تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
کد مطلب : ۳۹۶۳۲۵
به‫مناسبت سالروز آغاز به كار اولین دوره شوراى نگهبان در ٢٦ تیرماه ١٣٥٩؛

شوراى نگهبان؛ پشتیبان واقعى مردم و نظام اسلامى و خار چشم دشمنان

یكى از شیوه‌های دشمن براى مقابله با شوراى نگهبان حمله و اهانت به این شورا و منتسب كردن آن‌ها به استبداد و دیكتاتورى بوده است. در برابر همین حملات و اهانت‌ها بود كه امام راحل از شوراى نگهبان حمایت كردند و متذكر شدند كه حمله به شوراى نگهبان به‫خاطر حمایت از اسلام است و توهین‌ها در واقع به‫خاطر آن است كه شوراى نگهبان در برابر مقاصد غرب و ابرقدرت‌ها ایستاده است.
۰
plusresetminus
شوراى نگهبان؛ پشتیبان واقعى مردم و نظام اسلامى و خار چشم دشمنان
به گزارش بلاغ،۲۶ تیر سالروز آغاز به كار اولین دوره نهاد ارزشمند و انقلابى شوراى نگهبان در سال ۱۳۵۹ است. شورایى كه در آخرین روز بهمن‌ماه ۱۳۵۸ فرمان تأسیس آن از سوى حضرت امام خمینى(ره) آن حكیم خوش ضمیر انقلاب صادر شد و پس از معرفى شش تن از فقهاى صاحب‌نام، نهایتاً در ۲۶ تیرماه ۱۳۵۹شروع بكار كرد و باگذشت ۳۹ سال از فعالیت‫بی‌وقفه و دلسوزانه آن، شاهد بركات‫بی‌شمار آن به‌ویژه در مراحل و دوره‌های حساس انقلاب بوده‌ایم.

شوراى نگهبان یكى از اركان اصیل نظام اسلامى و ضامن جمهوریت نظام و اسلامت قوانین در جمهورى اسلامى و حافظ قانون اساسى است. سابقه‌ی تشكیل چنین شورایى در ایران به دوران مشروطیت بازمی‌گردد كه البته با دسایس دشمنان، این اصل در دروان مشروطیت اجرا نشد. در انقلاب اسلامى ایران شوراى نگهبان به معنى امروزین آن با دستور و پى‫گیرى جدى امام راحل در قانون اساسى گنجانده شده و امام راحل همواره بر حفظ جایگاه این شورا و قدرت و اقتدار آن در دفاع از اسلام و قانون اساسى تأكید داشتند. در مقابل، دشمنان ملت ایران نیز همواره شوراى نگهبان را یكى از عوامل اصلى عدم موفقیت خود در صدمه به اسلامیت و جمهوریت این نظام دیده و به آن حملاتى ناجوانمردانه داشته‫اند. حملات به شوراى نگهبان گاه از سوى دشمنانى است كه با اسلامیت نظام مخالفت دارند و سعى دارند كه این نهاد را تضعیف كنند تا از این طریق راه ورود احكام و قوانین غیر اسلامى در كشور باز شود و گاه از سوى كسانى است كه به هر دلیل مورد تأیید شوراى نگهبان براى ورود به انتخابات‫ها قرار نگرفته‫اند. این افراد نیز گاه دست به تبلیغات سازمان‫یافته علیه شوراى نگهبان مى‫زنند. در حالى كه شوراى نگهبان در انجام وظیفه قانونى و شرعى خود اقدام به بررسى صلاحیت‫ها مى‫كند. متن حاضر به مناسبت روز ۲۶ تیر كه سالروز آغاز به كار اولین دوره شوراى نگهبان در سال ۱۳۵۹ است به معرفى جایگاه این شورا مى‫پردازد.

* سابقه شوراى نگهبان‫
اصطلاح شوراى نگهبان در بسیارى از كشورهاى جهان كه قانون اساسى دارند به انحاء مختلف رایج است. نهادى كه قرار است مفسر و حافظ قانون اساسى باشد و در صورت اختلاف در برداشت از قانون اساسى به تفسیر آن بپردازد و از كیان آن دفاع كند. اما در ایران سابقه‫ى ایجاد شوراى نگهبان كنونى ما به دوران مشروطیت و حضور علما و مراجع دینى در قیام مشروطه باز مى‫ گردد.

در دوران آغاز مشروطیت (یعنى سال ۱۲۸۵ و ۱۲۸۶ شمسى برابر با ۱۳۲۴ قمرى) پس از نگارش متن قانون اساسى مشخص شد كه قانون اساسى مشروطه با ضعف‫هایى جدى مواجه است. قانون اساسى مشروطه بیشتر شبیه به نظام‫نامه و آیین‫نامه داخلى اداره مجلس شورا بود و در آن كمتر به مباحث محتوایى پرداخته شده بود. از این جهت بسیارى از علما و مجتهدین خواهان ایجاد متممى براى قانون اساسى شدند.

در مباحث متمم اولین اصل به مذهب رسمى كشور پرداخته بود كه اسلام و مذهب تشیع بود و اصل دوم آن به ایجاد نهادى توجه كرده بود كه امروزه آن‫را شوراى نگهبان مى‫نامیم. متن اصل دوم متمم قانون اساسى چنین بود:

(اصل دوم: مجلس مقدس شوراى ملى كه به توجه و تأیید حضرت امام عصر عجل الله فرجه و بذل مرحمت اعلیحضرت شاهنشاه اسلام خلد الله سلطانه و مراقبت حجج اسلامیه كثرالله امثالهم و عامه ملت ایران تأسیس شده است، باید در هیچ عصرى از اعصار مواد قانونیه آن مخالفتى با قواعد مقدسة اسلام و قوانین موضوعه حضرت خیرالانام(ص) نداشته باشد و معین است كه تشخیص مخالفت قوانین موضوعه با قواعد اسلامیه بر عهدة علماى اعلام ادام‫الله بركات وجودهم بوده و هست؛ لهذا رسماً مقرر است در هر عصرى از اعصار هیئتى كه كم‫تر از پنج نفر نباشد از مجتهدین و فقهاى متدینین كه مطلع از مقتضیات زمان هم باشند، به این طریق كه علماى اعلام و حجج اسلام مرجع تقلید شیعه اسلام بیست نفر از علماء كه داراى صفات مذكوره باشند معرفى به مجلس شوراى ملى بنمایند، پنج نفر از آن‫ها را یا بیش‫تر به مقتضاى عصر، اعضاى مجلس شوراى ملى بالاتفاق یا به حكم قرعه تعیین نموده به سمت عضویت بشناسند تا موادى كه در مجلسین عنوان مى‫شود به دقت مذاكره و غور رسى نموده هریك از آن مواد معنونه كه مخالفت با قواعد مقدسه اسلام داشته باشد طرح و رد نمایند كه عنوان قانونیت پیدا نكند و رأى این هیأت علماء در این باب مطاع و متبع خواهد بود و این ماده تا زمان ظهور حضرت حجت عصر عجل‫الله فرجه تغییر پذیر نخواهد بود.)
مشخص است كه در نگارش این اصل كمال دقت صورت‫گرفته بوده است كه هم مجلس شورا هرگز بدون این گروه از فقها نباشد و هم قوانین غیر اسلامى وضع نشود و هم امكان تغییر این اصل هرگز وجود نداشته باشد و این اصل براى همیشه حافظ اسلامیت قوانین مصوب مجلس باشد. اما متاسفانه در عمل حاكمان ظالم و برخى نفوذیان در مجالس و دشمنان دین اجازه‫ى اجراى این اصل را ندادند و در عمل به این اصل اقدامى صورت نگرفت و به‫جز یك بار كه در مجلس دوم افرادى با این عنوان وارد مجلس شدند این اصل به‫صورت كلى متروك شد و جلوى اجراى آن توسط حكومت‫هاى ظالم قبل از انقلاب اسلامى گرفته شد.

* شوراى نگهبان در قانون اساسى جمهورى اسلامى‫

با انقلاب اسلامى ایران ملت ایران خواهان اجراى دستورات اسلام شدند و نوع نظام حاكم بر ایران را جمهورى اسلامى انتخاب كردند. از این جهت در نگارش قانون اساسى جمهورى اسلامى مسأله شوراى نگهبان كه حافظ اسلام و قانون اساسى باشد و مانع ورود قوانین غیر اسلامى به عرصه‫ى اجرایى كشور شود و نیز مانع ورود افراد ناسالم به عرصه‫ى حكومتدارى گردد بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفت.
ازاین‫رو در قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران نهاد شوراى نگهبان ازجمله نهادهاى مهم و اثر گذارى است كه بارها و بارها در اصول متعدد به آن اشاره شده است و كارهاى مهمى بر دوش آن گذاشته شده است. مهم‫ترین اصولى كه در قانون اساسى به شوراى نگهبان پرداخته است را مى‫توان به شرح زیر دانست.
(اصل چهارم: كلیه قوانین و مقررات مدنى، جزایى، مالى، اقتصادى، ادارى، فرهنگى، نظامى، سیاسى و غیر این‫ها باید بر اساس موازین اسلامى باشد. این اصل بر اطلاق یا عموم همه اصول قانون اساسى و قوانین و مقررات دیگر حاكم است و تشخیص این امر بر عهده فقهاى شوراى نگهبان است.)
كه این اصل حاكمیت قطعى احكام اسلامى را به تشخیص شوراى نگهبان بر همه‫ى قوانین ایران و حتى خود قانون اساسى تثبیت مى‫كند.

(اصل هفتاد و دوم: مجلس شوراى اسلامى نمى‫تواند قوانینى وضع كند كه با اصول و احكام مذهب رسمى كشور یا قانون اساسى مغایرت داشته باشد. تشخیص این امر به ترتیبى كه در اصل نود و ششم آمده بر عهده شوراى نگهبان است.) كه این اصل با تأكید بر نقش شوراى نگهبان در عرصه‫ى تقنینى كشور جلوى وضع قوانین غیر اسلامى را مى‫گیرد.

اصل‫هاى ۹۰ تا ۹۲ كه تأسیس و كیفیت شوراى نگهبان را بیان مى‫كند و (اصل نود و سوم: مجلس شوراى اسلامى بدون وجود شوراى نگهبان اعتبار قانونى ندارد مگر در مورد تصویب اعتبارنامه نمایندگان و انتخاب شش نفر حقوقدان اعضاى شوراى نگهبان.) كه مانع از متروك شدن شوراى نگهبان مانند دوران مشروطیت است. مطابق اصل ۹۳ اگر شوراى نگهبان نباشد مجلس شوراى اسلامى اعتبار قانونى ندارد و همین امر باعث مى‫شود كه تجربه تلخ مشروطیت تكرار نشود و امكان حذف شوراى نگهبان وجود نداشته باشد.
و در نهایت اصل ۹۹ كه مطابق آن شوراى نگهبان حق نظارت بر انتخابات‫ها را دارد: (اصل نود و نهم: شوراى نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبرى، ریاست جمهورى، مجلس شوراى اسلامى و مراجعه به آراء عمومى و همه پرسى را برعهده دارد.)

* شوراى نگهبان در كلام امام و رهبرى‫

در انقلاب اسلامى ایران شوراى نگهبان به معنى امروزین آن با دستور و پى‫گیرى جدى امام راحل در قانون اساسى گنجانده شده و امام راحل ملت ایران همواره بر حفظ جایگاه این شورا و قدرت و اقتدار آن در دفاع از اسلام و قانون اساسى تأكید داشتند. در مقابل، دشمنان ملت ایران نیز همواره شوراى نگهبان را یكى از عوامل اصلى عدم موفقیت خود در صدمه به اسلامیت و جمهوریت این نظام دیده و به آن حملاتى ناجوانمردانه داشته‫اند. در واقع با تشكیل شوراى نگهبان، حملات دشمنان نیز به آن آغاز شد. ازاین‫روست كه امام راحل عظیم الشان ملت ایران و مقام معظم رهبرى كه تداوم دهنده‫ى راه امام بوده و هستند همواره از شوراى نگهبان حمایت كرده و دفاع از آن‫را ازجمله وظایف رهبرى نظام اسلامى مى‫دانند.

یكى از حملاتى كه به شوراى نگهبان صورت‫گرفته و مى‫گیرد آن است كه نظارت شوراى نگهبان بر قوانین و جلوگیرى از تصویب قوانین غیر اسلامى را عامل عقب ماندگى كشور و تصویب قوانین غرب‫گرا و وارداتى از خارج را نشان ترقى مى‫دانستند. این گروه‫ها مدعى بودند كه اگر ایران با قوانین كاملا غربى اداره شود ترقى مى‫كند و اگر قرار باشد شوراى نگهبان جلوى قوانین خارجى را بگیرد كشور از ترقى باز مى‫ماند. از همین رو بود كه امام به شوراى نگهبان دستور دادند كه به سخن این افراد «به‫اصطلاح مترقى» گوش ندهید: «شما باید ناظر بر قوانین مجلس باشید، و باید بدانید كه به‫وهیچ‫وجه ملاحظه نكنید. باید قوانین را بررسى نمایید كه صد در صد اسلامى باشد. به‫وهیچ‫وجه گوش به حرف عده‫اى كه مى‫خواهند یك دسته كوچك مردم ما خوششان بیاید و به‫اصطلاح مترقى هستند، ندهید، قاطعانه با این‫گونه افكار مبارزه كنید. خدا را در نظر بگیرید. اصولا آنچه كه باید در نظر گرفته شود خداست، نه مردم، اگر صد میلیون آدم، اگر تمام مردم دنیا یك طرف بودند و شما دیدید كه همه آن‫ها حرفى مى‫زنند كه بر خلاف حكم قرآن است بایستید و حرف خدا را بزنید، ولو این‫كه تمام بر شما بشورند. انبیا هم همین طور عمل مى‫كردند؛ مثلا موسى در مقابل فرعون مگر غیر از این عمل كرد؟ مگر موافقى داشت. بحمدالله مجلس ما مجلسى است اسلامى و قوانین خلاف اسلام تصویب نخواهد شد؛ ولى شما وظیفه دارید ناظر باشید. خلاصه گوش به حرف طبقه مرفه مترقى ندهید. خدا انشاءالله با ماست. اگر عملمان براى خدا باشد، خدا ما را موفق مى‫كند...» (صحیفه امام ج ۱۳ ص ۵۳)

یكى از شیوه‫هاى دشمن براى مقابله با شوراى نگهبان حمله و اهانت به این شورا و منتسب كردن آن‫ها به استبداد و دیكتاتورى بوده است. در برابر همین حملات و اهانت‫ها بود كه امام راحل از شوراى نگهبان حمایت كردند و متذكر شدند كه حمله به شوراى نگهبان به‫خاطر حمایت از اسلام است و توهین‫ها در واقع به‫خاطر آن است كه شوراى نگهبان در برابر مقاصد غرب و ابرقدرت‫ها ایستاده است: «از تحمل زحمات و رنج‫هاى شما تشكر مى‫كنم. شما توقع نداشته باشید كه مورداهانت واقع نشوید. همه مى‫دانید تا كسى كارى انجام ندهد كسى به او توهین نمى‫كند. توهین براى كسانى است كه مى‫خواهند زنده باشند. هیچ‫كدام از ما نباید انتظار تعریف را داشته باشیم. باید به حكم خدا عمل كنیم و به این هم كارى نداشته باشیم كه چه كسى ازاین كارى كه براى خدا مى‫كنیم خوشش مى‫آید و یا چه كسى بدش مى‫آید. من در تمام مواقعى كه مقتضى بوده است، مجلس و شوراى نگهبان را تأیید كرده ام. ما باید دست دردست یكدیگر بگذاریم تا یك كشور اسلامى درست كنیم. امروز تبلیغات علیه من و شما نیست، تبلیغات علیه اسلام است. اگر ما با اسلام كارى نداشتیم كسى با ما بد نبود. امروز آمریكا و شوروى را كه آن‫قدر در دنیا فساد مى‫كنندكسى محكوم نمى‫كند، ولى تمام محكومیت‫ها مال ماست. در دنیا تنها ایران است كه موردسؤال است؛ ولى اگر ما وحدت خودمان را حفظ كنیم و همصدا و همجهت باشیم از هیچ چیز نباید بترسیم. مهم این است كه با هم خوب باشید و تصمیم داشته باشیم كه مستقل...» (صحیفه امام، ج ۱۷، ص‫۴۴۱)

حمایت امام راحل از شوراى نگهبان به‫حدى بود كه وظیفه شورا را وظیفه‫اى مقدس مى‫دانستند و بر آن تأكیدكردند: «شوراى نگهبان، موردتأیید اینجانب مى‫باشند شوراى محترم نگهبان، كه حافظ احكام مقدس اسلام و قانون اساسى هستند، موردتأیید اینجانب مى‫باشند. و وظیفه آنان بسیار مقدس و مهم است. و باید با قاطعیت به وظایف خود عمل نمایند. البته توجه به اهمیت حفظ نظام جمهورى دارند كه با آن هیچ حكم و امرى مزاحمت نمى‫كند و براى حفظ آن از هیچ كوششى نباید مضایقه كرد ومعلوم است آقایان با تعهدى كه دارند تحت تأثیر هیچ جوى واقع نمى‫شوند. ان شاءالله موید باشند.» (صحیفه امام، ج‫۱۹، ص‫۱۵۵)

* شوراى نگهبان مانع ورود ناخالصى به اركان نظام‫
یكى از تعابیر حكیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامى در مورد شوراى نگهبان این است كه ایشان شوراى نگهبان را «مانع ورود ناخالص به اركان نظام» معرفى مى‫نمایند. در واقع هم مشخص‫كننده كاركرد اصلى این شورا و هم تعیین‫كننده علت اصلى دشمنى‫ها با این نهاد مقدس است. ایشان در باب شوراى نگهبان خاطرنشان مى‫سازند: «این نهاد (شوراى نگهبان) براساس قانون، موظف است از ورود ناخالصى‫ها به اركان نظام، جلوگیرى كند و اگر شوراى نگهبان این وظیفه را برعهده نداشت، یقینا نظام دچار مشكلات فراوان مى‫شد، البته ممكن است در این روند اشتباهى هم رخ دهد، اما نباید با تبلیغات سیاسى، كلیت این نهاد عظیم و وظیفه قانونى آن‫را در تعیین صلاحیت‫ها زیر سؤال برد. چنان‫چه در قانون اساسى، این مسؤولیت بر عهده شوراى نگهبان گذاشته نمى‫شد، معلوم نبود با برداشت‫هاى مختلف از قانون اساسى، چه مشكلات بزرگى براى كشور و جامعه پیش مى‫آمد..... یك دسته دیگر به‫دلیل مخالفت با نظر شوراى نگهبان در مورد صلاحیت افراد در مرحله مختلف انتخابات با این نهاد مخالفند، همچنانكه هر محكومى نسبت به حكم قاضى در مورد خود، مخالف است؛ این دسته نیز با استفاده از روش‫هاى گوناگون تبلیغاتى - سیاسى و گاهى با اهانت، شوراى نگهبان را زیر سؤال مى‫برند كه البته اگر این اقدامات با اهانت، همراه شود، مسؤولان مختلف نظام و قواى سه‫گانه، موظف به جلوگیرى از آن هستند.» (بیانات مقام معظم رهبرى در دیدار با اعضاى شوراى نگهبان‫۷۹/۴/۲۸)

چنان‫كه مشخص شد حملات به شوراى نگهبان گاه از سوى دشمنانى است كه با اسلامیت نظام مخالفت دارند. این افراد شوراى نگهبان را مانع ورود ناخالصى قانونى به اركان نظام جمهورى اسلامى مى‫بینند و سعى دارند كه این نهاد را تضعیف كنند تا از این طریق راه ورود احكام و قوانین غیر اسلامى در كشور باز شود. در واقع دشمنى این افراد با نظام اسلامى و قوانین اسلامى است. اما دشمنى‫ها با شوراى نگهبان گاه دلیل دیگرى نیز دارد و از سوى كسانى است كه به هر دلیل مورد تأیید شوراى نگهبان براى ورود به انتخابات‫ها قرار نگرفته‫اند. وظیفه‫ى نظارتى شوراى نگهبان بر انتخابات‫ها و بررسى صلاحیت افراد در انتخابات‫هاى مختلف خود زمینه‫اى براى دشمنى برخى افراد با شوراى نگهبان شده است. چنین افرادى نیز گاه دست به تبلیغات سازمان‫یافته علیه شوراى نگهبان مى‫زنند. در حالى كه شوراى نگهبان در انجام وظیفه قانونى و شرعى خود اقدام به بررسى صلاحیت‫ها مى‫كند و در صورتى كه رعایت عدالت و تقوا را در این بررسى كرده باشد (كه شورا در طول سال‫ها نشان داده است كه چنین مى‫كند) حتى در صورت خطا نیز نباید مورد هجمه و دشمنى قرار گیرد. چنان‫كه رهبرى معظم انقلاب خاطرنشان كرده‫اند: «شوراى نگهبان، عماد ملت و دین و مایه اطمینان و سكینه قلب مؤمنین است و در حقیقت نبض نظام اسلامى به شمار مى‫رود. وقتى شوراى نگهبان مثل همه دوره‫هاى گذشته آن، قوى و قاطع و دقیق باشد، موجب آرامش كسانى مى‫شود كه دلشان براى اسلام مى‫تپد و آرزویشان تحقق اهداف اسلامى و شریعت حقه نبویه است.» (بیانات در مراسم بیعت اعضاى شوراى نگهبان، ۲۱ خرداد ۱۳۶۸)

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما