با تثبیت دلار7500 تومانی در بازار ثانویه ارز

ارزش پول ملی رسماً نصف شد

تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
کد مطلب : ۳۶۱۶۱۹
نرخ دلار در بازار ثانویه با مجوز دولت بیش از 7500 تومان قیمت‌گذاری و معامله شد تا نرخ رسمی ارز با شتاب به بیش از 4300 تومان افزایش یابد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، نخستین ‌معامله در بازار دوم ارز روز سه‌شنبه هفته جاری انجام شد تا قیمت جدید دلار در کشور کشف شود؛ 7523 تومان. با توجه به اینکه دولت قبلا اعلام کرده بود نرخ ارز باید حدود 4200 تومان باشد و نرخ دیگری را به رسمیت نمی‌شناسد رسما چنین تصمیمی به تاریخ پیوسته و حالا باید نرخ 7523 تومانی را نرخ رسمی‌ای که دولت آن را پذیرفته بدانیم.

به گزارش تسنیم، گفته می‌شود اجازه تشکیل بازار ثانویه ارزی قبل از سفر اخیر رئیس‌جمهوری از او گرفته شده و آقای روحانی با وجود بازار دومی برای ارز موافقت کرده است. فلسفه تشکیل بازار ثانویه ارز، تامین ارز سایر گروه‌های کالایی است که نام‌شان جزو فهرست دلار 4200 تومانی نیست و با برچیده شدن بازار آزاد ارز و قاچاق محسوب شدن فعالیت در این بخش در تامین نیازهای ارزی خود ناتوان شده‌اند. در ساعات اولیه سه‌شنبه در برخی گزارش‌ها اعلام شد نرخ دلار توافقی در سامانه نیما 8000 تومان بوده البته بعداً مشخص شد این نرخ آزمایشی بوده است ولی با گذشت چند ساعت از آغاز به کار بازار ثانویه ارزی مشخص شد قیمت توافقی در این بازار تفاوت چندانی با بازار قاچاق ارز ندارد. طبق خبرهای اعلام شده، سه‌شنبه صرافی رویال با دلار 7523 تومانی معاملات خود را در بازار ثانویه ارزی آغاز کرد.

 امیر نجومی، مدیرعامل صرافی رویال در همین ارتباط گفته است نخستین معامله صادرکنندگان غیرنفتی و پتروشیمی در بازار ثانویه ارز با نرخ هر درهم برابر 2050 تومان معادل 7523 تومان برای هر دلار در سامانه نیما توسط صرافی رویال انجام شده است. بعد از اینکه معاملات در بازار ثانویه به بازار قاچاق نزدیک شد فعالان بازار این پیام را دست به دست کردند که «با افتتاح بازار ثانویه ارز و ثبت نرخ 7523 تومان برای دلار آمریکا، عملاً اعتبار حکم «قاچاق» برای دلارهای غیر از 4200 تومان خاتمه یافت». سیگنال‌های رسیده از بازار قاچاق ارز هم بعد از آغاز به کار بازار ثانویه، بیانگر موفقیت نسبی این بازار در برقراری آرامش در حوزه ارزی است. قیمت‌هایی که از بازار غیررسمی ارز و سکه بیرون می‌آید، گواه آن است که دلار و سکه سیر نزولی را پیش گرفته‌اند و دلار در کانال قیمتی 7000 تومان جاخوش کرده است.

فعالان بازار علت اصلی کاهش قیمت دلار در بازار غیررسمی را تشکیل بازار ثانویه ارزی می‌دانند و معتقدند این بازار می‌تواند حباب قیمتی را مدیریت کند. با وجود آرام شدن بازار غیررسمی ارز اما نمی‌توان این موضوع را یک دستاورد دانست، چرا که حالا قیمت دلار رسمی 7523 تومان شد و این یعنی کاهش 100 درصدی ارزش پول ملی طی یک سال اخیر!  نرخ ارز سال گذشته کمتر از 4000 تومان بود و حالا بیش از 7500 تومان شده و این به معنای کاهش شدید ارزش پول ملی است. نرخ 7500 تومانی دلار به معنای رانت بی‌سابقه واردکنندگانی است که با دلار 4200 تومانی کالاهای غیرضروری وارد کردند و حالا کسی نمی‌تواند این ارز را از این سودجویان پس بگیرد.

امکان خرید ارز از صرافی‌ها فراهم شد
امکان خرید ارز به نرخ توافقی از صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی در سامانه جامع تجارت از روز چهارشنبه مورخ 20/4/97 مهیا شده است. به گزارش فارس، از امروز واردکنندگان گروه کالایی سوم می‌توانند در سامانه جامع تجارت از صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی ارز به نرخ توافقی خریداری کنند. بر اساس اطلاعیه سامانه جامع تجارت، واردکنندگان لازم است این مراحل را طی کنند؛ ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت با ویژگی‌های زیر انجام می‌شود:

- نوع عملیات ارزی بانکی
- محل تأمین ارز: از محل صادرات
- انتخاب کالاهای گروه 3
- مراجعه به بانک عامل و ثبت درخواست گواهی ثبت آماری از نوع «ارز اشخاص از محل صادرات» در پرتال ارزی توسط بانک عامل
- ارائه وثایق و تعهد لازم به بانک عامل پس از تایید گواهی ثبت آماری در بانک مرکزی و تایید دریافت تعهد توسط بانک عامل در پرتال ارزی
- مراجعه به سامانه جامع تجارت، بخش خرید ارز و طی کردن فرآیند خرید ارز از صرافی
- مسیر دسترسی به بخش خرید ارز: عملیات ارزی، مدیریت عملیات ارزی بانکی، خرید ارز
در واقع فرآیند خرید ارز در سامانه جامع تجارت همچون گذشته است؛ درخواست واردکنندگان از طریق سامانه نیما برای صرافی‌های مجاز ارسال می‌شود و آنها می‌توانند پیشنهادهای خود را روی درخواست ثبت کنند، سپس واردکننده با انتخاب یکی از پیشنهادها فرآیند خرید ارز را طی می‌کند؛ تنها تفاوت در توافقی بودن نرخ ارز است.
منبع : وطن‌امروز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما