تاریخ انتشارسه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۳۳۴۴۵۷
پیشکسوت نمونه شهر سازی کشور گفت: به دلیل عدم آگاهی شهرداری و اعضای شورا در حوزه شهری، مقررات و ضوابط شهری در مازندران رعایت نمی‌شود، به همین دلیل آینده شهرسازی در مازندران تاریک است.
۰
plusresetminus
شهرداران و اعضای شورای اطلاعاتی درباره شهرسازی ندارند/ آینده شهرسازی مازندران تاریک است
به گزارش بلاغ، عباس شکوهی امیری اهل امیرکلا مازندران را شاید خیلی‌ها به دلیل ساخت و سازهای مناسبی که انجام داده است بشناسند.

در همین ارتباط در حاشیه مراسم روز شهرساز با او گفت‌وگویی انجام دادیم که به برخی از مسائل و مشکلات حوزه شهری استان مازندران اشاره می‌کند.

بلاغ: به عنوان پیشکسوت شهرسازی شهر خوب چه شهری است؟

شکوهی: شهر خوب باید نیازهای رفاهی و اجتماعی کسانی که در آن زندگی می‌کنند را به خوبی تامین کند.

کسانی که سردمداران شهر هستند باید آگاهی کافی نسبت به شهرسازی داشته باشند، در حال حاضر شهرداران و اعضای شورای شهر اطلاعات کافی درباره شهرسازی ندارند.

در کشور نیاز به قوانینی داریم که شهردار و اعضای شورای شهر اطلاعاتی از وضعیت ساخت و ساز شهری داشته باشند.

بلاغ: در حال حاضر ما مشکل قانونی داریم یا مدیرانی که حضور پیدا می‌کنند، اطلاعات ندارند؟

شکوهی: در حوزه قوانین ما مشکلی ندارم و مدون است، کسانی که شهردار می‌شوند، در این حوزه اطلاعات کافی ندارند، روی صحبت بنده با همه نیست ولی بیشتر آنها اطلاعات کافی در این زمینه ندارند.

بلاغ: نظر شما این است که اطلاعاتی در زمینه شورا و شهرسازی ندارند؟

شکوهی: درست است. آقایان شهردار و شورا اطلاعات کافی در این زمینه ندارند، ضوابط و مقررات شهرسازی در شهرها رعایت نمی‌شود، از دولت انتظار داریم که قوانین بگذارند که اعضای شورای اطلاعات کافی در این حوزه داشته باشند.

شورای شهر باید بداند، اطلاعاتی درباره شهرسازی، تاریخ شهری و معماری آگاهی داشته باشد، برخی‌ها فکر می‌کنند که شورا و شهرداری جای دلال‌بازی است، دلال‌بازی زمینه پیشرفت شهر را فراهم نمی‌‌کند.

بلاغ: ساخت و سازها در مازندران چه مقدار با معیارهای شهر سازی پیش می‌رود؟

شکوهی: 30 درصد از ساخت و ساز مازندران متناسب با اصول شهرسازی نیست، 70 درصد در این زمینه مشکل داریم.

بلاغ: یکی از مشکلات جدی در استان مازندران، بحث تردد افراد معلول و کم توان جسمی است، در این زمینه شما چه چالش‌های می‌بینید؟ خودتان آیا نسبت به این مسائل حساس بودید؟

شکوهی: در حوزه شهرسازی ضوابط داریم، مکان‌های مسکونی که ساخته می‌شود باید برای افراد سالمند و کم توان جسمی به خوبی مناسب‌سازی شود، در حال حاضر تنها 50 درصد ساماندهی در این زمینه انجام شده است.

بنده در شهرهای زیادی فعالیت داشتم، 25 سال در این حوزه فعال هستم ولی چندان دغدغه‌ای در این حوزه وجود ندارد.

بلاغ: به نظر شما داشتن یک مشاور معلول در کنار یک شهرسازی و یا معلول آیا چاره‌ساز هست؟

شکوهی: قوانین مناسب عبور و مرور بسیار داریم ولی اجرایی نمی‌شود، در حال حاضر در استان مازندران و کشور مشکل اجرایی قوانین داریم.

بلاغ: اهرم فشار قانونی به نظر شما در این زمینه نداریم؟

شکوهی: قانون باید اجرا شود، در کشور تنها 30 تا 40 درصد ضوابط معماری و شهرسازی رعایت می‌شود، کاربری اراضی در ضوابط شهری انجام نمی‌شود، در استان مازندران هجوم به سمت زمین‌های کشاورزی بسیار زیاد است.

کشاورزی در مازندران از بین رفته است، دولت باید در این زمینه مراقبت کند، در سه استان شمالی باید حساسیت دولت بیشتر باشد، هجموم ساخت و سازهای غیر شهری در حال انجام است.

بلاغ: نظام مهندسی ساختمان چه قدر می‎تواند دخیل باشد؟

شکوهی: نظام مهندسی در این حوزه اثرگذار است، خبر دارم شهرداری‌ها بدون در جریان قرار دادن نظام مهندسی اقدام به صدور پروانه می‌کنند، بدون ضوابط شهری پروانه صادر و معضلات برای آیندگان ما ایجاد می‌شود.

همه به سمت مازندران، گیلان و گلستان حمله آوردند و در آیند چالش بسیار جدی متوجه این استان است، شمالی‌ها آینده بسیار تخلی دارند.

بلاغ: آینده شهرسازی در استان مازندران را چه طور می‌بینید؟

شکوهی: ضوابط در ساخت و ساز باید اجرا شود، معضلات در حوزه شهری مازندران در آینده بیشتر می‌شود.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما