تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۰:۳۰
کد مطلب : ۲۰۰۴۷۳
سناتور ارشد آمریکایی گفت: خواستار تصویب طرحی برای تمدید قانون تحریم‌های ایران و اعمال تحریم‌های جدیدتر علیه این کشور به بهانه آزمایش‌های موشکی هستیم.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، یک سناتور ارشد آمریکایی بامداد چهارشنبه به خبرگزاری انگلیسی رویترز گفت « تمایل داریم طرح مربوط به تمدید «قانون تحریم‌های ایران» که در حال انقضا است را تصویب کرده تا زمینه برای اعمال تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران در صورت لزوم فراهم شود.»
بر اساس این گزارش «قانون تحریم‌های ایران»، مصوب سال 1996 که زیربنای وضع تحریم‌هایی به بهانه‌های هسته‌ای، موشکی و تروریسم علیه ایران را فراهم کرد، در پایان سال 2016 منقضی می‌شود و قانونگذاران هر دو حزب آمریکا با تمدید آن موافقند. چندین طرح، تا کنون برای تمدید این قانون در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا ارائه شده است.

از سوی دیگر به نوشته رویترز سناتور «بن کاردین»، نماینده ارشد حزب دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا بامداد چهارشنبه اذعان کرده که قانونگذاران آمریکایی هنوز بر سر طرحی که بتواند آرای کافی برای تصویب و تبدیل به قانون جذب کند متحد نشده‌اند.

سناتور «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی سنا نیز گفت طرحی را با همکاری «کاردین» در دست تهیه دارد که امیدوار است از حمایت قوی نمایندگان هر دو حزب برخوردار باشد. جزئیات طرح این دو سناتور ارشد هنوز افشا نشده و دستیاران آنها در گفت‌وگو با رویترز گفته‌اند اطلاعی از اینکه این طرح چه زمانی به کمیته‌های مربوطه ارائه خواهد شد، ندارند.

سناتور «کاردین»، یکی از چند قانونگذار هم‌حزبی اوباما است که سال گذشته به صف قانونگذاران حزب جمهوری‌خواه که تماماً خواستار رد توافق هسته‌ای بودند پیوست. اما او بعد از ناکامی نمایندگان جمهوری‌خواه در رد توافق، از آنها خواسته که برجام را بپذیرند و در عوض، راهکارهایی برای تقویت نظارت بر آن ارائه کنند.
«کاردین» می‌گوید احساس می‌کند که این طرح هنوز معتبر است و او قصد دارد با اضافه کردن ماده‌های الحاقی، آن را به نحوی اصلاح کند که «قانون تحریم ایران» را تمدید کرده و چارچوبی قانونی برای اعمال تحریم موشکی علیه ایران فراهم آورد.

دو سناتور دموکرات حامی برجام، «تیم کاین» و «کریس مورفی» اواخر ماه گذشته طرحی جداگانه ارائه کردند که خواستار تمدید قانون تحریم ایران تا زمانی است که اوباما بتواند صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضمین کند.

علاوه بر این، «کلی آیوت»، سناتور جمهوری‌خواه با حمایت 18 سناتور دیگر از همین حزب طرحی دیگر معرفی کرده‌اند که خواستار تمدید قانون تحریم ایران تا سال 2031 و وضع تحریم‌های جدید به بهانه برنامه موشکی ایران است.
سناتور «میچ مک‌کانل»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا گفته خواستار آن است که طرحی برای رأی‌گیری به صحن علنی بیاید که از حمایت دست‌کم 67 نماینده برخوردار باشد و بتواند وتوی احتمالی اوباما را باطل کند.
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما