آمارهای وزارت اقتصاد نشان داد

افزایش ۳ درصدی شکاف طبقاتی در سال ۹۷

تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۱
کد مطلب : ۳۹۲۱۶۲
وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد:‌ ضریب جینی در سال ۹۷ با رشد ۳.۱ درصدی نسبت به سال قبل خود مواجه بود و این روند افزایشی امسال نیز ادامه خواهد یافت.
۰
plusresetminus
افزایش ۳ درصدی شکاف طبقاتی در سال ۹۷
به گزارش بلاغ، وزارت امور اقتصادی و دارایی در بسته رونق تولید برای سال ۹۸ به عوامل متعدد و مشکلات پیش روی رونق تولید و رشد اقتصادی‌اشاره کرده است. در بخش کاهش رفاه مردم و افزایش نابرابری آمده است: عوامل اقتصاد کلان مانند رشد اقتصادی تورم و بیکاری در حوزه نظر و حسب مطالعات تجربی می‌توانند باعث افزایش نابرابری در جامعه باشند به طور مشخص افزایش بیکاری و تورم به عنوان عواملی برای تشدید نابرابری معرفی می‌شوند.
در عین حال علاوه‌بر متغیرهای کلان اقتصادی خصوصیات فردی و اجتماعی خانوارها نیز می‌تواند بر نابرابری موثر باشد. بررسی روند ضریب جینی به عنوان مهم‌ترین شاخص نابرابری بیانگر آن است که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ این شاخص افزایش یافت سپس در سال ۱۳۹۴ با کاهش مواجه شده و در سال ۹۵ افزایش یافته است.
این ضریب در سال ۹۶ نسبت به سال قبل با اندکی بهبود مواجه شده است به گونه‌ای که از 0.4045 در سال ۹۵ به 0.4008 در سال ۹۶ رسیده است. براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته و ضریب جینی در سال ۹۷ نسبت به سال قبل با 3.1 درصد رشد معادل 0.4131 خواهد شد و این روند افزایشی در سال ۹۸ نیز ادامه خواهد یافت.
گفتنی است، «ضریب جینی» شاخصی اقتصادی برای محاسبه توزیع ثروت در میان مردم به شمار می‌رود؛ بالا بودن این ضریب در یک کشور معمولاً به عنوان شاخصی از بالا بودن اختلاف طبقاتی و نابرابری درآمدی در این کشور در نظر گرفته می‌شود، هرچقدر این شاخص به عدد یک نزدیک‌تر باشد، نشان دهنده بیشتر بودن نابرابری می‌باشد.
همچنین براساس آمارهای مرکز آمار، شاخص ضریب جینی در سال 1395 معادل 0.39 بوده و تا پایان سال 96 به 0.3981 افزایش یافته بود. متاسفانه در طول پنج سال قبل از آن هم، این شاخص به طور مداوم بدتر شده، چنانچه آمارهای مرکز آمار نشان می‌دهد از سال 92 تا 95، ضریب جینی به ترتیب 0.365، 0.378، 0.385 و 0.390 بوده است!
لازم به ذکر است در سال 1390 و 91 هم که سال‌های قبل از روی کار آمدن دولت کنونی محسوب می‌شود، ضریب جینی کمتر از میزان کنونی بوده و بر همین اساس می‌توان گفت: در سال 1397 بدترین شکاف طبقاتی در دهه 1390 به ثبت رسیده است.
متاسفانه در طول شش سالی که از دولت روحانی گذشته و شکاف طبقاتی سال به سال افزایش یافته، شاهد هیچ‌گونه موضع‌گیری از سوی رئیس‌جمهور و یا دولتمردان در این زمینه نبوده‌ایم. افزایش شکاف طبقاتی در این دوره در شرایطی رخ داده که در دولت قبلی (سال 1384 تا 1391) شاهد پایین آمدن ضریب جینی از 0.424 به 0.365 رسیده بودیم که در نوع خود کاهش محسوس و چشمگیری محسوب می‌شود.
منبع : فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما