تاریخ انتشارسه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۷
کد مطلب : ۳۵۹۸۴۹
نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه باید با هیبت و صلابت پای مذاکره می‌نشستیم، گفت: بگو و بخند مال پشت این میز نیست، چرا که سرنوشت یک ملت را تعیین می‌کنیم. طرفین ما، باعث و بانی چندین شهید و خسارت‌های میلیاردی به کشور بودند، آیا باید با این‌ها بگوییم و بخندیم؟
۰
plusresetminus
باید با صلابت پای مذاکره می‌نشستیم نه با بگو و بخند!/برخی تصمیمات ساده‌لوحی محض و خیانت بود
به گزارش بلاغ، آیت‌الله توکل امشب در نشست خبری با برخی اصحاب رسانه مازندران در دفتر خبرگزاری فارس با اشاره به عهدشکنی آمریکا در ماجرای برجام، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در خصوص بحث برجام نکته‌ای فرمودند که این‌ها قابل اعتماد نیستند، نباید به آن‌ها اعتماد کنید، اما به تجربه‌اش می‌ارزد؛ تجربه، مراد این نبود که این‌ها تن به این برجام بدهند، بلکه مراد این است که عملا ببینند آن‌ها بر عهدشان پابرجا نیستند و گول وعده‌ها را نخورند.

وقتی تعهدی پابرجا است که دوطرفه باشد/ اگر بمب اتم بد است چرا شما دارید
وی افزود: وقتی سخن از تعهدی در کار بیاید، مراد تعهد دوطرف است، یک طرف این تعهد ما و طرف دیگر 5+1 است و وقتی تعهدی، تعهد است که تمام اعضا به آن متعهد باشند و اگر عضوی از این جمع، تخلف کند، تعهد، تعهد نیست.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر من در آن میز مذاکره بودم،  باشد ما نمی‌سازیم؛ اما این سوال ما است: اگر بمب اتم بد است، چرا شما دارید و اگر خوب است، چرا ما نداشته باشیم؟!

باید با هیبت و صلابت پای مذاکره می‌نشستیم نه با بگو و بخند!
این استاد خارج فقه حوزه و دانشگاه ادامه داد: حرف بعدی اینکه یک مسئله در طول زمان ثابت شد که آن‌ها دشمن ما هستند و حاضرند سر به تن ما نباشد، در برخورد با آن‌ها ما باید کاملا سنگین و باقدرت برخورد کنیم، اما در کمال تعجب می‌دیدیم که پای مذاکره خنده‌هاشان، چطور بود، مسامحه بود. باید با هیبت و صلابت پای مذاکره می‌نشستیم.

آیت‌الله توکل تصریح کرد: بگو و بخند مال پشت این میز نیست، چرا که سرنوشت یک ملت را تعیین می‌کنیم. طرفین ما، باعث و بانی چندین شهید و خسارت‌های میلیاردی به کشور بودند، آیا باید با این‌ها بگوییم و بخندیم؟

برخی تصمیمات مسئولان ما ساده‌لوحی محض و خیانت بود

وی اضافه کرد: نکته بعدی آنکه بحث یک حساب دو، دوتا چهار تا است، بنده تعهدی را با کسی بستم که چندین بند دارد، این تعهد دو طرفه است یعنی بنده کار اول را شروع می‌کنم، به پایان رسید، طرف مقابل هم باید کار اول را شروع کند و سپس من گام بعدی را بردارم، نه اینکه ما چندین گام را عملیاتی کنیم و طرف مقابل پا را از همان نوشتار فراتر نگذارد، این‌ها ساده‌لوحی محض و خیانت بود.

اگر بنا به عدم استفاده بود نیازی به نابودی دستاوردهای ما نبود

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: موضوع قابل اشاره و مهم بعدی آن است که برای اثبات تعهد ما، نباید زمینه را از بین می‌برد. همین که مراکز انرژی اتمی ما را بستندکافی بود، نیاز و لزومی به تخریب و نابودی آن‌همه دستاوردهای بومی در کشور نبود.
آیت‌الله توکل با بیان اینکه در این رابطه هم مسئولان ما ساده‌لوحانه برخورد کردند، ادامه داد: نمی‌شد که مسئولان ما بدعهدی آمریکا را پیش‌بینی نکرده باشند، لذا پذیرش نابودی بسیاری از زمینه‌ها و دستاوردهای ما صحیح نبود. از سوی دیگر هم اگر بنا نبود استفاده کنیم، خوب پلمب می‌کردند، نیازی به نابودی آن‌ها نبود.

برجام بی برجام/ طرفین ما در عمل به نعهداتشان چه کردند؟
وی با بیان اینکه اکنون که صحت سخنان رهبری مسلم شد و کلاه سرمان گذاشتند؛ من اگر مسئول دولت بودم، یک مصاحبه می‌گذاشتم و در آن جمع می‌گفتم: این برگه برجام است، آن‌ها به تعهدشان عمل نکردند، ما هم نمی‌کنیم و ان برگه را پاره می‌کردم و می‌گفتم: برجام، بی برجام.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری متذکر شد: اکنون که امریکا از جمع خارج شده است، آن‌ها می‌خواهند با این حربه از یک سو، دست امریکا را باز بگذارند و از سوی دیگر، دست ایران را ببندند و بعید نیست چندی دیگر، عضوی دیگر از برجام خارج شود.

این استاد خارج فقه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دیگر برجامی نیست، طرفین ما به چه عمل کردند، بیان کرد: اگر پس از شکستن عهد آن‌ها، ما برجام را پاره می‌کردیم و بدون مهلت، کار را در مراکزمان آغاز می‌کردیم، حساب کار دست‌شان می‌آمد.

آیت‌الله توکل با بیان اینکه به فرموده رهبری دیگر دوره بزن دررو تمام شده است و آن‌ها هم به یقین رسیده‌اند؛ عنوان کرد: آن‌ها درکمال ترس‌اند، باید با دشمن محکم برخورد کنیم، هرجا ما کوتاه آمدیم، آن‌ها جلو آمدند و هر جا باعث شدیم آن‌ها کوتاه بیایند، ما جلو رفته‌ایم.

چه شده است که می‌خواهید مذاکره کنید/ تضمین پایبندی طرف مقابل چیست؟
نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: آقای روحانی! مگر نگفتی، مذاکره‌ای در کار نخواهد بود، حال چه شده است که می‌خواهید مذاکره کنید؟ درباره چه می‌خواهید مذاکره کنید؟ سر چه موضوعی مذاکره کنید؟ تضمین عدم تعهد طرف مقابل در مذاکرات بعدی چیست؟ آدم به فرد خائن اعتماد می‌کند؟ گفت‌وگو می‌کند؟ آیا انگلیس و آلمان و فرانسه قابل اعتمادند؟

ما از مجلس برای اتمام یک ربعه برجام گلایه‌مندیم/ خیلی از نمایندگان متن برجام را حتی نخواندند
این استاد خارج فقه حوزه و دانشگاه با بیان اینکه ما از مجلس هم گلایه‌مندیم، چطور مذاکرات ژنوی که دو سال طول کشید، در یک ربع کارش در مجلس به اتمام رسید؛ ادامه داد: خیلی از نمایندگان ما حتی یک‌بار به‌طور کامل متن برجام را نخوانده‌اند، برخی هم نصف و نیمه خوانده‌اند، خیلی‌ها فرق طرح و لایحه را حتی نمی‌دانند و این‌گونه است که مجلس این موضوع را ظرف یک ربع تأیید و تمام می‌کند.

آیت‌الله توکل در پایان در خصوص پایبندی روسیه به ایران گفت: روسیه پیشنهاد قابل توجه 200 میلیارد دلاری عربستان را برای خروج و کناره‌گیری رد کرد، چرا که اولا می‌داند آمریکا قابل اعتماد نیست، دوم می‌خواهد قدرت‌نمایی کند و قدرتش را در جنگ سوریه نشان داد، سوم انکه می‌داند اگر ایران تعهدی داد، با خونش پای آن می‌ایستد و آخر آنکه به رهبر انقلاب وابستگی و اعتماد فراوان دارد.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲