تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۵
کد مطلب : ۳۶۲۵۲۱
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، جنایت هولناک ائتلاف سعودی در شمال یمن و قتل عام ده‌ها کودک دانش‌آموز هم نتوانست وجدان مقامات همیشه مدعی غربی را بیدار کند. پس از تکه تکه شدن ده‌ها کودک، رهبران غرب تنها به یک اظهار تاسف ساده بسنده کرده و از کنار مسئله به راحتی گذشتند!.

حمله وحشیانه ائتلاف سعودی به بازاری در شمال یمن که اتوبوس کودکان یمنی را هدف قرارداد جنایتی دیگر در کارنامه 40 ماهه تجاوز عربستان ثبت کرد. در این جنایت 52 نفر شهید شدند که 40 تن از آنها کودک بودند. شمار زخمی‌ها هم 79 نفر است که 56 تن از آنها هم کودک هستند. در عین حال هنوز تعدادی از قربانیان این جنایت مفقود هستند. این جنایت واکنش‌های بسیار زیادی را در سراسر دنیا به همراه داشت.

روز جمعه روزنامه فرامنطقه‌ای «رای‌الیوم» اعلام کرد، حمله به کودکان یمنی در صعده درست چند روز بعد از حمله به غیرنظامیان یمنی در الحدیده بدان معناست که هدف قرار دادن غیرنظامیان به یک سیاست عمدی برای ائتلاف سعودی تبدیل شده است و نتیجه ‌اشتباه‌های غیرعمدی نیست. دبیرکل سازمان ملل متحد هم این حمله را «جنایت جنگی» خوانده و خواستار «تحقیقات مستقل» درباره آن شده است.

«برنی سندرز»، سناتور دموکرات آمریکایی هم روز پنج‌شنبه در واکنش به این حمله نوشت: «آمریکا با پشتیبانی از جنگ ائتلاف سعودی در یمن از طریق ارائه تسلیحات، سوخت‌رسانی هوایی و کمک به هدف‌یابی، در این قساوت شریک است.» اما بسیاری از دولت‌های غربی که از قضا روابط عجیب و غریب تجاری هم با سعودی‌ها دارند، در برابر این جنایت و به خاطر آنچه «منافع اقتصادی» می‌نامند، یا سکوت کردند یا تنها به یک ابراز تاسف اکتفا نمودند!

وزارت خارجه آلمان و روسیه در بیانیه‌هایی جداگانه بدون محکومیت این جنایت تحقیق درباره حمله جنگنده‌های سعودی به این اتوبوس را خواستار شده‌اند. وزارت خارجه روسیه نسبت به حادثه رخ داده تنها ابراز «نگرانی شدید» کرده است. این وزارتخانه خواستار آغاز تحقیقات فوری درباره حادثه حمله به اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی و شهادت ده‌ها نفر از آنها شده است. مقامات اروپایی از جمله انگلیس و فرانسه هم به یک اظهار تاسف ساده بسنده کرده و خواستار تحقیقات در این زمینه شده‌اند. این کشورها در کنار آمریکا تامین‌کنندگان تسلیحات عربستان در تجاوز به یمن و کشتار ده‌ها هزار نفر از مردم یمن در بیش از سه سال گذشته هستند.

حتی کانادا نیز که اخیرا با عربستان دچار تنش شده حاضر نشده این جنایت را محکوم کند. کشورهای غربی به دلیل منافع اقتصادی و قراردادهای کلانی که با عربستان دارند در برابر جنایت‌های ائتلاف سعودی سکوت کرده و به راحتی از کنار آن می‌گذرند.

نشست شورای امنیت نیز با موضوع بررسی جنایت سعودی‌ها در یمن حتی یک بیانیه مطبوعاتی نداشت. در نشست عمومی شورای امنیت با موضوع جنایت جدید عربستان در یمن که پشت درهای بسته برگزار شد سفیر انگلیس که رئیس‌دوره‌ای شورای امنیت است به یک ابراز تاسف و درخواست تحقیق بسنده کرد.

محکومیت گسترده
اما در حالی‌که کشورهای غربی از کنار این جنایت گذشته‌اند فعالان حقوقی و سیاسی غربی این جنایت را به شدت محکوم کرده‌اند. خبرگزاری فرانسه در این مورد اعلام کرد، عربستان قصد دارد با اتخاذ سیاست‌های برون مرزی مبتنی بر زور، به انتقاد‌های خارجی پایان دهد، ولی حمله هوایی مرگبار اخیر در یمن و بحران دیپلماتیک با کانادا، فشار بین‌المللی بر ریاض را بیشتر خواهد کرد. «سیگارد نوبوئر» کارشناس مستقل مسائل کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس به خبرگزاری فرانسه گفته: «جامعه جهانی روز به روز از این جنگ بیشتر اعلام برائت می‌کند. حتی در کنگره آمریکا شاهد افزایش صدا‌های مخالف هستیم. متأسفانه این قبیل حملات دیگر عادی شده است.»

«گیرت کاپلائر» مدیرکل بخش خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف هم در پیامی توییتری گفته: «هیچ عذری پذیرفته نیست. آیا جهان نیازمند دیدن مرگ کودکان بی‌گناه بیشتری در یمن است تا جنگ علیه این کشور را متوقف کند.» همچنین «یان اگلند»، دبیرکل سازمان غیر‌دولتی موسوم به شورای پناهندگان نروژ، در واکنش به این رویداد گفته: «هولناک، شرم‌آور، بیرحمانه. هدف قراردادن اتوبوس حامل کودکان بیگناه به معنی زیر پا گذاشتن قوانین جنگی است.»  روزنامه الشرق قطر نیز ستون دیدگاه خود را به این جنایت اختصاص داده و خواستار اجرای تحقیقات مستقل درخصوص جنایت‌های ائتلاف عربستان و امارات علیه یمن شده است.

 این روزنامه قطری نوشته: «با توجه به اوضاع یمن و جنگ بی‌حاصل در این کشور که جان باختن غیرنظامیان بی‌گناه را در پی داشته است و نیز فاجعه اخیر جان باختن تعدادی کودک، جامعه جهانی باید عاملان این جنایت را بازخواست کرده و هرچه زودتر آنان را به دادگاه بین‌المللی ارجاع دهد.» این روزنامه در پایان ستون دیدگاه خود خواستار گفت‌‌وگوی ملی با حضور تمامی طرف‌های یمنی برای پایان دادن جنگ در این کشور و تحرک بین‌المللی برای تضمین حمایت از جان غیرنظامیان شده و تاکید کرده که منطقه تحمل جنگ و ماجراجویی بیشتر را ندارد. عفو بین‌الملل نیز ضمن محکومیت حمله جنگنده‌های سعودی به این اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی، توقف فروش تسلیحات اسپانیایی به عربستان را خواستار شده است. نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز از عربستان، قاتل کودکان یمنی خواسته، در این باره تحقیق کند!
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اقتصاد جهان پس از جنگ جهانی با کرونا
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
« پایتخت۶ » روایت خانواده‌ای که از هم گسست
دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
تاراج سرمایه ملی با تدبیر لیبرالی
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
ویروس کرونا با غربِ مدعی چه کرد؟
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰