پایان هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی(جاکارتا 2018)

والیبال، آخرین طلایی ورزش لقب گرفت ایران با 20 طلا در رده ششم آسیا ایستاد

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۷
کد مطلب : ۳۶۳۱۳۵
پرونده هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی (جاکارتا 2018) با ایستادن کاروان ورزشی ایران در رتبه ششم جدول توزیع مدالها بسته شد.
۰
plusresetminus
والیبال، آخرین طلایی ورزش لقب گرفت ایران با 20 طلا در رده ششم آسیا ایستاد
به گزارش بلاغ، چهاردهمین روز بازی‌های آسیایی با یک طلا، یک نقره و دو برنز برای کاروان ورزشی ایران به پایان رسید. در آخرین روز مسابقات تیم ملی والیبال با برتری برابر کره جنوبی به نشان باارزش طلا دست یافت تا طلای دوره قبل این بار در جاکارتا تکرار شود.
در بسکتبال ایران در فینال مغلوب تیم قدرتمند چین شد تا بسکتبال با تمام پتانسیلی که دارد، همچنان در حسرت طلای بازی‌های آسیایی باشد. در تنیس روی میز ، نوشاد عالمیان مدال باارزش برنز را از آن خود کرد. این نخستین مدال تنیس روی میز پس از 52 سال بود. در واترپلو هم تیم ملی ایران به مدال برنز رسید تا این رشته ورزشی هم پس از 44 سال در بازی‌های آسیایی صاحب مدال شود.
اما مهم‌ترین اتفاق روز آخر بازی‌های آسیایی از دست رفتن جایگاه پنجمی ایران بود. در روز پایانی ازبکستان به لطف 5 طلا و 2 نقره‌ای که دررشته ورزشی بوکس کسب کرد، به رده پنجم صعود کرد. جالب اینکه در بوکس کاروان ورزشی ایران حتی یک مدال برنز هم کسب نکرد. این در حالی است که در تمام ادوار گذشته بوکس یکی از رشته‌های مدال‌آور ایران بود.

بیستمین طلا به والیبال رسید
طلای والیبال در روز پایانی مسابقات تعداد مدال‌های طلای ایران در بازی‌های آسیایی را به عدد 20 رساند. تیم ملی والیبال ایران دیروز شنبه در سومین حضور متوالی خود در فینال بازی‌های آسیایی مقابل کره جنوبی صف‌آرایی کرد و موفق شد با نتیجه ۳ بر صفر پیروز و دومین طلای خود در تاریخ بازی‌های آسیایی را کسب کند.
ملی‌پوشان در مرحله گروهی بازی‌ها با غلبه بر تیم‌های پاکستان و مغولستان راهی دور بعد و با شکست تیم چین راهی نیمه نهایی شدند، شاگردان ایگور در نیمه نهایی قطر را شکست دادند تا حریف کره جنوبی در فینال شوند. ملی‌پوشان بدون از دست دادن حتی یک ست راهی فینال شده بودند و در فینال نیز ستی را از دست ندادند تا تیم ملی والیبال ایران مقتدرانه قهرمان هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی شود.
تیم ملی والیبال ایران در دوره گذشته بازی‌های آسیایی با شکست کره جنوبی در خانه موفق به کسبِ نخستین طلای تاریخ والیبال ایران در این بازی‌ها شد و این بار شاگردان ایگور کولاکوویچ موفق شدند یک بار دیگر با شکست کره دومین طلای والبیال در تاریخ بازی‌های آسیایی را کسب کنند. تا آخرین طلای کاروان ایران به شاگردان ایگور برسد.
بسکتبال در حسرت طلای بازی‌های آسیایی ماند
بسکتبال یکی دیگر از رشته‌های گروهی بود که امید می‌رفت در روز پایانی برای کاروان ورزشی ایران مدال طلا کسب کند ولی اینگونه نشد. تیم ملی بسکتبال ایران در دیدار نهایی بازی‌های آسیایی جاکارتا با نتیجه ۸۴ بر ۷۲ برابر چین تن به شکست داد و نائب قهرمان شد تا بسکتبال ایران همچنان در حسرت طلای بازی‌های آسیایی بماند و دوباره نائب قهرمان شود.  تیم ملی ایران تنها در کوارتر اول از حریف خود برتر بود و توانست این کوارتر را ۲۵ بر ۱۸ به سود خود تمام کند اما تفکرات مهران شاهین‌طبع در سه کوارتر بعدی جواب نداد و ایران در کوارترهای بعدی به ترتیب ۲۳ بر ۲۰، ۱۸ بر ۱۱ و ۲۵ بر ۱۶ مغلوب شد تا در نهایت ۸۴ بر ۷۲ برابر حریف خود تن به شکست دهد و نائب قهرمان شود.
بسکتبال ایران مدعی اول قهرمانی در بازی‌های آسیایی بود و با ترکیب کامل خود در این رویداد شرکت کرد اما همانند دوره گذشته بازی‌ها در فینال از پس حریف خود برنیامد و نایب قهرمان شد.

مدال‌های باارزش در تنیس روی میز و واترپلو
دو برنز ایران در روز پایانی از آن دسته مدال‌های باارزش کاروان ورزشی کشورمان در جاکارتا بود. در آخرین روز از رقابت‌های تنیس روی میز بازی‌های آسیایی۲۰۱۸، نوشاد عالمیان در مرحله نیمه نهایی به مصاف نفر چهارم جهان رفت که موفق به شکست او نشد. نوشاد (رنکینگ ۷۸ جهان) در دیدار با گایوان لین از چین (رنکینگ ۴ جهان) با نتیجه ۴ بر صفر (۱۰-۱۲، ۷-۱۱، ۶-۱۱ و ۲-۱۱) شکست خورد و مدال برنز بازی‌ها را کسب کرد. حریف نوشاد پیش از این در بازی‌های آسیایی جاکارتا یک مدال طلا در بخش تیمی و یک نقره دربخش میکس دوبل گرفته است. نوشاد پیش از این برای رسیدن به مدال برنز نفر ۲۶ جهان از کره جنوبی و نفر ۱۰ جهان از هنگ‌کنگ را شکست داده بود. به این ترتیب پرونده پینگ پنگ ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با شاهکار نوشاد عالمیان به پایان رسید و پینگ پنگ ایران پس از ۵۲ سال صاحب مدال بازی‌های آسیایی شد.
دیروز همچنین در دیدار رده‌بندی واترپلو، تیم ملی ایران به مصاف تیم چین رفت که توانست در ضربات پنالتی با پیروزی ۱۶ بر۱۵ در این مسابقه، بعد از ۴۴ سال به مدال بازی‌های آسیایی دست پیدا کند. تیم ملی ایران در دو دوره گذشته بازی‌های آسیایی نیز حضور نداشت اما بعد از ۱۲ سال غیبت توانست با هدایت «الکساندر چیریچ» سرمربی صربستانی خود، مدال برنز بازی‌های آسیایی را کسب کرده و طلسم شکنی کند.

اسامی مدال‌آوران ایران در بازی‌های آسیایی
در پایان هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی جاکارتا 2018 اسامی مدال‌آوران کاروان ورزشی ایران به شرح زیر است:
طلا: ۱‌- حسن یزدانی - کشتی آزاد، ۲‌- علیرضا کریمی‌- کشتی آزاد، ‌3- پرویز هادی - کشتی آزاد، ۴‌- سعید رجبی- تکواندو، ۵‌- میرهاشم حسینی- تکواندو، ۶ - محمد‌علی گرایی - کشتی فرنگی، ۷ - حسین نوری- کشتی فرنگی، ​۸ -‌عرفان آهنگریان– ووشو، ۹-‌محسن محمدسیفی‌– ووشو، ​۱۰- رضا علیپور‌- سنگ‌نوردی، ​۱۱- تیم کبدی بانوان، ۱۲- تیم ملی کبدی مردان‌، ​۱۳‌- سهراب مرادی - وزنه‌برداری و ​۱۴‌- سجاد گنج‌زاده‌- کاراته، 15- بهمن عسگری – کاراته، 16- بهداد سلیمی – وزنه‌برداری، 17-حسین کیهانی – دوومیدانی، ۱۸- الیاس علی اکبری – کوراش، ​۱۹- احسان حدادی – دوومیدانی و 20- تیم ملی والیبال.
نقره:۱‌- مرجان سلحشوری‌- پومسه تکواندو ۲‌- کوروش بختیار - پومسه تکواندو، ‌3- زهرا کیانی‌– ووشو، ۴‌- الهه منصوریان – ووشو، ۵‌- شهربانو منصوریان‌– ووشو، ۶‌- فرود ظفری – ووشو، ۷‌- تیم روئینگ چهار نفره زنان، ​۸- امیر محمد بخشی – تکواندو، ۹- تیم شمشیربازی اسلحه سابر مردان، ۱۰- نازنین ملایی- قایقرانی روئینگ، ۱۱- تیم دو نفره روئینگ‌، 12- طراوت خاکسار – کاراته، 13 – امیر مهدی زاده – کاراته و 14- رزیتا علیپور‌– کاراته، 15- سعید علی حسینی – وزنه‌برداری، 16- جعفر پهلوانی – کوراش، ۱۷- هدیه کاظمی - کایاک ۵۰۰ متر، ​۱۸ - سعید ملایی – جودو، ۱۹ - امیر مرادی – دوومیدانی و 20 – تیم ملی بسکتبال.
برنز: ۱- رضا اطری - کشتی آزاد،۲ - فرزان عاشور زاده – تکواندو، ۳ - علی پاکدامن – شمشیربازی، ۴ - محمدرضا گرایی- کشتی فرنگی، ۵ - مهرداد مردانی - کشتی فرنگی، ۶ - مه‌لقا جام بزرگ – تیراندازی، ۷ - تیم روئینگ دو نفره بانوان – قایقرانی، ​۸- ناهید کیانی – تکواندو، ​۹ - حمیده عباسعلی – کاراته، 10- تهمینه کربلایی - پنجاک سیلات، 11- علی هاشمی – وزنه‌برداری و ۱۲- تیم بسکتبال سه نفره، 13- پگاه زنگنه – کاراته، 14- تیم میکس کامپوند تیر و کمان، 15 – ذبیح‌الله پورشیب – کاراته، 16- قنبرعلی قنبری – کوراش، ۱۷- امید تیزتک- کوراش، ۱۸- کایاک ۴ نفره مردان، ۱۹- محمد نبی رضایی - کانوی تک نفره، ​۲۰- محمد محمدی‌بریمانلو – جودو، 21- نوشاد عالمیان – تنیس روی میز و 22- تیم ملی واترپلو.

ازبکستان رتبه پنجم را از ایران گرفت
هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا، با ۲۰ مدال طلا، ۲۰ مدال نقره و ۲۲ مدال برنز برای کاروان ایران به پایان رسید و ایران در پایان مسابقات در رده ششم جدول مدالی قرار گرفت. ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون موفق به کسب ۲۱ مدال طلا و رتبه پنجمی شده بود اما کاروان ایران در اندونزی نتوانست تعداد مدال‌های طلا و همچنین رتبه دوره قبل را تکرار کند.
بالاتر از ایران ، تیم ازبکستان در رده پنجم ایستاد. ازبک‌ها در روز پایانی با 21 طلا، 24 نقره، 25 برنز و مجموع 70 مدال بالاتر از ایران در رده پنجم ایستادند. اندونزی با 31 طلا، 24 نقره، 43 برنز و مجموع 98 مدال سوم شد. کره جنوبی با 48 طلا، 57 نقره، 68 برنز و مجموع 173 مدال سوم شد. ژاپن با 72 طلا، 54 نقره، 74 برنز و مجموع 200 مدال در رده دوم قرار گرفت و تیم چین با 131 طلا، 90 نقره، 65 برنز و مجموع 286 مدال عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا را از آن خود کرد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اقتصاد جهان پس از جنگ جهانی با کرونا
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
« پایتخت۶ » روایت خانواده‌ای که از هم گسست
دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
تاراج سرمایه ملی با تدبیر لیبرالی
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
ویروس کرونا با غربِ مدعی چه کرد؟
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰