تاریخ انتشارجمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۴
کد مطلب : ۳۸۸۲۹۰
ملت ایران فاتح جنگ اراده‌ها در خرمشهرهای پیش رو

فتح خرمشهر؛ تجلی خودباوری و حماسه‌ای پر افتخار در تاریخ ایران

مقاومت مردم خرمشهر، حماسه ای از یاد نرفتنی است؛ چرا که مردم این شهر در حالی به مبارزه با دشمن پرداختند که از پیش برای این تهاجم و تجاوز آمادگی نداشتند. سوم خرداد و فتح خرمشهر، آیینه گویایی از تاریخ و جغرافیای دفاع مقدس و جهاد آگاهانه و شجاعت مظلومانه ملت ایران است.
۰
plusresetminus
فتح خرمشهر؛ تجلی خودباوری و حماسه‌ای پر افتخار در تاریخ ایران
به گزارش بلاغ، روز سوم خرداد 1361 یکی از بارزترین جلوه‌های نصرالهی و یکی از مهمترین و زیباترین روزهای انقلاب اسلامی ایران می‌باشد. در این روز شهر مقاوم خیز خرمشهر که پس از 35 روز پایداری و مقاومت در 4 آبان 1359 به اشغال دشمن در آمده بود، پس از 578 روز (19 ماه) ، بار دیگر توسط رزمندگان اسلام فتح شد و پرچم اسلام بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز در آمد.

آزادسازی خرمشهر در روز سوم خرداد سال 1361 بعنوان مهم‌ترین هدف عملیات بیت‌المقدس در دوره جنگ ایران و عراق توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران (به فرماندهی علی صیاد شیرازی) و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (به فرماندهی محسن رضایی) انجام گرفت.

در پی آغاز عملیات بیت‌المقدس در نیمه شب دهم اردیبهشت سال ۱۳۶۱ چند هدف عمده استراتژیک و تاکتیتکی از جانب نیروهای ایرانی دنبال می‌شد این اهداف عبارت بودند از:
• بیرون راندن نیروهای متجاوز به پشت مرزهای بین‌المللی
• نشان دادن برتری قدرت سیاسی‌-نظامی و اجتماعی جمهوری اسلامی به عراق و حامیان او در منطقه
• انهدام نیروهای متجاوز در منطقه بین غرب کارون تا خط مرزی
• آزادسازی خرمشهر از اشغال متجاوزین

آزاد سازی خرمشهر در حقیقت از اهداف مرحله چهارم عملیات بیت‌المقدس بود. در ساعت 22:30 شامگاه شنبه، 1خردادماه 1361 ،مرحله چهارم این عملیات با اعلام رمز یامحمدبن‌عبدالله‌، از بی‌سیم فرماندهی قرارگاه مرکزی کربلا به واحدهای عمل‌کننده، با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز شد. در پایان این نبرد علاوه بر پایان بخشیدن به ۱۹ ماه اشغال بخشی از حساس‌ترین مناطق خوزستان و آزادسازی خرمشهر، ضربه‌ای سنگین به توان رزمی و روحیه نیروهای عراقی وارد آمد.

در جریان آزادسازی خرمشهر حدود ۱۶ هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین ۱۹ هزار نفر نیروی عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند. ایران در جریان عملیات ۲۶ روزه بیت‌المقدس که به آزادی خرمشهر انجامید ۶٬۰۰۰ کشته (۴٬۴۶۰ کشته سپاه و ۱٬۰۸۶ کشته ارتش) و ۲۴ هزار مجروح داد.

نتایج نظامی به دست آمده از عملیات بیت‌المقدس:

ـ آزاد سازی 5400 کیلومتر مربع از خاک کشور اسلامی از جمله خرمشهر و تأمین 180 کیلومتر خط مرزی

ـ 19 هزار اسیر و 16 هزار کشته از دشمن

ـ انهدام 60 فروند هواپیما ، 3 فروند هلی‌کوپتر، 418 دستگاه تانک و نفربر، 30 قبضه توپ، 49 دستگاه خودرو.

ـ غنایم به دست آمده : یک فروند هلی‌کوپتر، 105 دستگاه تانک و نفربر و 56 دستگاه خودرو.

پس از فتح خرمشهر

پس از آزادسازی خرمشهر رزمندگان ایرانی در اولین اقدام خود در مسجد جامع خرمشهر نماز اقامه کردند. خبر پیروزی آزادسازی خرمشهر به سرعت پخش شد و همه ملت مسلمان ایران را غرق شادی و سرور کرد و مردم ایران با حضور در مساجد نماز شکر به جای آورده و ندای ا... اکبر سردادند.

امام خمینی(ره) به مناسبت آزادی خرمشهر پیامی خطاب به ملت ایران صادر کرد. در اولین بخش این بیانیه آمده است :«با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به اینجانب شده است، سپاس بی‌حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود.»

در واقع فتح خرمشهر، دفاع مقدس را وارد مرحله نوینی کرد و برای اولین بار از شروع جنگ تحمیلی ایران در موضع قدرت قرار گرفت. این فتح مبین انعكاس جهانی داشت و از نظر سیاسی عراق با از دست دادن خرمشهر تكیه‌گاهش را برای مذاكره از دست داد. جنگ ایران و عراق به طور کلی به دو مقطع تقسیم می‌شود، مقطع اول مربوط به آغاز جنگ تا آزاد سازی خرمشهر است که استراتژی ایران نظامی و با هدف بیرون راندن عراق از خاک کشور بود و مقطع بعدی مربوط به پس از آزاد سازی خرمشهر است که استراتژی ایران دوگانه بود.

آن طور که صیاد شیرازی نقل می‌کند، استراتژی پس از آزادی خرمشهر استراتژی سیاسی شد و شامل انجام یک عملیات نظامی برای تحقق صلح و با استفاده از عملیات نظامی برای آنکه بتوان از طریق دیپلماسی جنگ را تمام کرد. به عبارت دیگر تصمیم بر آن بود تا عملیات نظامی به عنوان ابزاری در خدمت دیپلماسی قرار گیرد. این استراتژی سیاسی بود ولی هدف عملیات و جنگ نبود بلکه هدف حمایت از سیاست خارجی بود.

مقاومت عظیم مردمی، نقشه‌های دشمنان را در خرمشهر تغییر داد

فرمانده هشت سال دفاع مقدس گفت: مقاومت عظیم مردمی، نقشه‌های دشمنان را در خرمشهر تغییر داد.

سردار کمیل کهنسال در صبحگاه قرآنی نیروهای مسلح که در حسینیه عاشقان کربلای ساری برگزار شد، با گرامی‌داشت سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: همه ابعاد و جوانب این واقعه بزرگ تاریخی باید بهتر شناخته شود؛ زیرا آزادسازی خرمشهر دارای لایه‌های بسیار عمیق و کتاب قطوری است.

وی با بیان اینکه حماسه آزادی خرمشهر را نمی‌توان از حماسه مقاومت در خرمشهر تفکیک کرد، گفت: آزادسازی خرمشهر دارای قلمرو بسیاری است و بدون قلمرو اجتماعی، سیاسی، نظامی و غیره نمی‌توان آن را بررسی کرد.

کهنسال یکی از مهمترین قلمرو حماسه خرمشهر را عقلانیت مدیریت در صحنه‌های جنگ دانست و افزود: بدون تحلیل واقع‌بینانه از دفاع مقدس و جنگ نمی‌توانیم از عظمت آزادی خرمشهر درک درستی داشته باشیم.

وی با اشاره به مقاومت ۳۳ روزه مردم و رزمندگان در خرمشهر ابراز داشت: مقاومت عظیم مردمی، نقشه‌های دشمنان را در خرمشهر تغییر داد.

کهنسال با بیان اینکه شهدا در حضرت امام خمینی (ره) ذوب شده بودند و حرف و سیرو سلوکشان و راهشان، راه امام بوده است، گفت: شهید طوسی، بصیر و شهدای جبهه مقاومت در راه امام (ره) حرکت می‌کردند.

فرمانده دوران دفاع مقدس با طرح این سوال که چرا به کشور ایران حمله و تهاجم شده و جنگ بر آن تحمیل شده است، افزود: ماهیت دینی انقلاب اسلامی با منافع زرمندان و زورمندان منافات دارد و بندگی خدا سر سازگاری با منافع طاغوت ندارد.

وی با اشاره به اهداف صدام و دشمنان انقلاب اسلامی عنوان کرد: سقوط جمهوری اسلامی ایران یکی از اهداف اصلی دشمنان و حامیان صدام بوده است و مأمور بوده‌اند از طرف آمریکا، ژاندارم منطقه تبدیل شوند.

کهنسال با اظهار اینکه قبل از انقلاب اسلامی، مستشاران نظامی را آمریکایی‌ها تشکیل می‌دادند، متذکر شد: نیروهای ارتشی در آن دوره تحت مدیریت نیروهای آمریکایی باید عمل می‌کردند و پس از انقلاب اسلامی، مدیریت به دست نیروهای ایرانی درآمد.

فرمانده هشت سال دفاع مقدس با اظهار اینکه مردم برای تأمین مواد غذایی با مشکل مواجه بودند، تصریح کرد: دشمنان انتظار نداشتند جمهوری اسلامی پا بگیرد و در جنگ و دفاع مقدس، ابهت ابرقدرت‌ها شکسته شده است.

*عزم راسخ در برابر دشمن

دفاع مقدس ملت ایران به ویژه حماسه بزرگ و شگفت انگیز آزادسازی خرمشهر از لوث وجود پلید و خبیث دشمن اشغالگر نشان داد در نبردهای عظیم و پر چالش مانند جنگ تحمیلی، اگر در برابر جبهه دشمن غفلت کنیم باید مهیای پذیرش تسلط دشمن بر سرزمین خود و تسلیم شدن در برابر خواسته‌های آن باشیم و در مقابل اگر با به صحنه آوردن سلاح اراده و عزم راسخ برابر دشمن صف آرایی و به اردوگاه آن حمله کنیم، بی‌تردید پیروزی از آن جبهه حق خواهد بود.

در شرایطی که دشمن علیه ایران اسلامی آرایش جنگی گرفته و با تهاجم در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نیز نفوذ اطلاعاتی درصدد تحمیل اراده ابلیسی خود برآمده است، آحاد ملت و مسئولین بایستی با برافراشتن پرچم وحدت و مقاومت، مهندسی آرایش جنگی مقتدر و متناسب علیه دشمن، احساس مسئولیت ملی و تاریخی را در دستور کار جدی قرار داده و با اقتدا به فرامین رهگشای رهبر معظم انقلاب اسلامی و به کارگیری اراده راسخ و عزم والا در پیچ تاریخی بزرگ امروز ، خود را فاتح جنگ اراده‌ها در خرمشهر های پیش رو قرار داده و موانع و سدهای فراروی پیش روندگی انقلاب و پیشرفت کشور عزیزمان را مرتفع سازند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

درسی که از دفاع مقدس نمی‌آموزند!
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
گشتیم نبود؛ نگرد نیست!
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
گفت‌گویی زیبا بین زن بی حجاب و زن چادری
يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸