تاریخ انتشارسه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
کد مطلب : ۳۲۵۸۰۱
عضو شورای شهر ساری گفت: مشکل اصلی شوراها، علاوه بر انتخاب ناهمگون مردم و سیاسی بودن منتخبان، عدم اعتقاد مجلس شورای اسلامی به شوراها و عدم رفع مشکلات قانونی شوراهای اسلامی شهر و روستا است.
۰
plusresetminus
شوراهای جناحی قطار خدمت به مردم را از ریل خارج می‌کنند/ عدم حمایت مجلس، شوراها را با مشکلات ساختاری درگیر کرده است
به گزارش بلاغ، فرامرز نقیبی عضو شورای شهر ساری مهمان دفتر خبری بلاغ بود.

نقیبی در ابتدای این نشست گفت: در سال دوم شورا در سال 1387 طی مصاحبه‌ای، ساری را عقب مانده‌ترین مرکز استان کشور اعلام کردم و امروز هم که شاهد رضایت نسبی مردم هستیم، بواسطه بیش‌از یک دهه‌ تجربه شورا است، در حال حاضر هم می‌توان گفت شهرهای استان مازندران قابل مقایسه با خیلی از استان‌ها است ولی هنوز جا برای کار در مازندران و شهر ساری فراوان است.

بخشی از کم‌کاری‌ها و مشکلات، متوجه شورا است

وی افزود: انتظار مردم از شوراها با سابقه 16 الی 17 ساله، انتظار بالایی است.

عضو شورای شهر ساری در خصوص برگزاری و انتخابات شوراهای فعلی شهر ساری، اظهار کرد: البته باید بگوییم نوع انتخاب مردم در انتخابات شوراها، جای بحث دارد و از سویی باید بگوییم ترکیبی که مردم انتخاب کرده‌اند تا در کنار هم قرار گیرند و کار کنند هم، جای اشکال است.

نقیبی ضمن انتقاد از سیاسی کردن شوراها، خاطرنشان کرد: متأسفانه شوراها را سیاسی کردند و در حالی‌که بنا بود شوراها، ناظر بر عملکرد شهرداری باشند، اما امروز شوراها شدند شورای شهرداری.

لزوم تغییر نگرش مردم در انتخاب شوراها

وی با بیان اینکه امروزه خیلی از مباحثی که در خصوص شهرداری ساری مطرح می‌شود، شاید بتوان به کم‌کاری شوراها نسبت داد، اضافه کرد: البته مردم ساری نیز باید نگرش‌شان در انتخابات را تغییر دهند و برای انتخاب‌شان، وقت بگذارند. آیا واقعاً برای 4 سال‌ فعالیت کاری یک عضو شورا، 4 ساعت هم وقت گذاشته‌ایم؟

http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000325/nf00325801-1.jpg

عضو سابق شوراهای شهر مازندران با بیان اینکه اتفاقات خوبی در ساریرخ داده است، اما به اعتقاد بنده باید بهتر از این‌ها صورت می‌گرفت، عنوان کرد: مگر چند تا شهر در کشور است که رودخانه از میان آن می‌گذرد که می‌توان یک پارک 33 هکتاری در کنار آن، راه‌اندازی کرد؟

وحدت و همدلی مسئولان لازمه پیشرفت ساری

نقیبی با بیان اینکه ما جز در پناه وحدت و همدلی به پیشرفت نمی‌رسیم، بیان کرد: برخی ناملایمات موجب شده است تا شورا از مسیر اصلی خود خارج شود، متأسفانه عدم همدلی و هم‌سویی مسئولان، موجب شده است سازگاری میان دستگاه‌‌ها تضعیف شود و امکان کار کنار هم را از دست بدهیم.

وی اضافه کرد: پیشرفت ساری تنها کار شهرداری نیست و بلکه باید تمام دستگاه‌ها، در کنار هم همت کنند.

وجود خلأ قانونی عامل اصلی عدم نظارت بر شوراها

عضو سه دوره شورای شهر ساری به خبرنگار ما در خصوص دلایل خروج شوراها از ریل اصلی کاری خود پاسخ داد: یکی از دلایل اصلی، عدم نظارت بر کارکرد شوراها است و این خلأ قانونی به‌صورت کاملا مشهود وجود دارد. نظارت بر شوراها تنها در کمیته انطباق شهرستان‌ها مستقر در فرمانداری‌ها صورت می‌گیرد که مصوبات شورا را با قانون می‌سنجند و این هم ممکن است سیاسی باشد و مشکلات خاص خودش را دارد.

مجلسی‌ها هنوز شوراها را نپذیرفته‌اند

نقیبی مشکل دیگر را عدم پذیرش جایگاه شوراها از سوی نمایندگان مجلس در سطح کشور عنوان کرد و گفت: مجلسی‌ها هنوز شوراها را نپذیرفته‌اند، انگار آن‌ها از بزرگ‌شدن شوراها به‌دلیل حفظ جایگاه خود، هراس دارند. شوراها طی این سالیان با مشکلات کلان متعددی مواجه شده‌اند که علی‌رغم درخواست اصلاحیه برخی قوانین به مجلس، مورد موافقت مجلسی‌ها قرار نگرفت.

http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000325/nf00325801-2.jpg

وی با بیان اینکه چه شوراها را بخواهیم و نخواهیم، شورا وجود دارد، تاکید کرد: باید نواقص شوراها را مرتفع کنیم، باید برخی قوانین را طوری مصوب کنیم که به حفظ و کارآمدی شوراها کمک کند.

عضو شورای شهر ساری در ادامه در خصوص مقایسه فعالیت شورا در بدو تشکیل با دوره‌های اخیر، متذکر شد: ما در شش سال ابتدایی شورا مطلقاً فرصت نداشتیم و کار بود و کار و با گذشت زمان، باید شوراها هم گسترش می‌یافت و شاهد توسعه روزافزون بودیم، اما در حال حاضر این روند رو به پایین است.

بودجه 460 میلیارد تومانی شهرداری ساری طی سال‌جاری

نقیبی در ادامه در خصوص عملکرد عمرانی در ساری اظهار کرد: در سال 85 بودجه ما 16 میلیارد تومان بود که با اشتغال 570 نیرو در شهرداری، 60 درصد از این بودجه به امور عمرانی و مابقی به امور جاری اختصاص داشت اما در سال‌جاری، با اشتغال بیش از 4 هزار نیرو در شهرداری ساری، بودجه ما به 460 میلیارد تومان رسیده است که 70 درصد آن عمرانی و مابقی هزینه‌های جاری است.

آغاز طرح عمرانی جنگل زارع و فاز دوم پارک ملل در آینده‌ای نزدیک

وی اضافه کرد: پروژه جنگل زارع که اخیراً به شهرداری ساری واگذار شده است، به یک سرمایه‌گذار جدید تحویل داده شده است که در آینده نزدیک، شاهد اتفاقات خوبی در آن خواهیم بود.

عضو شورای شهر ساری ادامه  داد: فاز دوم پارک ملل نیز در حال طی مراحل اجرایی است. فاز اول این پروژه با 20 میلیارد اعتبار اجرا شد که فاز دوم آن با اعتبار 100 میلیارد تومان در صورت مهیا شدن شرایط است که طی دو سال اجرا و به بهره‌برداری می‌رسد.

نقیبی خاطرنشان کرد: البته ایجاد معابر جدید، زیرگذر میدان هلال احمر، اتصال خیابان قارن به خیابان شیخ طبرسی و سامان‌دهی ترک محله ساری از اقدامات در صف اقدام بخش عمرانی است.

عدم موفقیت شهرداری ساری در سامان‌دهی بافت‌های فرسوده

وی در خصوص سامان‌دهی بافت‌های فرسوده در ساری، عنوان کرد: ما در این بخش به‌دلیل عدم حمایت مالی دولت، موفق نبوده‌ایم و امیدوارم با اختصاص اعتبار به این بخش، اقدامات شایسته صورت گیرد.

http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000325/nf00325801-3.jpg

رئیس سابق شورای شهر ساری با بیان اینکه ما در سال‌جاری کار جدیدی تعریف نکردیم، بیان کرد: طی سال‌جاری به‌دنبال اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام هستیم و از این‌رو شاید مردم شاهد فعالیت گسترده در سطح شهر چون سالیان گذشته نباشند.

کمیسیون ماده 100، محل ظلم به مردم نیست

نقیبی که رئیس کمیسیون ماده 100 شهرداری ساری نیز است، در خصوص گلایه برخی مردم در باره جرایم این کمیسیون، گفت: ماده 100، محل ظلم به مردم نیست. این کمیسیون همچون دادگستری است، یعنی هر کسی تخلف کند به ماده 100 فراخوان می‌شود.

وی افزود: متخلفان دو دسته‌اند: عده‌ای که مجبورند خلاف کنند و عده‌ای که عامدانه خلاف می‌کنند. در هر صورت ماده 100، محل اجحاف به مردم نیست و روزی که کسی به ماده 100 نیاید، یعنی شهروندان ما، قانون‌مند هستند.

عضو شورای شهر ساری در پایان تأکید کرد: خدمتی که اداره راه‌آهن ساری به مرکز استان کرد، هیچ ارگانی نکرد. واقعاً همکاری قابل ستایش راه‌آهن، موجب محوطه‌سازی، فضای سبز و زیرگذرهای متعدد در سطح شهر شده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما