تاریخ انتشاريکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
کد مطلب : ۳۶۸۲۷۰
کارآفرین نوشهری که حتی در شرایط بد اقتصادی دست از تلاش برنداشت و فعل خواستن توانستن را صرف کرد.
۰
plusresetminus
گرداندن چرخ امید با سرانگشت اراده/حمایت بسیج سبب دلگرمی ما شده است
به گزارش بلاغ، وقتی صحبت از کارآفرینی باشد، سن و سال و زن و مرد بودن اهمیت پیدا نمی‌ کند، این را می توان از زندگی علی حسین پاشا 55 ساله ساکن سنگسرا نوشهر مشاهده کرد.

این کارآفرین در خصوص شغل خود می گوید: بنده تجربه مشاغل اداری و آزاد را دارم اما در نهایت تصمیم به ایجاد شغل در محل زندگی و روستای خود گرفتم و این امر را با پرورش، نگهداری و فروش طیور انجام دادم.

حدود هفت سال از شروع کار ما می گذرد؛ در ابتدا کار را با نگهداری قرقاول شروع کردیم با گذشت زمان و بالا رفتن هزینه هایی چون پرورش در قفس و خوراک دیگر صرفه ی اقتصادی نداشت؛ بعد از قرقاول به پرورش مرغ و خروس محلی پرداختیم، حدود دو سال پرورش مرغ و خروس داشتیم و همزمان حدود صد قطعه اردک نگهداری می کردیم. به مرور زمان دریافتیم پرورش اردک به صرفه تر است و حدود سه سال است که به پرورش و نگهداری اردک پرداختیم و صد قطعه را به حدود هزار قطعه رساندیم و اولین نفر هستیم که در نوشهر به این امر پرداختیم.

استقبال مردم از کار شما چطور بود؟
مردم از ابتدا استقبال خیلی خوبی داشتند و هنوز هم با سفارشات و خرید از ما حمایت می کنند حتی از شهرهای دیگر و گردشگران نیز برای خرید به ما مراجعه می کنند.

اگر شخصی بخواهد وارد حرفه شما شود راهنمایی می‌کنید؟
خیلی پیش آمده که افراد بخواهند راهنمایی بگیرند حتی از استان‌های همجوار، همیشه در حد توان پاسخگو و راهنما بودم و به همه پیشنهاد می کنم اگر قصد کار با طیور را دارند به نگهداری اردک بپردازند، هم خوش خوراک است هم خوب پروار می شود مثلا هر اردک نر تا حدود چهار کیلو وزن پیدا می کند و هم تلفات کمی دارد.

دلیل شما برای پرداختن به این حرفه چه بود؟
اصالت روستا به همین کارهای روستایی است،زمانی که در روستا زندگی می کنیم باید به حرفه های مختص روستا بپردازیم و البته هدف اصلی من ترغیب جوان ها به کار و کارآفرینی بود.

آیا مسئولان از شما به عنوان یک کارآفرین حمایت کردند؟
بابت شروع کار مبلغی به بنده کمک کردند اما انتظار ما از مسئولان حمایت بیشتر است که بابت توسعه و پیشرفت یک شغل از افرادی که مشغول به کار و کارآفرینی هستند حمایت کنند،متاسفانه الان روستاها رو به مشاغل کاذب آورده اند که در حال حاضر متوجه مضرات آن نیستند و در آینده متوجه اشتباهات خود خواهند شد مشاغلی چون فروش سرمایه و زمین و ساخت و سازهای بی رویه ، به این جهت دولت باید بیشتر از مشاغل روستایی حمایت کند تا جلوی این مشاغل کاذب گرفته شود.

بسیج تا چه اندازه کمک حال شما بود؟
بسیج سازندگی پیگیر کار ما بودند و بسیج حتی اعتباری جهت پیشبرد کار به ما کمک کرد و به محل تشریف آوردند و از کار ما بازدید داشتند همین باعث دلگرمی افرادی چون ما می شود.

در پایان چه توصیه ای به جوانان دارید؟
خداروشکر جوانان ما همه اهل علم هستند و بسیار باهوش؛ توصیه من این است که به جای دست روی دست گذاشتن مشغول به کار شوند، منتظر مشاغل اداری و دولتی نباشند. وارد عرصه ی کار شوند و طرح های بزرگ داشته باشند، مسئولین هم حمایت می کنند حتی با تخصیص تسهیلات دست جوانان برای شروع کارهای اینگونه یا هر شغل و طرح سازنده را خواهند گرفت.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

حمله به افکار و اراده ها؛ نسل چهارم جنگ‌ها!
مقصر بیکاری کیست، دولت یا شخص بیکار؟
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
آرزوی فرد در حال مرگ
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
نماینده‌ای در تراز شهید مدرس
دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹