تاریخ انتشارسه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸
کد مطلب : ۳۶۱۷۳۰
سخنگوی شورای نگهبان با ‌اشاره به اینکه شورا رفتارهای خلاف قانون نمایندگان را رصد می‌کند اظهار داشت: شورای نگهبان هم تضمین می‌کند که وقتی نماینده‌ای در چارچوب قانون صحبت می‌کند هیچ‌گونه عواقبی برای آنها نخواهد داشت.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، عباسعلی کدخدایی در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که آیا برای عضویت در شورای نگهبان وارد لابی با مجلس شده‌اید اظهار داشت: بحث ما یک بحث تخصصی است و مجلس هم به هرکسی که اعتماد می‌کند رای بدهد باید در چارچوب وظیفه خود عمل کند، ما نه پولی دستمان است که نمایندگان انتظاری داشته باشند و نه پست‌هایی دستمان است که آن پست‌ها را تقسیم کنیم، فقط اظهارنظر حقوقی محض در شورای نگهبان می‌کنیم، بنابراین جایی برای لابی و رایزنی وجود
ندارد.

وی در پاسخ به سؤالی در‌باره گرایش‌های سیاسی اعضای شورای نگهبان با بیان اینکه «تلاش داشتیم که در فضای قانونی عمل کنیم» گفت: هر نهادی با توجه به شاکله‌ای که دارد ممکن است منتسب به یک جناح سیاسی باشد، اما من دلیلی نمی‌بینم که بنده را به یک جناح با گروه خاص منتسب کنند، هیچ وقت از کسی یا گروهی حمایت نکردم لذا سعی کردم در نظراتم آنچه تشخیص حقوقی است را انجام دهم.

شورای نگهبان رفتارهای خلاف قانون را رصد می‌کند
کدخدایی درباره رصد رفتارهای نمایندگان نیز گفت: شورای نگهبان یک چارچوب قانونی در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری دارد و اگر هم رصد کند، رفتارهای خلاف قانون را رصد می‌کند نه رفتارهای قانونی را. اگر نماینده‌ای در چارچوب وظایف قانون صحبتی کرده باشد برای چه باید نگران باشد؟ شورای نگهبان هم تضمین می‌کند که وقتی نماینده‌ای در چارچوب قانون صحبت می‌کند هیچ‌گونه عواقبی برای آنها نخواهد داشت.

وی ادامه داد: وقتی در جایی که شما سوگندی که به عنوان نماینده مجلس یاد کردید صحبت کردید خلاف آن اقداماتی را انجام دهید، حرف‌هایی زدید که خلاف آن باشد، در اینجا مسئله تفاوت می‌کند، ولی نقد کنید از خود شورای نگهبان از اعضای آن،‌ اشکالی ندارد.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: هر نهاد ما مجلس، دولت، شورای نگهبان و قوه قضائیه باید در چارچوب اصول قانون اساسی و قوانین عادی عمل کند، اگر قوانین ‌اشکال دارد باید اصلاح شود، در چارچوب قانون، گفته شده که شورای نگهبان باید نظارت کند، نظارت یعنی همه افراد شایسته باید وارد شوند و انتخابات برگزار شده صحت لازم را داشته باشد. این دو مرحله در اختیار شورای نگهبان
است.

تشخیص مصلحت به عهده شورای نگهبان نیست
کدخدایی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو اظهار داشت: آنچه به عنوان مصلحت است در اختیار و در صلاحیت مجمع تشخیص مصلحت نظام است و ربطی به شورای نگهبان ندارد، هرگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام هر تصمیمی را گرفت، شورای نگهبان تبعیت می‌کند ولو اینکه مخالف باشد، اما اینکه شورای نگهبان بیاید موردی عمل کند و یک مورد را بپذیرد و یک مورد را نپذیرد، اینجا دیگر مصلحت نیست، اینجا حتی شما هم نمی‌پذیرید که شورای نگهبان درمورد موضوع واحد رفتار و رویه متفاوت داشته باشد، باید رویه آن واحد باشد، اگر قرار باشد مصلحت اعمال شود مرجع مصلحت هم مشخص شده است و از آن طریق باید اعمال شود ما هم می‌پذیریم و نظری هم نخواهیم
داشت.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری گفت: من نمی‌خواهم روی ضعف یا قوت مجلس اظهار‌نظری کنم، ولی با قانون انتخابات و فضای سیاسی که داریم هرچه جلوتر برویم همین وضعیت خواهد بود اگر انتظار داریم محصول بهتری داشته باشیم، حتما باید نظام انتخابات و قانون انتخابات اصلاح شود.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی راجع به بودجه شورای نگهبان نیز گفت: ما بیش از اندازه صرفه‌جویی می‌کنیم به دلیل اینکه اعضای شورای نگهبان به خصوص آقایان فقها و به خصوص آیت‌الله جنتی به اندازه 10 تا دیوان محاسبات از ما حساب‌کشی می‌کنند.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

اقتصاد جهان پس از جنگ جهانی با کرونا
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
« پایتخت۶ » روایت خانواده‌ای که از هم گسست
دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴
تاراج سرمایه ملی با تدبیر لیبرالی
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
ویروس کرونا با غربِ مدعی چه کرد؟
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰