کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مسئول موزه‌های مازندران خبر داد

آمادگی 18 موزه فعال مازندران برای بازدید گردشگران نوروزی

1 فروردين 1398 ساعت 8:00

مسئول موزه‌های مازندران از فعالیت و آمادگی 18 موزه مازندران برای استقبال و ارائه خدمات نوروزی به گردشگران خبر داد و گفت: طی سال‌جاری، آمار بازدید از موزه‌های استان، 10 در درصد رشد داشته است.


به گزارش بلاغ، مریم الطافی در گفت‌وگو با خبرنگار ما از فعالیت و آمادگی 18 موزه مازندران برای استقبال و ارائه خدمات نوروزی به گردشگران خبر داد.

وی افزود: این موزه‌ها می‌توانند در حکم ویترین و نمادی باشند از تلاش‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که با توجه به رسالت ذاتی این مقوله‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

مسئول موزه‌های مازندران خاطرنشان کرد: بخشی از این موزه‌ها، موزه‌های فرهنگی تاریخی هستند که دولتی بوده و تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی هستند که تعدادشان در این حوزه، 8 موزه و اماکن فرهنگی تاریخی است.

الطافی در ادامه به اسامی موزه‌های فعال در استان اشاره کرد و گفت: موزه‌های عمارت کلبادی ساری، موزه تاریخ ساری، پایگاه میراث فرهنگی و خانه موزه نیما یوشیج، موزه تاریخ بابل، موزه تاریخ آمل، موزه شهدای آمل، موزه مردم شناسی منطقه دو هزار تنکابن، سایت موزه گوهر تپه، سایت موزه وستمین، پایگاه جهانی باغ تاریخی عباس‌آباد بهشهر، پایگاه مجموعه تاریخی فرح‌آباد ساری و چشمه عبارت بهشهر از جمله موزه‌های فعال استان هستند.

وی ادامه داد: ما در استان، 5 موزه خصوصی فعال نیز داریم که موزه مردم شناسی کندلوس، خانه موزه بانو مکرمه قنبری، موزه تاریخی فرهنگی شمال در رامسر، موزه مردم شناسی خانم تبریزی در نوشهر و موزه تاریخ طبیعی رامسر در این بخش قرار می‌گیرند.

مسئول موزه‌های مازندران متذکر شد: یک موزه جدید هم مجوز فعالیت خود را دریافت کرد و جواز تاسیس به آن داده شد که این موزه با نام خانه موزه رضایی کلانتری در کیاسر فعالیت خود را آغاز می‌کند که به لحاظ معرق کاری قرآنی در سراسر سقف این خانه، دارای جذابیت‌های گردشگری است.

الطافی ادامه داد: البته در استان تعدادی موزه‌های غیر وابسته داریم که بسیار پربازدید نیز هستند و جزو موزه‌هایی هستند که تحت پوشش، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیستند نظیر پارک موزه رامسر و موزه عاج رامسر که تحت پوشش بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی هستند و خوشبختانه مورد استقبال گردشگران نیز قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: آخرین موزه ما در استان، موزه مشارکتی است که موزه مردم شناسی آلاشت در سوادکوه است.

مسئول موزه‌های مازندران اعلام کرد: ساعت کاری موزه‌ها در ایام نوروز از 9 صبح الی 17 است که بسته به نظر مسئولان و مدیران این موزه‌ها، قابل افزایش ساعت کاری است.

الطافی از رشد 10 درصدی آمار بازدید کنندگان از موزه‌های استان طی سال‌جاری خبر داد و گفت: امسال علیرغم محدودیت‌های مالی، با ورود خود مسئولان استانی و مدیران موزه‌ها، اقدامات لازم برای هر چه بهتر مهیاشدن این مقاصد گردشگری طی ایام نوروز صورت گرفت.

وی تصریح کرد: 10 اثر شاخص استان حاصل از کاوش‌های باستان شناسی مازندران، هم اکنون در نمایشگاه چهار دهه باستان شناسی ایران در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است.

مسئول موزه‌های مازندران بیان کرد: در ایام نوروز، جشنواره آیینی نوروز در خانه موزه نیما یوشیج، نمایشگاه نقاشی، نمایشگاه صنایع دستی و جشنواره آیینی نوروزی در خانه موزه بابل، نمایشگاه خوشنویسی در خانه موزه آمل و جشنواره آیینی نوروزی و نمایشگاه صنایع دستی در موزه دو هزار تنکابن برگزار می‌شود.

به گفته الطافی، 8 موزه دولتی تحت پوشش سازمان گردشگری، 6 موزه خصوصی، دو موزه غیر وابسته، یک موزه مشارکتی و یک موزه آموزشی سیار خصوصی با نام کودکان ما در استان مازندران مشغوا فعالیت هستند که در مجموع، آمار موزه‌های استان را به عدد 18 رسانده است.

انتهای پیام/


کد مطلب: 383385

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/interview/383385/آمادگی-18-موزه-فعال-مازندران-بازدید-گردشگران-نوروزی

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com