های اخیر کاهش یافته و این در حالی است که در گذشته آمار قابل توجهی به دلیل خونریزی‌های گوارشی و یا هپاتیت B و C جان خود را از دست می‌دادند.
ملک‌زاده افزود: سرطان‌های دستگاه گوارش 27 درصد از سرطان‌ها را در کشور به خود اختصاص می‌دهند که 16 درصد آن فقط برای سرطان معده و 10 درصد برای سرطان روده بزرگ است.
وی ادامه داد: در کشور برنامه‌هایی برای غربالگری سرطان روده بزرگ داریم چرا که این نوع سرطان قابل پیشگیری بوده و می‌توان با اقدام به موقع جهت درمان و پیشرفت آن اقدام کرد.
معاون وزیر بهداشت با ‌اشاره به اینکه شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایران خوش‌خیم هستند، گفت:‌ 30 درصد مراجعات به اتباع داخلی به دلیل رفلاکس و 20 درصد به دلیل روده تحریک‌پذیر یا IBS است.
ملک‌زاده اظهار داشت:کبد چرب شایع‌ترین بیماری کبدی در ایران بوده و 30درصد افراد مبتلا به این مشکل هستند و پس از آن هپاتیت B و C از شایع‌ترین مشکلات کبدی بوده که چندین سال است واکسیناسیون خوبی برای هپاتیت B در نظر گرفته شده و درمان مؤثر برای هپاتیت B و C نیز وجود دارد.
وی افزود:سرطان روده بزرگ یا کلون پیش‌نشانه آن ایجاد پولیپ در روده است واین پلیپ 5 تا 10 سال طول می‌کشد تا تبدیل به سرطان شود لذا نباید یک فرصت طلایی شناسایی سرطان را از دست داد.
رئیس ‌انجمن گوارش و کبد ایران ملک‌زاده گفت: با استفاده از آزمایش مدفوع و کلونوسکپی می‌توان سرطان روده بزرگ را تشخیص داد و اگر فردی پولیپی در روده آن بود نسبت به رفع آن اقدام می‌شود، لذا همه افراد 50 سال به بالا باید آزمایش مدفوع و کلونوسکوپی دهند و در صورتی که نتیجه طبیعی بود هر 10 سال یکبار نسبت به انجام کلونوسکوپی اقدام کنند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تعامل و گفتگوی سازنده با دنیا
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۳
ویروس بی‌حجابی و ویروس کرونا
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷