تاریخ انتشاردوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۹
کد مطلب : ۱۵۶۱۳۳
سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است، احکام اعدام در عربستان در سال جاری بی‌سابقه بوده و نشان از افزایش استفاده مقام‌های عربستانی از ابزار اعدام به عنوان یک وسیله برای برخورد در جامعه‌شان است.
۰
plusresetminus
اعدام‌های بی‌سابقه در عربستان
به گزارش بلاغ، آغاز دور تازه ای از اعدام ها در عربستان اعتراض جوامع حقوق بشری را برانگیخته است. علاوه بر حکم اعدامی که علیه یک شاعر و نقاش فلسطینی الاصل به اتهام ارتداد صادر شده، سه جوان شیعه نیز در خانه ای مجلل دستگیر شده و بدون گفتن دلیلی خاص به اعدام محکوم شده اند. این در حالی است که گزارش رسانه های عربستانی حاکی از آن است که حکم اعدام بیش از 50 نفر دیگر نیز صادر شده و دادگاه های عربستانی قصد دارند به زودی تمامی این احکام را اجرا کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عراقی نون 14 به نقل از بی بی سی عربی ، در ژانویه گذشته مقامات عربستانی یک شهروند لیبرال این کشور موسوم به «رائف بدوی» را به اتهام توهین به اسلام شلاق زدند. در همان ماه یک زن اهل برمه به متهم قتل در حالی که تا آخرین لحظه شیون می کرد که "من کسی را نکشته ام" در یکی از خیابان های عربستان و در ملا عام به ضرب شمشیر گردن زده شد. از ابتدای سال تا کنون 150 نفر در عربستان گردن زده شده اند که به گفته مجامع حقوق بشری بالاترین رقم در 20 سال گذشته بوده است. برخی از این محکومین متهم به تجارت مواد مخدر بوده اند. بسیاری از فعالان حقوق بشر می گویند اکثر محکومین به شیوه های کاملا غیرعادلانه محاکمه شده اند.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است، احکام اعدام در عربستان در سال جاری بی سابقه بوده و نشان از افزایش استفاده مقام های عربستانی از ابزار اعدام به عنوان یک وسیله برای برخورد در جامعه شان است.

آدام کوگل، پژوهشگر سازمان دیده بان حقوق بشر که روند اعدام ها در عربستان را پیگیری می کند، در این باره می گوید: «حدس و گمان های بسیاری بر سر احکام اعدام صادر شده در عربستان وجود دارد. اما هیچ کس پاسخ حقیقی را نمی داند برای این که عربستانی ها هیچ دلیلی را برای احکام اعدامی که صادر می کنند، نمی دهند.»

با روی کار آمدن ملک سلمان به عنوان پادشاه جدید عربستان سیاست این کشور چه در بعد داخلی و چه در بعد خارجی تندتر شده است و شاهد تشدید سرکوب ها در داخل عربستان هستیم. در بعد سیاست خارجی نیز حمله عربستان به یمن به نوعی رویکرد تند عربستان در سیاست خارجی جدید خود را نشان می دهد.

کوگل همچنین می گوید: «تقریبا همه افرادی که اعدام شده اند به اتهام قتل یا تجارت مواد مخدر احکام در حقشان اجرا شده است. پیش بینی می شود در آینده نزدیک احتمالا نرخ بزهکاری و ورود مواد مخدر افزایش یابد و به دنبال آن اعدام ها نیز بیشتر شوند.»

کوگل همچنین می گوید: «کثرت پرونده ها می تواند یکی از دلایل افزایش صدور احکام اعدام باشد. دستگاه قضایی عربستان توانایی لازم برای حل و فصل حجم بسیاری از پرونده ها را ندارد برای همین دادگاه ها شتابزده برگزار می شوند و به سرعت احکام اعدام صادر می شوند.»

بسیاری می گویند که افزایش حکم اعدام در عربستان سبب شده تا در پاکستان نیز صدور احکام اعدام شدت بگیرد. چرا که پاکستان تا اندازه بسیاری متاثر از سیاست های عربستان سعودی است.

این در حالی است که اردن، دیگر کشور نزدیک به عربستان سعودی از دسامبر گذشته اجرای حکم اعدام را متوقف کرده است.

کوگل همچنین می گوید: «این احساس نزد بسیاری از رهبران عربستانی و منطقه ای وجود دارد که اعدام می تواند استقامت و پایداری بیشتر هیئت حاکمه را نشان دهد و ثبات بیشتری برای کشور به ارمغان می آورد.»

سیفاک کشیشیان، پژوهشگر امور عربستان در سازمان عفو بین الملل نیز در این باره می گوید: «اعدام ها نه تنها بیانگر نگرانی از وضعیت حقوق بشر در عربستان است بلکه به خوبی نشان می دهد که حمله ای سازمان دهی شده برای برخورد با مخالفان مسالمت جوی عربستانی که به طور مسالمت آمیز اعتراض خود را بیان می کنند به ویژه فعالان اینترنتی در جریان است.»

آن چه نگران کننده است این است که عربستان از سال 2013 برای سه سال به عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل در آمده است. عربستان هر گونه انتقاد از وضعیت حقوق بشر خود را رد می کند و می گوید باید جامعه جهانی به دستگاه قضایی آن که به ادعای ریاض تلاش می کند احکام اسلامی را اجرا کند، احترام بگذارد.

در همین رابطه آیت الله نمر النمر، روحانی برجسته شیعی که بیش از دو سال است در عربستان زندانی است محکوم به اعدام شده و اخیرا اعلام شده است که مقام های عربستانی قصد دارند حکم او را اجرا کنند. در اواخر هفته گذشته گفته شده بود که ملک سلمان حکم عفو او را صادر کرده اما خانواده او تاکید کردند که تا کنون هیچ حکمی برای عفو او از سوی ملک سلمان صادر نشده است.
منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

به چه کسانی باید رأی داد؟
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
وجوب انتخاب اصلح
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۱
جوان‌فریبی با بزن و بکوب
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
غربت محرومان در مجلس توانگران
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱