تاریخ انتشارشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
کد مطلب : ۳۶۱۸۴۵
دبیر انجمن برنج با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو در مهار آب‌های شمالی کشور گفت: حالا که قرار است دو استان مازندران و گیلان بار تولید برنج را در کشور به دوش بکشند بهتر است که وزارت نیرو آب‌های سرگردان دو استان مازندران و گیلان را مهار کند.
۰
plusresetminus
وزارت نیرو فکری به حال مهار آب‌های شمال کشور کند/تولید برنج با کیفیت در مازندران
به گزارش بلاغ، جمیل علیزاده شایق در گفت‌وگو با خبرنگار ما از آغاز برداشت برنج در استان مازندران و گیلان خبر داد و گفت: با وجود کاهش بارندگی‌ها در پایان سال گذشته و پیش‌بینی خشکسالی بارش‌های بهار امسال و پرباری آن یک مقدار از این خشکی‌ها را جبران کرد تا جایی که از مجموع 237 هزار هکتار کشت برنج در دو استان گیلان و مازندران تنها 2 هزار هکتار آن هم در نقاطی که پیش از این نسبت به تأمین آب آن هم هشدار داده شده بود، خشکی وجود دارد.

وی از آغاز برداشت مکانیزه برنج از روز چهارشنبه در استان مازندران خبر داد و گفت: پیش‌بینی ما این است که امسال به هیچ عنوان کاهش تولید نداشته باشیم و محصول خوب و با کیفیتی هم در دو استان مازندران و گیلان تولید شود.

دبیر انجمن برنج بیان کرد: امسال نیز همچنان 2 میلیون و 200 هزار تن پیش‌بینی تولید برنج در کشور وجود دارد، البته با توجه به بارندگی‌های خوبی که اتفاق افتاده برخی افراد در استان مازندران کشت رتون (کشت دوم) را انجام داده‌اند، اگر چه مورد تأیید ما و سازمان تحقیقات و ترویج نیست.

علیزاده شایق در مورد کشت برنج در سایر استان‌های کشور هم گفت:‌ با آنکه وزارت جهاد کشاورزی سخت‌گیری‌های زیادی برای طرح نکاشت برنج در استان‌های دیگر کرده بود، اما کشاورزانی که آب در دسترس داشتند، کار خودشان را کردند و دوباره برنج کاشتند، اما استان‌هایی هم که آب نداشتند،‌ برنج نکاشتند.

وی به صراحت گفت: امسال در نهایت یک میلیون تن نیاز به واردات برنج وجود دارد.

دبیر انجمن برنج همچنین با انتقاد از عملکرد وزارت نیرو در مهار آب‌های شمالی کشور گفت: حالا که قرار است دو استان مازندران و گیلان بار تولید برنج را در کشور به دوش بکشند، بهتر است که وزارت نیرو آب‌های سرگردان دو استان مازندران و گیلان را مهار کرده و به جای آنکه این آب‌ها به دریای خزر بریزد که سهم اندکی از آن نصیب ما می‌شود، آن را روانه مزارع برنج و این دو استان بکنند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما