گزارش بلاغ از بازار گرانی‌ها در آستانه ماه مبارک رمضان؛

سرگردانی کشتی بی‌ناخدای تنظیم بازار در دریای متلاطم قیمت‌ها

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۲
کد مطلب : ۳۸۵۵۲۹
مقایسه افزایش قیمت‌ها در ماه مبارک امسال نسبت به سال گذشته چشم گیر است و گویی سکان کشتی ستاد تنظیم بازار در این دریای متلاطم بازار، بی ناخدا در حال حرکت است و به جای آن‌که در مسیر مشخص و کنترل شده خود طی مسیر کند، این تلاطم دریا است که آن را به هر طرف که بخواهد، می‌راند و در این دریای بیکران، سرگردان مانده است.
۰
plusresetminus
سرگردانی کشتی بی‌ناخدای تنظیم بازار در دریای متلاطم قیمت‌ها
به گزارش بلاغ، هر ساله با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان افزایش قیمت اقلام پر مصرف مانند گوشت قرمز و مرغ، برنج، خرما، حبوبات، زولبیا و بامیه، قند و شکر و سایر کالاهای مایحتاج خانوارهای ایرانی در این ماه به یکی از دغدغه‌های مالی خانواده‌ها تبدیل می‌شود.

گویی افزایش قیمت این اقلام، به یک سنت و قانون حتمی و محتمل تبدیل شده است و مسئولان این موضوع را پذیرفته‌اند و آن را امری طبیعی در بازار این ایام تصور کرده‌اند و واکنشی در قبال این نابسامانی‌ها از خود نشان نمی‌دهند.

البته هرساله ضعف در نظارت و عدم پیگیری دستگاه‌های مسئول برای چند و چون این نوع گرانی‌ها شرایطی را برای ورود فرصت‌طلبان در این ایام فراهم می‌کند.

گرانی طی یکی-دو سال اخیر تمام رکوردهای قبلی خود را در قیمت‌های اقلام اساسی که تاثیر مستقیمی بر قدرت خرید و کوچک شدن سفره مردم دارد، شکسته است و نوبت به نوبت به سراغ یکایک اقلام موجود در بازار رفته است و داد همه را در آورده است چه برسد خانواده‌های کم درآمد و آسیب پذیر.

نمی‌دانیم شاید دیگر انتشار افزایش قیمت یا گرانی فلان کالای بازار برای مردم هم، جذابیتی یا بهتر بگوییم اهمیتی نداشته باشد و برای آن‌ها نیز همچون مسئولان به یک امر مرسوم و عادی مبدل شده است؛ اما واقعا این گرانی‌ها، طبیعی لست و باید عادی جلوه داده شود؟

نابسامانی‌ در قیمت‌ها و ضعف مبرم دستگاه‌های نظارتی که همیشه نه یک قدم بلکه چندین قدم از بازار و دلالان، عقب‌ترند موجب شده است تا هر هفته جایی از بازار بلنگد و شاهد تغییر قیمت روی اتیکت‌های واحدهای صنفی باشیم و این بی‌ثباتی بی ترمز و با سرعت در حال پیشرفت است.

خرما داغ‌ترین سوژه رمضان امسال/ هر کیلو خرما 40 هزار تومان!
به سراغ بازار که می‌روی شاید داغ‌ترین خبر این روزها، مربوط به خرمایی باشد که همواره از دیرباز تاکنون، جزو اقلام لاینفک سفره‌های افطاری در ماه مبارک رمضان بوده است.

قیمت هر کیلوگرم خرمای مضافتی درجه یک در آستانه ماه مبارک رمضان به حدود هر کیلوگرم 40 هزار تومان رسیده است، هر چند که قیمت این محصول بسته به منطقه فروش، کیفیت و انصاف فروشندگان کمتر از این قیمت نیز به فروش می‌رسد. 

یکی از فعالان بازار خواروبار در این باره می‌گوید: قیمت کدام کالا، گران نشده که گرانی خرما، تعجب برانگیز شده باشد.

وی افزود: علیرغم اینکه خبر از تخصیص سهمیه قند، شکر و برنج دولتی به صنوف داده‌اند، اما تاکنون این امر در یک روز مانده به ماه رمضان محقق نشده است و قیمت‌های بازار آزاد این محصولات تفاوت فاحشی با قیمت‌های دولتی دارند.

این فعال صنفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو قند در بازار آزاد 10 هزار تومان، شکر 8 الی 9 هزار تومان و هر کیسه 10 کیلویی برنج 74 هزار تومان است.

البته وی از تخصیص سهمیه شکر به زنبورداران و قنادان انتقاد کرد و افزود: علیرغم تخصیص بخش قابل توجهی از سهمیه استانی به زنبورداران و قنادان، اما در نهایت کاهشی در قیمت محصول تولیدی آنان نمی‌بینیم و سوال اینجا است که با وجود اینکه الآن در فصل بهار هستیم چرا باید سهمیه زنبورداران کاهش یا قطع نشود و به صنوف که آن را مستقیم به دست مردم می‌رسانند، افزوده شود.

گرانی 20 درصدی زولبیا و بامیه

سیدابرهیم حسینی رئیس اتحادیه قنادان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص قیمت زولبیا و بامیه در رمضان امسال، اظهار کرد: قیمت پیشنهادی ما به کمیسیون نظارت استان، قیمت 22 هزار تومان برای زولبیا و بامیه ریز ممتاز، 18 هزار تومانی برای درجه یک و 14 هزار تومان برای درجه دو بوده است.

وی افزود: البته قیمت‌ها در مقایسه با سال گذشته، 20 درصد افزایش داشته است که به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه بوده است و افزایش دستمزدی لحاظ نشده است.

رئیس اتحادیه قنادان مازندران تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت خرما طی ماه رمضان امسال، تصمیم گرفتیم برای اینکه سفره مردم، خالی نماند، دستمزدی از بابت پخت نگیریم و سهمی هر چند کوچک در حمایت از وضعیت فعلی معیشت مردم داشته باشیم.

حسینی با بیان اینکه 300 کارگاه قنادی و 1200 واحد فروشندگی قنادی در مازندران مشغول فعالیت هستند، بیان کرد: پیش بینی می‌کنیم روزانه 50 هزار کیلو زولبیا و بامیه در کارگاه‌های مازندران پخت و به بازار عرضه شود.

ثبات قیمت مرغ در کانال 11 هزار تومانی
کامران هاشمی رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و تخم مرغ مرکز مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما از ثبات بازار مرغ در آستانه ماه رمضان خبر داد و گفت: قیمت حال حاضر فروش هر کیلو مرغ در بازار به 11 هزار تومان رسیده است.

وی افزود: خوشبختانه هیچ مشکلی در خصوص تامین مرغ مورد نیاز مردم طی این ماه، وجود ندارد.

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و تخم مرغ مرکز مازندران، قیمت هر شانه تخم مرغ را 14 هزار تومان اعلام کرد و گفت: در خصوص تامین این کالا نیز مشکلی در استان وجود ندارد.

هر کیلو گوشت 100 هزار تومان!
سیدکاظم سیداصغری‌نژاد رئیس اتحادیه قصابان مرکز مازندران نیز در این باره اظهار کرد: با قطع توزیع گوشت تنظیم بازاری، دوباره قیمت‌ها در بازار، رو به بالا در حرکت است که امیدواریم با ورود گوشت تنظیم بازاری به بازار، شاهد تعدیل قیمت‌ها باشیم.

وی افزود: طی روزهای اخیر، تقاضا برای خرید این کالا در بازار افزایش پیدا کرده است و بر این اساس، کمبود گوشت قرمز و دام زنده در بازار استان احساس می‌شود که با ورود گوشت‌های تنظیم بازار، پیش بینی می‌شود بازار به ثبات خود برگردد.

به گفته رئیس اتحادیه قصابان مرکز مازندران قیمت هر کیلو گوشت بره در بازار استان بین 100 تا 105 هزار تومان، میش 85 الی 90 هزار تومان، گاوی 85 الی 90 هزار تومان و گوساله 95 الی 100 هزار تومان است.

آخرین قیمت میوه‌های پرمصرف
امیرحسین فخرآوران رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران نیز وضعیت حال حاضر قیمت میوه و تره‌بار در میادین استان را متعادل‌تر از ماه‌های قبل توصیف کرد و بیان کرد: کمبودی در تأمین میوه‌های پرمصرف این ماه در استان وجود ندارد.

وی افزود: قیمت حال حاضر هر کیلو  گوجه در میادین استان 5000 تومان، کاهو 3000 تومان، کلم 4500 تومان، خیار محلی 6000 تومان، پیاز سفید 7000 تومان و سیب زمینی 5500 تومان است.

رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مرکز مازندران متذکر شد: واحدهای خرده فروشی مکلفند این اقلام را با احتساب سود قانونی 20 تا 30 درصدی به آن‌ها عرضه کنند و بیشتر از این میزان، گرانفروشی محسوب شده و با آن‌ها برخورد خواهد شد.

دستگاه‌های نظارتی دست به‌کار شدند
محمد محمدپور عمران رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز از آغاز طرح نظارت بر بازار و تامین و توزیع کالاهای اساسی همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، در استان مازندران خبر داد و گفت: این طرح به جهت جلوگیری از هر گونه سوء استفاده‌های احتمالی اجرا خواهد شد.
 
 وی خاطرنشان کرد: در طرح ماه مبارک رمضان بر کالاهای پر مصرف همانند مواد لبنی، پروتئینی، برنج، روغن، قند و شکر، خرما، میوه، شیرینی‌های پر مصرف و مرسوم در این ایام نظارت خواهد شد.
 
محمدپور اعلام کرد: طرح نظارتی رمضان با استفاده حداکثری از ظرفیت بازرسان و ناظرین افتخاری این سازمان و مشارکت و همراهی دستگاه‌های ذیربط از جمله جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی، استاندارد و تعزیرات حکومتی و در قالب گشت بازرسی مشترک و هدفمند در سراسر استان برگزار خواهد شد.

آغاز طرح نظارتی ضیافت طی ماه رمضان در مازندران

مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران از آغاز طرح نظارتی گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی تحت عنوان « طرح ضیافت» که همزمان با سراسر کشور در جهت نظارت هر چه بیشتر و بهتر بر عملکرد اصناف عرضه‌کننده کالاهای ضروری و مایحتاج اساسی مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان خبر داد.

یدالله ملکی افزود: امسال طرح ویژه نظارتی ماه مبارک رمضان با بهره‌گیری از توان و ظرفیت مضاعف نیروها و استفاده از همه امکانات گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی برگزار خواهد شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران تصریح کرد: نظارت بر عرضه و فروش مواد پروتئینی، گوشت قرمز، لبنیات، قندو شکر، برنج، روغن، خرما، زولبیاوبامیه و سایر کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در این ماه پر فضیلت از جمله مهم‌ترین برنامه‌های ابلاغ شده به شعب سیار است که تاکید شده با هرگونه سوء استفاده احتمالی برخی افراد سودجو در این خصوص، در چارچوب قوانین و مقررات به شدت و باقاطعیت برخورد شود.

ملکی در خصوص عملکرد اداره متبوعش طی ماه نخست سال‌جاری گفت: در ماه ابتدایی امسال، یک‌هزار و 869 فقره پرونده تشکیل شد که متخلفین به مبلغ 34 میلیارد و 588 میلیون و 448 هزار و 413ریال جزای نقدی محکوم شدند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی مازندران با هشدار به صنوف مبنی بر رعایت موازین شرعی و قانونی در ماه مبارک رمضان، از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را به سامانه 135 تعزیرات حکومتی و یا شماره 124 در میان گذاشته تا در اسرع وقت اقدامات مقتضی صورت گیرد.

کشتی بی‌ناخدای تنظیم بازار سرگردان در دریای پرتلاطم قیمت‌ها
مقایسه افزایش قیمت‌ها در ماه مبارک امسال نسبت به سال گذشته چشم گیر است و گویی سکان کشتی ستاد تنظیم بازار در این دریای متلاطم بازار، بی ناخدا در حال حرکت است و به جای آن‌که در مسیر مشخص و کنترل شده خود طی مسیر کند، این تلاطم دریا است که آن را به هر طرف که بخواهد، می‌راند و در این دریای بیکران، سرگردان مانده است.
 
از سویی دیگر،  کاهش قدرت سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تقریبا خروج آن از دایره حمایتی و نقش آفرینی آن، که در پی برخی سیاست‌ها رخ داده است، بر این مشکلات بیشتر دامن زده است و گرانی بی هیچ مزاحمتی، با خیالی آسوده در بازار فعلی کشور، یکه‌تازی می‌کند.

گزارش از مجتبی قربانی

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما