تاریخ انتشاردوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
کد مطلب : ۳۸۶۸۶۳
مقامات امنیتی سریلانکا از بازداشت یک مبلغ وهابی تحصیلکرده در عربستان خبرداده و اعلام کردند وی با مغز متفکر حملات تروریستی دو هفته پیش این کشور، مرتبط بوده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، با گذشت زمان و وقوع حوادث تروریستی جدید، نقش سعودی‌ها و وهابی‌ها در پشتیبانی از تروریسم بین‌المللی آشکار‌تر می‌شود؛ به گزارش فارس، مقام‌های امنیتی سریلانکا اعلام کردند، یک مبلغ وهابی تحصیل‌کرده عربستان به نام «محمد البار» توسط نیروهای امنیتی باز داشت شده و این فرد با «زهران هاشم» مغز متفکر حملات تروریستی دو هفته پیش سریلانکا مرتبط بوده است. خبرگزاری «رویترز» نیز با انتشار این خبر، توضیح داده که این اتفاق نقش داشتن وهابیت در انفجارهای خونین فوق را پر رنگ می‌کند.

بنابر اعلام دولت سریلانکا، مظنون بازداشت‌شده، بنیانگذار مرکز موسوم به «ارشاد اسلامی» در شهر «کاتانکودی» بوده است. در بیانیه روز جمعه پلیس سریلانکا درباره این فرد می‌خوانیم: «اطلاعات افشا شده نشان می‌دهد مظنون بازداشت‌ شده با زهران رابطه نزدیکی داشته و با او مبادلات مالی انجام می‌داده است.»

به اعتقاد کارشناسان، اکثر قریب به اتفاق حملات تروریستی دو دهه اخیر در کشورهای جهان، با حمایت‌های مالی و تسلیحاتی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی صورت گرفته است. در این میان، سعودی‌ها علاوه‌بر حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها، به آنها آموزه‌های وهابی هم آموزش می‌داده‌اند و البته همه اینها تحت نام اسلام، صورت می‌گرفته است.

دو هفته پیش و همزمان با عید پاک مسیحیان، چهار کلیسا، سه هتل مجلل و یک باغ وحش هدف انفجار بمب قرار گرفته است و بر اثر این انفجارها، بیش از 250 نفر جان خود را از دست داده‌اند. گروه تروریستی داعش مسئولیت این عملیات تروریستی را به عهده گرفته است. حالا و پس از گذشت دو هفته از آن ماجرای مرگبار، پلیس سریلانکا اعلام کرد که محمد البار(فرد بازداشت  شده) در برنامه‌های آموزشی بمب‌گذاران انتحاری انفجارهای مذکور«مشارکت» داشته است.

پلیس سریلانکا از بیان جزئیات بیشتر در این مورد خودداری کرد
در همین رابطه، دو نفر از مسلمان‌های شهر «کاتانکودی» به رویترز گفته‌اند، زهران هاشم که به عنوان عامل اصلی حملات تروریستی عید پاک معرفی شده، طی سه سال اخیر در مرکز ارشاد اسلامی درس می‌خوانده و تحت تأثیر تفکرات سلفی- وهابی بوده است.
یکی از این افراد به رویترز گفته که هاشم همواره مجله‌ها و ادبیات سعودی را مطالعه می‌کرده است. یکی از نشانه‌های اثرگذاری تفکرات وهابی بر هاشم، این بوده که او دعا کردن و استمداد از خداوند توسط افراد را مورد انتقاد قرار می‌داده و این کار را مخالف آموزه‌های اسلام می‌دانسته است.
رویترز در مورد ریشه‌های نفوذ وهابیت و سعودی‌ها در سریلانکا، توضیح داد که محمد الیار مرکز ارشاد اسلامی را در سال ۱۹۹۰ و پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه اسلامی «محمد بن سعود» در ریاض، راه‌اندازی کرده است. یکی از ساکنان شهر کاتانکودی راه‌اندازی این مرکز را نقطه عطفی در گسترش سلفی‌گری در این شهر دانسته است. به نوشته رویترز، بخشی از بودجه این مرکز را عربستان سعودی و کویت تأمین می‌کرده‌اند. دولت عربستان سعودی از پاسخ دادن به سؤال رویترز درباره این گزارش خودداری کرده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما