تاریخ انتشارجمعه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۸
کد مطلب : ۳۸۵۵۱۴
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء:

خارجی‌ها سفارش ساخت نفتکش به سپاه دادند ولی داخلی‌ها نه!

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء با اشاره به اینکه ونزوئلا سفارش ساخت نفتکش به ما را داد، گفت: اما از سوی بخش داخلی سفارشی برای ساخت نفتکش یا کشتی نداشته‌ایم.
۰
plusresetminus
خارجی‌ها سفارش ساخت نفتکش به سپاه دادند ولی داخلی‌ها نه!
به گزارش بلاغ، سعید محمد با اشاره به اینکه شرایط ساخت نفتکش توسط این مجموعه امکان‌پذیر است اظهار داشت: از سوی ونزوئلا سفارش ساخت چهار نفتکش را داشتیم که یکی از آنها ساخته و تحویل داده شد و یکی دیگر نیز پیشرفت ۵۰ درصدی در ساخت داشته است اما از سوی بخش داخلی سفارشی برای ساخت نفتکش یا کشتی نداشته‌ایم که در حال انجام مذاکره برای طرح این توانمندی هستیم.

وی درباره زمان تکمیل ساخت پنج سکوی پارس جنوبی گفت: قرارگاه، ساخت ۱۰ سکوی پارس جنوبی را در دستور کار داشت که پنج سکو ساخته و نصب شدند و پنج سکوی دیگر نیز با پیشرفت ۸۰ تا ۹۰ درصدی در مرحله ساخت دارند که دو سکو مهرماه، یک سکو مردادماه، یک سکو شهریور و یک سکوی دیگر آبان ماه سال ۹۸ برای نصب راه‌اندازی می‌شوند.

محمد با اشاره به اینکه فشارهای اقتصادی دشمن در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری است، بیان کرد: هدف اصلی این فشارهای اقتصادی معیشت مردم و ایجاد آسیب در حوزه صنعت نفت است که معتقدیم این فشارها هرچند در ابتدا سختی‌هایی دارد اما در نهایت سرانجامی مبارک دارد چرا که موجب کاهش و جدایی وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی می‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با تأکید بر اینکه معادن کشور در حکم صنعت نفت دوم هستند، ادامه داد: در شرایطی که صنعت نفت با محدودیت روبرو شده است و باید از سایر جایگزین‌ها که شامل حوزه معادن، تولید، گردشگری و غیره می‌شود استفاده کنیم. البته رشد تقاضای صنعتی در جهان به حدی زیاد است که دشمن نمی‌تواند ایجاد انحصار کند. چرا که بازار وسیع و گسترده‌ای برای نفت ایران وجود دارد.

به گفته محمد، هرچه حلقه تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران تنگ‌تر شود، بی‌شک نقش‌پذیری قرارگاه به عنوان بخش داخلی بیشتر می‌شود. این در حالی است که این مجموعه توانسته از بن‌بست‌های تکنیکی عبور کند و پیچیده‌ترین پروژه‌ها را در دست اجرا داشته باشد.
وی در پاسخ به پرسشی که آیا قرارگاه خاتم برای فعالیت بخش خصوصی ایجاد محدودیت کرده است؟ گفت: ما به هیچ عنوان قصد نداریم جای بخش خصوصی را پر کنیم و در تلاشیم نقاطی که بخش خصوصی توان حضور و اجرای آن را ندارد، عهده‌دار شویم و با توجه به جای خالی سرمایه‌های خارجی می‌توانیم در کنار هم علاوه بر تأمین مالی از نقدینگی سرگردان جامعه استفاده کنیم.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اضافه کرد: بخش خصوصی می‌تواند از امکانات تسهیلاتی بانکی، معافیت‌های موجود و غیره استفاده کند در حالی که قرارگاه خاتم از این تسهیلات بی‌‌بهره است و حتی بخش‌هایی نظیر مالیات، بیمه و نهادهای مالیاتی را در برنامه پاسخگویی خود دارد در حالی که برای بخش خصوصی چنین نیست.

وی درباره تجربه مشابه حضور نیروهای نظامی در بخش اقتصادی بیان کرد: از سال ۱۷۷۵ میلادی آمریکا، نیروهای نظامی خود را وارد حوزه اقتصادی کرد و اکنون ۶۰۰ پروژه سدسازی در مالکیت نیروهای نظامی این کشور است. در ایتالیا و برخی از شرکت‌های چینی نیز، شاهد فعالیت شرکت‌های نظامی هستیم. در ایران نیز ماده ۱۴۷ قانون اساسی این اجازه را به قرارگاه داده است که در شرایط صلح می‌تواند به حوزه فعالیت‌های اقتصادی ورود کند.

محمد ادامه داد: ما بازوی اجرایی دولت هستیم و ایجاد تحریم‌های کنونی بحث جدیدی برای قرارگاه محسوب نمی‌شود و حدود ۱۰ تا ۱۲ سال است که با این مقوله دست و پنجه نرم می‌کنیم. لازم به ذکر است که با تدوین راه‌های تحریمی جدید، قرارگاه سازندگی خاتم نیز راهکارهای جدید طراحی می‌کند.
منبع : خبرگزاری فارس
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما