در بحبوحه سیل و مشکلات مربوط به آن خبری منتشر شد که بسیار هولناک و اسف بار برای حیات وحش کشور بود اما متاسفانه با توجه به داغ بودن مسئله سیل چندان دیده نشد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، ماجرای نابودی بخشی از حیات وحش ایران آنهم در مناطق حفاظت شده در دوره ریاست «عیسی کلانتری» بر سازمان محیط زیست کشور به عنوان یک چالش جدی مطرح است. کلانتری از روزی که آمد بیشتر توان و تمرکز مدیریت خود را بر روی منابع آب کشور گذاشت. اما حالا که مساله آب با توجه به بارندگی‌های سیل آسا تا حدودی حل شده است و بر اثر همین بارندگی برخی از منابع طبیعی کشور از جمله دریاچه ارومیه احیا شده‌اند، موضوع آسیب به حیات وحش کشورمان مطرح است.


 چه بلایی سر 160 راس از قوچ و میش‌های ایرانی آمده است؟/ اتلاف گونه‌های حیات وحش ایران در منطقه حفاظت‌ شده!/ سازمان محیط زیست دقیقا از چه چیزی حفاظت می کند؟

کلانتری در بدو ورود خود به حوزه محیط زیست از دوقطبی پلنگ و آب سخن گفت. دوقطبی که می توان دوقطبی حیات وحش و منابع آب نام نهاد. البته موضوع یوز ایرانی در زمان «معصومه ابتکار» رئیس سابق سازمان محیط زیست بسیار مورد تاکید قرار گرفت تا از انقراض این گونه حیات وحش ایران جلوگیری شود اما کلانتری وقتی پای در سازمان محیط زیست گذاشت بیان داشت که تلاش برای جلوگیری از انقراض یوز ایرانی چندان به جایی نرسیده است و البته مهمتر از این موضوع اولویت منابع آب کشور است. 
 
در بحبوحه سیل و مشکلات مربوط به آن خبری منتشر شد که بسیار هولناک و اسف بار برای حیات وحش کشور بود اما متاسفانه با توجه به داغ بودن مسئله سیل و خسارات آن چندان مطرح نشد. 
 
در 15 فروردین ماه سال جاری مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان محیط زیست با اشاره به پیدا شدن لاشه ۱۶۰ رأس قوچ و میش اوریال در پارک ملی گلستان گفت:«نمونه‌گیری از بافت‌ها انجام شده و دلیل تلف شدن این حیوانات در دست بررسی است.»
 
 
«مجید خرازیان مقدم»، پس از بازدید از منطقه تلف شدن قوچ و میش‌های اوریال در منطقه میرزابایلو در پارک ملی گلستان، اظهارداشت: طبق گزارش رئیس پارک ملی گلستان، در چند روز گذشته تعداد 160 راس لاشه قوچ و میش اوریال در منطقه‌ای به وسعت یک کیلومتر مربع توسط محیط بانان پارک ملی گلستان کشف شد که پس از حضور دامپزشکان در منطقه و بررسی وضعیت تلفات و لاشه‌های مشاهده شده، نمونه‌گیری‌ها انجام شد.
 
وی افزود: به رغم اینکه نمونه‌گیری از لاشه‌ها به دلیل اینکه حدود ده روز از تلف شدن آنها گذشته بود مقدور نبود اما با تلاش اکیپ اعزامی نمونه‌هایی از بافت‌ها، محتویات معده، کبد و دستگاه گوارش این حیوانات برای تشخیص دلیل مرگ از سوی گروه دامپزشکی و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان گرفته و نمونه‌ها به آزمایشگاه دامپزشکی گلستان و خراسان شمالی ارسال شد.
 
پس از این موضوع 29 فروردین ماه سال جاری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست گفت: هنوز علت تلف شدن ۱۶۰ رأس قوچ و میش در پارک ملی گلستان مشخص نشده اما احتمال مسمومیت عمدی حیات وحش محتمل است.
 
 
«حمید ظهرابی» معتقد بود هرچند مسئولان محلی دامپزشکی سرمازدگی را عامل تلف شدن قوچ و میش‎ها می‌دانند اما احتمال مسمومیت عمدی حیات وحش در پارک ملی وجود دارد.
 
همچنین معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست درباره زمان تلف شدن این گونه حیات وحش کشور بیان می کند: « گمان می‌رود زمان مرگ این قوچ و میش‌ها اواخر اسفند و اوایل فروردین اتفاق افتاده باشد چندین گروه دامپزشکی از محل بازدید و نمونه‌برداری کردند آنچه تاکنون از نمونه‌برداری‌ها مشخص شده این است که در آنجا طاعون نشخوارکنندگان کوچک عامل مرگ نبوده است.»
 
 
با این حال باید پرسید که چطور در یک منطقه حفاظت شده محیط زیستی آنهم پارک ملی گلستان حدود دو ماه پیش اتفاقی هولناک افتاده و 160 راس میش و قوچ تلف شده اند اما لاشه آنان بعد از یک ماه و نیم پیدا شده و از سوی دیگر هنوز علت مرگ آنها مشخص نیست. 
 
از زنده گیری تا مرده رها کردن گورهای ایرانی
 
زمانی موضوع بیشتر مورد توجه قرار می گیرد که این گونه در منطقه حفاظت شده باید تحت حفاظت کامل می بود اما بعد از یک ماه و نیم حفاظت کنندگان از قوچ ها و میش های اوریال از لاشه این گونه حفاظت شده رونمایی می کنند.
 
 
سال گذشته هم اتفاقی ناگوار در خصوص گورهای ایرانی افتاد و مسئولان محیط زیست برای حفاظت بیشتر از این گونه سعی در انتقال آنان به منطقه دیگر داشت که متاسفانه در یک بی مبالاتی جدی چند راس از گورهای ایرانی مردند و بقیه نیز از منطقه حفاظت شده گریختند. جالب اینجاست که امسال مشابه همین اتفاق در یک منطقه حفاظت شده افتاده است. حالا حتی محیط زیستی‌ها نمی دانند علت مرگ این گونه حیات وحش چیست چه برسد به حفاظت و عدم تلف شدن قوچ های ایرانی. 
 
منبع : شبکه اطلاع رسانی راه دانا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خود درگیری و زوال رهبری آمریکا
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
مجلس دهم در برابر آئینه شفافیت
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
مجلس یازدهم بایدها و نبایدها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴