معاون میراث فرهنگی مازندران در گفت‌وگو با بلاغ مطرح کرد

خسارت 10 میلیاردی آتش‌سوزی به مسجد جامع ساری/ تغییری در بنا ایجاد نمی‌کنیم

تاریخ انتشاريکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
کد مطلب : ۳۶۱۸۵۳
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به خسارت 10 میلیارد تومانی آتش‌سوزی به مسجد جامع ساری گفت: در اجرای این طرح و مرمت و بازسازی آن، فازبندی و یا تکه، تکه کاری نداریم و تمامی طرح یکجا اجرا خواهد شد و به پایان هم می‌رسد. و از آن جا که این بنا یک بنای باقدمت چند هزار ساله تاریخی است، لذا مردم باید تحمل کنند، چرا که این طرح نیاز به تحمل و صبر دارد.
۱
plusresetminus
خسارت 10 میلیاردی آتش‌سوزی به مسجد جامع ساری/ تغییری در بنا ایجاد نمی‌کنیم
عبدالمطلب شریفی در گفت‌وگو با بلاغ، درباره آخرین تصمیمات و جزییات بازسازی مسجد جامع ساری اظهار کرد: باید چند روزی صبر کنیم تا بنا خودش را نشان دهد، ضمن اینکه فردا همکاران‌مان از تهران به مازندران می‌آیند تا از آخرین اندیشه‌های ممکن هم بهره‌مند شویم.

وی افزود: ما طرح از پیش طراحی شده برای معماری‌های مذهبی داریم، اما از آنجا که برخی بناها از بین رفته است نیازمند اصلاح و بازنگری است.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران خاطرنشان کرد: غالب صدمات به سقف مسجد بوده و سایر بناها عمدتا سالم است و ما در بازسازی بنا یه هیچ وجه تغییری در بنا ایجاد نمی‌کنیم و تنها سازه‌ها نیازمند استحکام بخشی است.

شریفی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در این خصوص که آیا در طراحی و بازسازی مسجد، سقف آن مجددا از چوب خواهد بود، بیان کرد: برای تصمیم‌گیری در این خصوص باید شورای فنی تشکیل شود تا برای آن بهترین تصمیم گرفته شود، البته استفاده از چوب نیز با معماری سنتی یکی از گزینه‌های پیشنهادی خواهد بود.

وی با بیان اینکه در بازسازی مسجد جامع ساری ما از آخرین تکنولوژی‌های روز براساس ضوابط میراث فرهنگی استفاده می‌کنیم، اضافه کرد: تمام تلاش ما این است که اولا براساس ضوابط میراث فرهنگی عمل کنیم و دوما در اجرای کار سرعت در بازسازی را لحاظ کنیم.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران تصریح کرد: در اجرای این طرح و مرمت و بازسازی آن، فازبندی و یا تکه، تکه کاری نداریم و تمامی طرح یکجا اجرا خواهد شد و به پایان هم خواهد رسید.

شریفی تأکید کرد: در آخرین جلسه برگزار شده در خصوص بازسازی مسجد جامع ساری، میراث فرهنگی به عنوان ناظر و ارزیاب طرح و شهرداری ساری به عنوان مجری طرح تعیین شد و سایر دستگاه‌های ذیربط در تأمین اعتبار بازسازی آن سهیم هستند.

وی ادامه داد: در بازسازی این طرح هم از اعتبارات ملی، هم استانی و هم از کمک‌های مردمی و خیران بهره می‌گیریم.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در پایان گفت: خسارت برآورد شده در آتش‌سوزی مسجد جامع ساری، بین 9 تا 10 میلیارد تومان تخمین زده شده است و از آن جا که این بنا یک بنای باقدمت چند هزار ساله تاریخی است، لذا مردم باید تحمل کنند، چرا که این طرح نیاز به تحمل و صبر دارد.

به گزارش بلاغ، آن طور که در تاریخ آمده، این مسجد کهن‌ترین مسجد دیار علویان در سرزمین طبرستان است. مسجد جامع ساری جز معدود مساجد تک ایوانی ایران است و هم عصر مساجدی مثل فهرج یزد و تاریخانه دامغان است.

پیشینه تاریخی این بنا طبق مستندات متون قدیمی به اوایل اسلام بر می‌گردد، اما در سال 411 هجری قمری تقریباً متفق‌القولند.

این مسجد در 21 تیرماه سال‌جاری به طور کامل طعمه حریق شد و همت مسئولان و مطالبه مردم مرکز مازندران در تسریع بازسازی این بنای تاریخی و مذهبی است.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲