?> بی‌مهری به مکان‌های گردشگرپذیر در بابل/ 200 بنای تاریخی و گردشگری در ویترین نوروزی | بلاغ نیوز
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
کد مطلب : ۳۵۳۹۵۴
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل گفت: در گذر زمان آثار تاریخی و بسیاری از نقاط گردشگرپذیر این شهرستان مورد بی‌مهری قرار گرفته که دنبال احیا و مرمت آن هستیم.
۰
plusresetminus
بی‌مهری به مکان‌های گردشگرپذیر در بابل/ 200 بنای تاریخی و گردشگری در ویترین نوروزی
به گزارش بلاغ به نقل از بابل نوین، علیرضا اباذری در گفت‌و‌گویی با اشاره به ظرفیت‌های  بابل در عرصه توریست‌پذیری اظهار کرد: بابل یکی از شهرستان‌های دارای ظرفیت‌های متعدد در عرصه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی بوده و عدم معرفی این ظرفیت تا به امروز باعث شده به جایگاه واقعی خود دست نیافته باشد.
      
وی افزود: ستاد تسهیلات سفر این شهرستان به ریاست فرماندار و دبیری میراث فرهنگی، 10 کمیته تشکیل داد تا پیگیری امورات مربوط به سفرهای نوروزی و خواسته‌های هم‌وطنان باشد و آنچه که در ستاد تسهیلات سفر حائز اهمیت است، خدمات‌رسانی مطلوب و عالی با توجه به توانایی‌های ادارات و سازمان‌هاست.
       
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی‌و گردشگری بابل ادامه داد: اولویت اصلی ما در این ستاد بحث اسکان مسافرانی است که با خودروی شخصی وارد شهرستان می‌شوند و در غالب سازمانی یا غیر سازمانی خدمتشان خواهیم بود که برای فرهنگیان تمهیدات ویژه در نظر گرفته و مدارسی نیز هماهنگ شد از طریق سامانه ثبت‌نام می‌کنند.
    
این مسئول تصریح کرد: به‌واسطه سه هتل، مهمانپذیرها، کمپ‌ها، زائرسراها به‌دنبال آن هستیم تا کمترین دغدغه مسافران را برطرف کنیم و در همین راستا با حضور کمیته انتظامی که از کمیته‌های مهم ما در ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی به شمار می‌رود نظارت بر پارک‌ها، کمپ‌ها و محافل عمومی را ویژه پیگیری خواهیم کرد تا برای مسافران هیچ‌گونه مشکلی ایجاد نشود.
  
اباذری با اشاره به ماموریت‌های دیگر کمیته‌های این ستاد گفت: کمیته بعدی که در ستاد تسهیلات وجود دارد کمیته امداد و نجات است که همکاران هلال‌احمر و اورژانس در کمپ‌های ورودی و خروجی و پایگاه‌هایشان در جاده مستقر خواهند شد و کمیته بهداشت و درمان با حمایت معاونت بهداشتی علوم‌پزشکی به‌صورت جدی پیگیر بحث اورژانس‌ها و کشیک‌های نوروزی مجموعه‌های درمانی حتی داروخانه‌ها هستند.
   
وی با تاکید بر رعایت انصاف و اهمیت به اصل مردم‌داری در طول سال به‌ویژه ایام نوروز افزود: در ایام نوروز به جد به دنبال پیگیری مساله گران فروشی‌ها در قالب کمیته نظارت بر بازار و تعزیرات هستیم و امیدواریم مردم بابل مانند همیشه مهمان‌نوازی را کامل و باعث آن شوند مسافران نوروزی با خاطره‌ای خوش از این شهر به وطن خود بازگردند و دوباره نیز برای سفر بابل را به عنوان مقصد انتخاب کنند.
  
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی‌ و گردشگری بابل بیان کرد: یکی از مباحث مهم در فضای سفر، ستاد تسهیلات تبلیغات و مبلمان شهری است که شهرداری بابل در این مسیر قرار است قدم‌های مهمی بردارد و به‌دنبال برگزاری مراسم‌ها و آیین‌های نوروزی در هفت پایگاه نوروزی شامل گنجینه، پارک شهید شکری، پل محمدحسن خان، بافت تاریخی خانه اوصیا (پنجشنبه بازار)، پارک نوشیروانی، پردیس نوشیروانی و متطقه بابلکنار پارک طبیعت(بزچفت) برای مسافران برنامه‌های متنوع و شاد نوروزی اجرا می‌شود.
   
دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی بابل یادآور شد: از جمله کارهایی که برای ایام نوروز در بابل برگزار می‌شود برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در موزه شهر است که با استفاده از ظرفیت‌های بومی و ظرفیت‌های موجود منطقه بنا داریم فضایی جهت معرفی توانمندی‌ها را به سایر مردم معرفی کنیم، البته باید تذکر دهیم این نمایشگاه از سومین روز فروردین سال ۹۷ آغاز و تا پایان تعطیلات نوروزی پابرجاست و کار مهم دیگری که به‌دنبال تحقق آن هستیم رایگان کردن بازدید از موزه‌های بابل است که امیدواریم محقق شود.
      
اباذری با تاکید بر مبلمان شهری مناسب بوم جغرافیایی تاکید کرد: یکی از انتظارات بسیار معقولی که ما داریم از مسئولان باوجود احترامی که برای دستفروشان قائل هستیم خارج کردن این افراد از این وضعیت نابسامان و پراکنده در شهر است که امیدواریم جایگاه مناسبی برای این کار در نظر گرفته شود تا به این اوضاع نابسامان سامانی داده شود و البته در کنار این مسئله شاهد حضور برخی از صنوف مانند ضایعات فروشی‌ها و تعمیرگاه‌های مختلف در ورودی و خروجی شهر  هستیم که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد تا این شهرستان از این وضعیت خارج شود.
   
وی افزود: نگاه ویژه برای ساماندهی وضعیت بنرهای تبلیغاتی، کنده‌کاری‌های سازمان‌های مختلف‌و شهرداری، نظم رانندگی شهری برای جلوگیری از ترافیک و البته ساماندهی وضعیت تاکسی‌های موجود در شهر هم نکته‌ای است که مغفول مانده و امروز شاهد هستیم که خارج از محدوده خط‌کشی شده و در برخی اوقات دوبل پارک می‌کنند که همین مساله باعث ترافیک و ذهنیت بد مسافران نوروزی در مورد بی‌قانونی در این شهر می‌شود.
      
این کارشناس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری تعدد آثار ملی بابل را نقطه قوت دانست و اظهار کرد: این تفکر که بابل شهر گردشگر پذیر نیست اشتباه است، ما حدود ۲۰۰ ابنیه تاریخی، گردشگری و فرهنگی داریم و برای مسافران بحث بوم‌گردی در بالادست را داریم، در مناطق بندپی شرق‌و غرب، منطقه بابلکنار و حتی در روستاهای بخش مرکزی بابل با این وضعیت ظرفیت بسیار زیادی دارند، مناطقی مانند آب بندان‌ها، بناها، جنگل‌ها و دیگر مناطق بسیار مهم تاریخی که نظارت ویژه دستگاه قضایی جهت حفاظت و استفاده عموم جامعه از این ظرفیت‌ها در ایام مختلف سال وجود دارد که نیار به معرفی بیشتری دارند.
   
اباذری تاکید کرد: بابل از نظر تعداد میراث فرهنگی ثبت شده رتبه نخست را در مازندران دارد و آثاری چون پل تاریخی محمدحسن خان و مجموعه کاخ‌هایی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل قرار دارد در جهان کم‌نظیر است، باید نگاه ویژه‌ای به آن داشت و البته باید این نکته را هم اذعان کنیم در گذر زمان این آثار تاریخی و بسیاری از نقاط گردشگرپذیر مورد بی‌مهری قرار گرفته که دنبال احیا و مرمت آن هستیم.
     
این مسئول با تشکر از مجموعه عوامل شهرداری در جهت توسعه فرهنگ گردشگری ادامه داد: در ایام نوروز تور یک روزه بابل‌گردی را هر روزه خواهیم داشت تا علاقه‌مندان با حضور در این تور از بناهای بابل و تفرجگاه‌ها دیدن کنند که برای اولین‌بار مجموعه کاخ‌های علوم پزشکی نیز در این طرح دیده شده است.
  
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل در پایان گفت: نوروز برای یادآوری‌ و شادی خاطره‌هاست و ما قدم مسافران نوروزی را بر چشم خود می‌نهیم، امیدواریم با مهمان‌نوازی بابلی‌ها بارها شاهد حضور مسافران در این دیار باشیم.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درسی که از دفاع مقدس نمی‌آموزند!
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
گشتیم نبود؛ نگرد نیست!
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
گفت‌گویی زیبا بین زن بی حجاب و زن چادری
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸